کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 17 تیر 1399   Tuesday 7 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 مهر 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

محمد ماکویی‪-‬ یکی از جملاتی که در سریال دیدنی «عاشقانه» رد و بدل می‌شود(یعنی فقط رد می‌شود!) این عبارت است: «سگ، بچه نمیشه»
همه ما خوب می‌دانیم که بسیاری از زن و شوهرهای بی‌فرزند به نگهداری از یک حیوان خانگی، همانند سگ، اقدام می‌کنند تا بتوانند بدینوسیله خیال خود را از «فرزندی که هرگز زاده نشد» منحرف نمایند. از سوی دیگر، دختران و پسران جوان دم بخت یا بخت برگشته زیادی هستند که به علت شکست عشقی یا عدم موفقیت در یافتن یک نیمه گمشده به درد بخور، مصمم گشته‌اند با ایجاد رابطه عاطفی با یک موجود زنده دوست داشتنی که انسان نباشد، به طور موقت یا دایم دور و بر تنها زندگی کردن را قلم بکشند.از همه اینها گذشته، باید پذیرفت که شیوع افسردگی در کشور ما وجود دارد. جهت رفع این مشکل، برخی از روانشناسان و روانپزشکان توصیه به نگهداری سگ یا حیوان خانگی دیگر کرده و همزیستی مسالمت آمیز با «معدن وفا» را عاملی برای کاهش شدت و حدت افسردگی می‌دانند.بر کسی پوشیده نیست که دولت جهت مقابله با مسایل و مشکلات بالا کاملا منفعلانه عمل کرده و پا به پای مردم با سکوتی مثال زدنی نشسته است. در این باب باید گفت که در کشور ما درمان ناباروری زوج‌های نابارور سخت‌تر و کندتر از بسیاری سرزمین‌های مترقی و پیشرفته جلو می‌رود. این امر نه تنها به علت هزینه‌های بالا و کمر شکن درمان صورت می‌گیرد، بلکه دل ندادن پرسنل دست اندرکار درمان و خلاصه کردن عبارت کلیشه‌ای «ما همه تلاشمان را می‌کنیم» در مقام حرف باعث شده که درصد باروری پس از درمان زوج‌های نابارور ایرانی قابل قیاس با همتایان بیگانه و آنچه در سرزمین‌های پیشرفته اتفاق می‌افتد، نباشد.از سوی دیگر، شرایط فرزند آوری‌هایی که با مساعدت سازمان بهزیستی صورت می‌گیرد چندان سهل نیست و زوج‌هایی که مصمم می‌گردند بچه مردم را سر سفره خود بزرگ کنند، راه آسانی در پیش نداشته و در بسیاری از موارد، جز کوچک‌سازی خود نصیبی نمی‌برند. درباره معضلات و مشکلات اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی ازدواج، بهتر است سخنی به میان نیاید و به گفتن این موضوع که تمامی موارد بالا موجب شده که جوانان ایرانی زود ازدواج نکرده، اما زود طلاق بگیرند، بسنده شود. در زمینه کمیت و کیفیت افسردگی نیز بهتر است حرفی زده نشود، زیرا آمارها آنچنان نگران‌کننده است که مسئولین و متصدیان امور بیش از هر چیز، از نسخه «سکوت» و «در نیاوردن صدایش» برای مقابله با این بیماری مرموز و موذی قرن حاضر مدد گرفته‌اند! در شرایط اینچنینی و وقتی نسخه‌های دولتی کاملا «افاقه نکردنی» تشخیص داده شده‌اند، مردم مستاصل و درمانده مجبور شده‌اند برای ساماندهی به مسایل و مشکلات ریز و درشت زندگی از راه حل‌های ابداعی یا وارداتی بهره‌مند گشته و به وسیله آنها سر و شکلی دیگر به حیات خود بدهند. اینکه چنین نسخه‌هایی واقعا افاقه کردنی هستند یا نه و در صورت افاقه کردن تا کدامین اندازه قادرند گره از مسایل و مشکلات مردم بگشایند بر نگارنده مجهول است، زیرا وی در سرزمینی زندگی می‌کند که به تحقیقاتی که نتایج آنها ممکن است با پیشداوری‌ها و علاقمندی‌های مسئولین و متصدیان امور جور نباشد اجازه «صورت‌پذیری» داده نمی‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام