کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 15 اسفند 1399   Friday 5 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 اسفند 1397

صفحه خبر: سیاسی

محمدجواد جمالی سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس شورای اسلامی در حاشیه جلسه علنی پارلمان، در جمع خبرنگاران، گفت: در خصوص حکم اولیه موردی به هیئت‌رئیسه مجلس واصل نشده است و به‌تبع آن صحبتی که با دبیر هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان پیرامون این موضوع مطرح شد به عدم وصول حکم اولیه اشاره کرد. وی افزود: دادگاه به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان این موضوع را ارائه کرده است، اما هیئت نظارت به‌دلیل مسائل مختلفی که پیرامون این پرونده وجود دارد، اظهارنظری را برای قوه قضائیه ارسال نکرده است. سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ابراز کرد: اخباری که راجع‌به صادر شدن حکم نماینده ملکان آمده است، اگر درست باشد، اما به‌دلیل غیرقطعی بودن آن، رسانه‌ای شدن آن مناسب نبود، بنابراین تا زمانی که امکان اعتراض وجود دارد، چنین اخباری نباید رسانه‌ای شود.
جمالی اضافه کرد: در قانون، موردی تحت عنوان مصونیت قضایی برای نمایندگان وجود ندارد و همچنین در حکم قاضی نمی‌توان خللی ایجاد کرد و اگر اعتراضی صورت می‌گیرد دادگاهی هم‌عرض برای تجدیدنظر در نظر گرفته می‌شود تا حکم ابقا یا شکسته شود، ولی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان تاکنون موردی مبنی بر اقدام نماینده ملکان که خلاف وظایف نمایندگی ایشان باشد، ابلاغ نکرده است، مگر اینکه اتفاقات مذکور در زمانی حادث شده بود که ایشان نماینده نبوده باشند.
وی ادامه داد: هیئت نظارت جلسه‌ای با نماینده ملکان برگزار کرد و در خصوص این جلسه، آقای سلیمی از عدم اثبات اتفاقات مطرح‌شده برای هیئت نظارت صحبت کرد، اما در این خصوص ابهاماتی وجود دارد، بنابراین تاکنون رای قطعی برای این موضوع اعلام نشده است، اما باید تمامی جوانب این موضوع مورد بررسی قرار گرفته و مستندات موجود به قوه قضائیه مورد ارزیابی قرار گیرد. سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ادامه داد: نامه‌ای از جانب قوه قضائیه به این هیئت فرستاده شد تا بررسی‌های لازم صورت گیرد که با برگزاری جلسات و جمع‌آوری مستندات، نظر هیئت به قوه قضائیه ارسال خواهد شد، اما درباره حکمی که صادر شده، باید قوه قضائیه پاسخگو باشد.
جمالی تصریح کرد: وقتی یک شخص حقیقی و حقوقی از نماینده‌ای شکایت می‌کند، این هیئت وظیفه دارد که با بررسی مستندات اعلام کند که این مورد در حیطه وظایف نمایندگی بوده یا نبوده است که عُرف بر این است که اگر براساس وظایف نمایندگی بوده باشد، پیگیری قضایی ندارد و اگر نبوده باشد در قوه قضائیه پیگیری خواهد شد.
وی تاکید کرد: چه در قانون اساسی و چه در قوانینی که در مجلس تحت عنوان آیین‌نامه داخلی مجلس وجود دارد، موردی درخصوص عزل نماینده از وظایف نمایندگی وجود ندارد و حتی در قانون انتخابات مجلس که در هفته‌های گذشته مورد بررسی قرار گرفت و در مورد محدود کردن نمایندگان صحبت‌هایی مطرح شد، با مخالفت مجلس مواجه شد، ولی اگر نماینده‌ای تخلفی کرده باشد، در خصوص اعتبارنامه آن نماینده قانون مسکوت مانده است. سخنگوی هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان مجلس ادامه داد: هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان درباره پرونده نماینده ملکان به ادله قطعی نرسیده است، بنابراین هنوز نظر نهایی این هیئت به قوه قضائیه ارسال نشده است.
جمالی با اشاره به پرونده نماینده مردم سراوان در مجلس، گفت: درباره پرونده سراوان چون شاکی خصوصی وجود نداشت و بحث میان دولت و مجلس بود، سریعاً به نتیجه رسیده، ولی در خصوص پرونده نماینده ملکان در مجلس، شاکی خصوصی وجود دارد و به‌دلیل وجود ابعاد گسترده در این پرونده باید در جای خود و با دقت بررسی شود که به‌طور قطع پرونده زمانبری خواهد بود. جمالی در پایان خاطرنشان کرد: این هیئت مماشاتی درباره پرونده‌ها به‌هیچ‌وجه صورت نمی‌دهد و کاری با جناح‌های سیاسی موجود در مجلس ندارد، بلکه وظیفه خود را انجام می‌‌دهد که درخصوص پرونده مذکور بعد از رسیدن به ادله محکم نظر خود را اعلام خواهد کرد.
به گزارش تسنیم، چندی پیش فایلی صوتی حاوی درگیری لفظی زنی به‌نام زهرا نویدپور با سلمان خدادادی نماینده مردم ملکان در مجلس، در فضای مجازی منتشر شد که جنجال‌های ایجادشده، موجب شد تا هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان به موضوع ورود کند، پس از گذشت ماه‌ها از این ماجرا، دستگاه قضایی نیز به موضوع ورود کرد که در روزهای گذشته حکم غیرقطعی دادستانی تهران برای نماینده ملکان در مجلس از سوی اسماعیلی دادستان تهران اعلام شده است. خدادادی در این حکم، از اتهام تجاوز مبرا و تبرئه و به‌اتهام «رابطه نامشروع» محکوم شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام