کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 15 اسفند 1399   Friday 5 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 تیر 1398

صفحه خبر: صفحه یک

یکی از مسائلی که در حال حاضر شاهد آن هستیم کاهش میزان پس‌انداز ایرانی‌هاست. به خصوص اقشاری که درآمد ثابت دارند و حقوق‌بگیر و کارمند دولتی یا غیردولتی هستند، از آنجایی که درآمدشان متناسب با میزان تورم طی سالهای گذشته افزایش پیدا نکرده است، نه تنها امکان پس‌انداز ندارند، بلکه بسیاری از آنها از پس‌اندازهای قبلی‌شان استفاده کرده و اندوخته قبلی خود را هزینه می‌کنند. شاید زیر 5 درصد افراد جامعه که از رانت‌های موجود بهره می‌برند و روی به کارهای خلاف دارند، پس‌انداز نیز دارند اما بالای 90درصد افراد جامعه دیگر توان پس‌انداز را ندارند.
مسئله پس‌انداز کردن بیشتر در ایران و کشورهای شرق آسیا و ترکیه و کشورهای عربی عمومیت دارد. این امر در کشورهای اروپایی و آمریکایی میزانش کمتر است چرا که نظام خدمات و تامین اجتماعی در این کشورها بسیار قوی است و افراد نگرانی از آینده خود و فرزندانشان ندارند.
اما در کشوری مانند ایران که نظام خدمات اجتماعی و تامین اجتماعی قوی ندارد، زندگی افراد به خصوص قشر حقوق‌بگیر تامین نیست، در نتیجه مردم نگران آینده خود و فرزندانشان هستند و این مسئله آنها را به سوی پس‌اندازکردن برای تامین آینده خود سوق می‌دهد. عدم تامین امنیت مالی و خدمات اجتماعی مردم ما را به سمت خرید ملک، سکه و...


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام