کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 تیر 1398

صفحه خبر: سیاسی

سخنگوی سابق تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای معتقد است آمریکا نه تنها به تعهدات برجامی خود عمل نکرد بلکه «سیاست انعطاف و همکاری حداکثری» و نیز حسن نیت ایران را در پایبندی به برجام با «تحریم و فشار حداکثری» پاسخ داد. به گزارش ایرنا، «سید حسین موسویان» با انتشار یادداشتی در نشریه آمریکایی "فارین افرز" افزود: در حالیکه اوضاع اقتصادی به دلیل تحریم‌های آمریکا و ناکارآمدی‌های داخلی بدتر شده اما مردم این بار دولت آمریکا را مقصر می‌دانند و نه دولت ایران را، چون افکار عمومی ایران قانع شده که دولت روحانی به تعهدات خود عمل کرد و این دولت ترامپ آمریکا بود که تعهداتش را نقض کرد.
خروج آمریکا از برجام موجب بی‌اعتمادی مردم به آمریکا شده و مسئولان کشور را با بحران ناخواسته و دشوار مواجه کرده است. برجام حاصل توافق ایران و آمریکا و سایر قدرت‌های جهانی بود، مصوب شورای امنیت سازمان ملل متحد و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بود، حاوی جامع‌ترین اقدامات تاریخ عدم اشاعه بود، ایران تعهدات حداکثری در زمینه شفافیت هسته‌ای را پذیرفت در حدی که در تاریخ عدم اشاعه
سلاح های هسته ای بی‌سابقه بود و دو سال نیز طبق ۱۵ گزارش آژانس به تعهدات خود کامل عمل کرد.
اما آمریکا در مقابل چه کرد؟ آمریکا نه تنها به تعهدات برجامی خود در رفع تحریم ها و تسهیل تجارت با ایران عمل نکرد بلکه از برجام خارج شد و پاداش حسن نیت های ایران را با اعمال گسترده‌ترین تحریم‌ها و فشارها و خصمانه‌ترین سیاست‌ها در تاریخ روابط دو کشور داد و «سیاست انعطاف و همکاری حداکثری» ایران را با «تحریم و فشار حداکثری» جواب داد به طوری که تحریم‌های جدید آمریکا از تحریم‌ها علیه کره شمالی که از ان‌پی‌تی خارج شد و بمب هسته‌ای ساخت، هم بیشتر است.
نکته دیگری که باعث سرخوردگی مردم و مسئولان شده، ضعف و درماندگی اروپا و سایر کشورهای غربی در انجام تعهدات برجامی‌شان است.
این واقعیت های تلخ باعث شده که آن دسته از سیاستمدارانی که در ایران سال‌ها برای تحقق برجام، بهبود روابط با غرب و تعهد به مقررات بین‌المللی تلاش کرده‌اند، تضعیف شوند و خروج تدریجی از برجام در دستور کار مسئولان قرار گیرد که این امر حمایت مردمی هم دارد.
همچنین در سیاست تعامل و همکاری با غرب تجدید نظر شود و اتحاد استراتژیک درازمدت، عمیق و آهنین با قدرت‌های آسیایی و بلوک شرق همچون چین و روسیه در دستور کار قرار گیرد.
گرایش توده مردمی ایران در یکصد سال گذشته به سمت غرب بوده است، اما تحولات اخیر، زمینه‌های چرخش مردمی در ایران به سمت شرق را فراهم کرده و لذا برای اولین بار حاکمیت در ایران با رضایت مردمی در اعمال سیاست گرایش به شرق مواجه است.
مسئولان این پیش‌بینی را دارند که درصورت خروج ایران از برجام، آمریکا با استفاده ابزاری از معاهده «ان‌پی‌تی» و باهمراهی اروپا مجدد تلاش کند که ایران را به شورای امنیت سازمان ملل بکشاند.
بنابراین با وجودی که ایران اولین کشور پیشنهاددهنده معاهده «ان پی تی» بوده، اکنون خروج از «ان پی تی»، گزینه‌ای است که به خاطر سیاست‌های ترامپ، برای اولین بار بعد از انقلاب ۱۹۷۸، مورد توجه جدی مسئولان قرار گرفته است. زیرا ایران هرچه بیشتر به تعهدات خود در قالب معاهده «ان پی تی» عمل کرده است، بیشتر مورد تحریم و فشار قرار گرفته است.
اکنون مسئولان و مردم ایران در مورد استاندار دوگانه غرب و تبعیض های آشکار علیه ایران در اجرای «ان پی تی» در ۴۰ سال گذشته اتفاق نظر دارند.
یک تنفر و خشم بی سابقه ایرانی ها از این است که «نتانیاهو» سردمدار اتهامات هسته‌ای علیه ایران شده و نقش پلیس هسته‌ای خاورمیانه را ایفا می‌کند در حالی که ایران هم عضو معاهده هسته‌ای است و هم بمب هسته‌ای ندارد اما اسرائیل معاهده هسته‌ای را نپذیرفته و صدها بمب هسته‌ای هم دارد.
خشم دیگر آنها از اتحاد آمریکا، اسرائیل و عربستان علیه ایران برای تقابل و تغییر حکومت در ایران است.
آمریکا سپاه پاسداران ایران را به عنوان یک سازمان تروریستی تعیین کرده است. در حالی که سپاه و بسیج در جنگ عراق علیه ایران نقش تعیین‌کننده ایفا کردند و صدها هزار خانواده ایرانی عضو شهید یا مجروح از سپاه و بسیج دارند که به خاطر دفاع از تمامیت ارضی ایران و تامین امنیت ملی کشور شهید یا مجروح شده‌اند. لذا سیاست ترامپ علیه سپاه، به طور واضح از سوی اکثریت ایرانی ها، اقدامی علیه مردم، حاکمیت و امنیت ملی ایران تلقی می‌شود. من خود به عینه شاهد شادی و احساس غرور مردم از ساقط کردن پهپاد آمریکایی در خلیج فارس بودم.
با توجه به اینکه اکثر مسئولان و مردم ایران امیدی به نجات برجام ندارند و اسرائیل هم حاضر به پذیرش خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌ای نیست، سیاست فشار حداکثری ترامپ ایران را به سمت «اتخاذ سیاست بازدارندگی هسته‌ای» سوق خواهد داد تا بالانس هسته‌ای ایران و اسرائیل ایجاد شود.
گزینه ای که برخی از نخبگان برجسته سیاسی آمریکا قبلاً پیشنهاد کرده‌اند؛ برای مثال «کنت والاتر» تئوریسین برجسته آمریکایی در سال ۲۰۱۲ درمقابل فارین افرز نوشت که ایران باید به سلاح هسته‌ای مجهز شود تا بالانس با اسرائیل ایجاد شود و ایجاد بالانس، موجب ثبات خواهد شد.
اما تحقق این گزینه یک مانع دارد و آن هم فتوای مذهبی رهبر عالی ایران، آیت‌الله خامنه‌ای در مورد منع تولید، انباشت و به کارگیری سلاح‌های هسته است.عموم مراجع مذهبی شیعه نیز فتوای مشابه دارند. در عین حال روشن نیست که در صورت تجاوز نظامی آمریکا به ایران، آیا
آیت‌الله خامنه ای فتوای منع سلاح هسته ای را حفظ خواهد کرد یا نه.
با توجه به این واقعیت‌ها، حاکمیت ایران به این جمع‌بندی رسیده که "مقاومت" را به عنوان اولویت اول جهت مقابله با تهدیدات آمریکا و متحدین منطقه‌ای خود در دستور کار قرار دهد.
سیاست های ترامپ، دولت و اکثریت توده مردم ایران را برای سیاست های مقاومتی حاکمیت، آماده کرده است.
رهبر عالی ایران اعلام کرده که آمریکا و متحدینش، جنگ اقتصادی و سیاسی و امنیتی علیه ایران را آغاز کرده اند.
«مایک پامپئو» وزیر خارجه آمریکا اخیراً" تصریح کرد که همه گزینه ها از جمله حمله نظامی به ایران روی میز است.
لذا نیروهای مسلح ایران خود را برای درگیری احتمالی نظامی آماده و هسته‌های جهادی مقاومت برای مقابله با آمریکا در سراسر منطقه و حتی فراتر را بسیج خواهند کرد. متاسفانه این وضعیتی است که ترامپ با خروج از برجام و اعمال سیاست فشار حداکثری، آن را کلید زده است، اما هنوز شانس دیپلماسی وجود دارد. رهبران برجسته جهانی همچون نخست‌وزیر ژاپن و رئیس‌جمهور فرانسه در تلاش هستند.
حرف زیاد زده شده و قول توخالی هم زیاد داده شده است. لذا دیپلماسی در صورتی موفق خواهد شد که با حسن نیت، قدم‌های کلیدی عینی و عملی برداشته شود.
اگر ترامپ خواهان حل بحران خودساخته باشد، اول باید تیم افراط‌گرای سیاسی - امنیتی کنونی خود را تغییر دهد که بدون این تغییر موفق نخواهد شد.
قدم کلیدی دوم، برقراری «آتش بس» در جنگ اقتصادی، سیاسی، سایبری و امنیتی علیه ایران است.
«برقراری آتش بس» برای مهار وضعیت ضرورتی اجتناب‌ناپذیر است.
سوم اینکه ترامپ چند بار تاکید کرده که خواهان توافق با ایران برای اطمینان از عدم دسترسی ایران به بمب هسته‌ای است.
این خواسته ترامپ از طریق توافقی کلان بر مبنای فتوای مذهبی آیت‌الله خامنه ای مبنی بر «حرمت و ممنوعیت دائمی ساخت، انباشت و به کارگیری سلاح‌های هسته‌ای» و کلیه سلاح‌های کشتار جمعی در خاورمیانه، قابل تحقق است.
اگر آمریکا در مورد عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای جدی است، باید با ایران و قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی همکاری کند تا اصول برجام در کل منطقه خاورمیانه اجرا شود زیرا برجام در برگیرنده جامع‌ترین استانداردهای جهانی شفافیت هسته‌ای و عدم ساخت بمب هسته‌ای است.عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای یک میراث تاریخی ترامپ خواهد بود که تنها با تعهد آمریکا به اصول برجام قابل دسترسی خواهد بود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام