کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 28 شهریور 1400   Sunday 19 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 اردیبهشت 1398

صفحه خبر: صفحه آخر

کارگران سخت مشغول کارند، تا در این‌جا در استان البرز، شهر کرج، جاده ملارد، در مدرسه استثنایی زمردیان، یک دبیرستان نیز برای استثنایی‌ها بسازند که توانیابان بتوانند در آن‌جا دیپلم بگیرند.روز جهانی معلولین گذشت؛ همه مناسبت‎ها این‎گونه‎اند، به شتاب می‎آیند و به زود ‌می‌گذرند تا من و شما را آگاه و وادار به درنگ ‌کنند. شاید این آرزوی محال است که کاش روز جهانی معلولین، تبدیل شود به سال جهانی معلولین، بلکه مردم دارامند آنی سر بگردانند و در خاک‎راه، ویلچرنشین یا عصاسفیدی را ببینند که در سنگلاخ زندگی، به سختی ره می‎سپرد.روز معلولین گذشت ولی روز ما ادامه دارد و زمانی این روز بهتر خواهد شد که زیبایی روز خود را با دانش‌آموزان روشندل بخش کنیم که آنان از جهان، مگر خدا و روح زیبا چیز دیگری ندارد.
آموزگار مدرسه به 170 فرزند نوجوان خود دلداری می‌دهد که همیشه در جهان نوابغی از فیلسوف تا فیزیکدان و پزشک معلول وجود داشته‌اند که هرگز ناامید نشده‌اند؛ شما بچه‌ها هم غم‌تان نباشد که معلولید، به جایش روح بزرگی برای آموختن و اندیشیدن و «گروهی‎کارکردن» دارید. آیا می‎شود به کودکان بی‎سرپرست و بدسرپرست و محروم از مهر مادری و پدری هم مهر ورزید؟ می‌شود رنج‌ها و سختی‌های آنان را لمس کرد و لحظه‌ای با آنان همدرد شد؟ در مدرسه استثنایی هستند فرزندانی که دست ایمن پدر را بر سر ندارند و همچو پرستوهایی پروبال شکسته‌ای هستند که درد تنهایی بر وجودشان چیرگی دارد.دیوارها نمی‎گذارند، دیوارها مانع‌اند، دیوارها دید ما را کور می‌کنند و نمی‎گذارند مگر خود را ببینیم؛ باید در بزنیم و به درون برویم تا چشمانِ چشم‌به‌راه کمک را که در ‎تاریک/روشنای «اتاق فقیرانه» دو-دو می‎زند، ببینیم. بیا نترسیم، بیا با هم به سوی معلولان برویم. اینگونه پیوندی میان من و تو برای کمک به کودکان معلول ایجاد می‎شود. ما شایستگی زندگی، شایستگی انسان‎بودن داریم. از انسان چه می‎ماند مگر نیکویی؟نوجوان معلول با خود نجوا دارد: اگر ما پایی برای دویدن نداریم، اگر دستی برای لمس‎کردن نداریم، اگر چشمی ‌برای دیدن نداریم و گوشی برای شنیدن، به‌جایش قلبی سرشار امید به خدا داریم و با احساسی همچو شقایق‌های وحشی. از نگاه سرد برخی انسان‌ها غمگین نمی‌شویم بلکه برای این غمگین می‌شویم که چرا بیشتر نگاه‎ها تنها به ظاهر آدم‎هاست. در مدرسه ما مهر بافته می‎شود، ایمان بنا می‌شود، اندوه‎ها می‌گریزند و ما با بهار، چشم به راه بهار زندگی
می‎مانیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام