کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 10 آذر 1399   Monday 30 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 شهریور 1394

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- مریم علیزاده منصوری: «نمایندگان مجلس، برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) را نه رد کنند و نه تصویب، بلکه ایرادات آن را برای اصلاح به دولت اعلام کنند مانند شورای نگهبان که مصوبات مجلس شورای اسلامی را نه رد می‌کند و نه تصویب بلکه ایرادات را برای اصلاح مجدداً به مجلس ارجاع می‌دهد. تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای هم برود کارش را انجام دهد و مجدداً برای رفع این نواقص مذاکره کند و با رفع نواقص نتیجه را برای ملت ایران به ارمغان بیاورد.» این جملات متعلق به نماینده دلواپس مجلس نهم است و مبرهن است که این اظهارات بیش از آنکه بویی از فن و تکنیک برده باشد از سر دلواپسی بر زبان رانده شده است. البته شاید هم واقعا او در همین حد توانسته است درباب برجام نظر دهد و انتظاری بیش ازآن هم از او، بی جا و عبث باشد. چراکه برجام همان متن 159 صفحه ای است که دیپلمات‌های دولت تدبیر و امید پس از 24 ماه مذاکرات فشرده با گروه 1+5 با رنج و محنت فراوان نگارش کردند و توانستند نظرات مثبت سران نظام را نسبت به این توافق تاریخی جلب نمایند. برجام همان بذری است که تیم قدرتمند مذاکره کننده ایران مدبرانه آن را کاشت و درو کرد و کام ملت ایران را شیرین نمود. حالا این نماینده اصولگرا معتقد است که مذاکره کنندگان دوباره پای میز مذاکره بنشینند و درباره نواقصی که مجلس نهمی ها پیدا کرده اند، مذاکره کنند!
اظهارات بی‌پایه!
هنوز جدال ها بر سر ماهیت برجام و اینکه برجام به اصل 77 قانون اساسی تعلق می‌گیرد یا اصل 125 این قانون پایان نگرفته است و طناب کشی دولت و مجلس برسر هویت این متن ادامه دارد و برخی از بهارستانی ها از هر حربه ای بهره می جویند تا دولت را وادار به ارائه برجام به صورت لایحه نمایند و دولت هم این اقدام را نافی منافع ملی می داند و از ارائه برجام به شکل لایحه سرباز می زند . اما در میان این کشمکش‌ها، افکار عمومی این روزها شاهد اظهارنظرهایی است که رنگی از تکنیک در آنها دیده نمی شود. مانند سخنان اخیر یک نماینده اصولگرا در خصوص توافق جامع. قطعا اظهارنظر درباره متنی که ماه ها برای آن زمان صرف شده است و توسط خبره‌ترین و حرفه‌ای‌ترین تیم های کارشناسی جهان بر روی آن بحث و جدل صورت گرفته است کار هر کس نیست. اما آنچه کشور با آن مواجه است این است که افرادی که حتی کوچک ترین سررشته ای نسبت به متن برجام ندارند، هم درباره آن نظر می‌دهند و به خیال خودشان به بررسی آن می پردازند!
این پیشنهاد بررسی می شود!
اگر کسی برای نخستین بار این سخنان رسایی را بدون آنکه شناختی از وی داشته باشد، مطالعه می کرد بیشتر آن را یک نوع مزاح و شوخی از جانب یک نماینده شوخ‌طبع و خود بانمک پندار و تلقی می کرد اما کسانی که حتی با خلقیات این نماینده دلواپس مختصر آشنایی هم دارند نیک می دانند که او از جمله دلواپسانی است که
کامش همواره تلخ است! برای همین از این سخنان دلواپسانه اش به سادگی نمی توان عبور کرد چراکه مشخص است این اظهارات غیر کارشناسانه این عضو جبهه پایداری شوخی که هیچ! خیلی هم جدی است و آن را در کمیسیون ویژه بررسی برجام نیز ارائه کرده است. در همین راستا «آفتاب یزد» با دو عضو کمیسیون ویژه بررسی برجام گفتگو کرده و نظر آنها را در خصوص این بیانات او جویا شده است.
اسماعیل کوثری، عضو فراکسیون اصولگرایان، در پاسخ به این سوال که نظر شما در باره این اظهارات مبنی بر اینکه « کمیسیون بررسی برجام آن را رد یا تائید نکند. بلکه نواقص آن بیرون کشیده و به دیپلمات‌ها منتقل کند و دیپلمات‌ها از نو با کشورهای 1+5 مذاکره کنند» چیست، گفت:این هم یک پیشنهاد است. چندین پیشنهاد مطرح است و به صورت تخصصی بر روی آن کار می‌شود تا ببینیم به چه نتیجه‌ای می‌رسیم.
وی در جواب به این پرسش که اگر این پیشنهاد تائید شود ایران باید مجدد با کشورهای 1+5 مذاکره کند، اظهار داشت: هنوز معلوم نیست. تنها یک نفر است که چنین پیشنهادی داده است و عضو رسمی کمیسیون بررسی هم نیست اما نماینده مجلس بوده و نظرش را بیان کرده است. نظرش هم به عنوان یک پیشنهاد شنیده شده است. کارشناسان دیگر هم می آیند و نظرات و پیشنهاداتشان را بیان می‌کنند. مثلا آقای عراقچی معتقد است اگر برجام تصویب نشود خیلی بهتر است .
نکته قابل توجه آن است که این نماینده اصولگرا، نماینده پیشنهاد دهنده این ایده را با شخصی چون عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد ایران در کنارهم قرار داده و گفته است نظرات هر دوی آن ها مورد بررسی قرار می گیرد!
از سوی دیگر غلامرضا تاجگردون، نماینده اصلاح طلب مجلس شورای اسلامی دراین‌باره به خبرنگار آفتاب یزد گفت: این فرد اظهارنظر شخصی‌اش را بیان کرده است، خب مثلا نواقص بیرون کشیده شود مگر می‌توان کاریش کرد؟اینها نظرات این فرد است و اصلا چنین چیزی مطرح نشده است. او عضو کمیسیون هم نیست که بخواهد چنین پیشنهادی ارائه دهد.مجلس فقط الان برجام را بررسی می‌کند نه بیشتر نه کم تر!
این بررسی که می گویند یعنی چه؟!
بحث بر سر ماهیت برجام سوت آغازی بود برای شروع . بهارستانی ها از نخستین ساعات حصول توافق جامع بر آن شدند تا به بررسی برجام بپردازند و با تشکیل یک کمیسیون دلواپس ویژه بررسی برجام به این خواسته شان جامه عمل پوشاندند. به همین دلیل باید پرسید که خروجی کمیسیون ویژه بررسی برجام چه خواهد بود؟ چراکه در همان آغازین ساعات تشکیل این کمیسیون اعضاء آن متفق‌القول بودند که «کمیسیون بررسی برجام، توافق جامع را رد یا تصویب نمی کند و فقط به بررسی آن می پردازد».
در همین راستا غلامرضا تاجگردون در پاسخ به این سوال که خروجی کمیسیون ویژه بررسی برجام چه خواهد بود، به خبرنگار «آفتاب یزد» گفت: اظهارنظر رسمی درباره برجام منوط به ارائه لایحه از سوی دولت به مجلس است. چون فعلا نمی‌توانیم نظررسمی ارائه کنیم اما آن چیزی که به نظر می رسد این است که در صحن مجلس بحث رد یا تصویب برجام وجود ندارد. چون وارد محتوای آن نمی‌شویم به همین دلیل است که می‌گویم نمی‌توانیم در خصوص آن اظهارنظر رسمی کنیم مگر آنکه یک سری هدایت و رهنمودهایی را در خصوص برجام مشخص کنیم. برای همین از منظر حقوقی نمی‌توان پاسخ شفاف داد چرا که هنوز دولت به طور رسمی مشخص نکرده است که چه چیزی را از مجلس می‌خواهد.
وی در ادامه افزود: باید دولت مشخص کند که از مجلس چه می‌خواهد آیا می‌خواهد مجلس در خصوص برجام تصمیم بگیرد یا می‌خواهد از ما اجازه بگیرد. دولت تاکنون مشخص نکرده است به طور رسمی از ما چه می‌خواهد؟
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در پاسخ به این پرسش که آیا رد یا تصویب در سطح مجلس نباید اتفاق بیفتد؟ اظهار داشت:در خصوص برجام اصلا مسئله رد یا تصویب وجود ندارد باید ببینیم دولت از ما چه می‌خواهد یعنی چه لایحه‌ای به ما می‌دهد. برجام که لایحه دولت نیست یک توافقنامه است و بعد از ارائه لایحه ای از جانب دولت متناسب با آن تصمیم خواهیم گرفت.
تاجگردون اضافه کرد: اصلا باید پرسید آیا دولت از ما اجازه می‌خواهد که برجام را امضا کند؟ اکنون هر گونه بحث ، تصمیم‌گیری ، تائید و رد و اصلاح در مورد سرنوشت برجام منتفی است.
این عضو کمیسیون بررسی برجام در پایان خاطر نشان کرد:ما در مورد متن نمی‌توانیم اصلاحاتی را به عمل بیاوریم چراکه در معاهدات بین‌المللی طبق قانون در مورد متن آن معاهده نمی‌توانیم نظر دهیم. ما تنها می توانیم با دادن یکسری امتیازات و محدودیت‌هایی به دولت اجازه دهیم تا اقدامات لازم را صورت دهد. حالا ببینیم دولت از ما چه‌چیز می‌خواهد و متناسب با آن نظر می‌دهیم.
اظهارات این نماینده مجلس توپ را در زمین دولت انداخت و همچنان تکلیف برجام را در هاله‌ای از ابهام که نه در یک ابهام مشخص و واضح و یک بلاتکلیفی مبرم قرار داد.
شاید برجام رد شود!
اسماعیل کوثری نیز در خصوص خروجی برجام از کمیسیون بررسی و صحن علنی مجلس به خبرنگار آفتاب یزد گفت: اکنون در کمیسیون ویژه بررسی برجام بسیار فشرده و دقیق با کارشناسانی که خودشان دست‌اندرکار مذاکرات بوده‌اند، به بررسی برجام می‌پردازیم. بررسی جامع و کاملی در موضوعات مختلف پیرامون برجام در این کمیسیون صورت می‌گیرد. جاهای دیگر هم برجام را بررسی کرده‌اند مثل شورای عالی امنیت ملی من اطلاع دارم که خود مردم هم کار کارشناسی
بر روی برجام انجام داده اند و در نهایت خود کمیسیون امنیت ملی و کمیسیون‌های دیگر.
وی افزود: اکنون مجلس تعطیل است اما ما بسیار سفت و سخت حداقل به صورت فشرده 5 ساعت وقت می‌گذاریم. از این جهت که بتوانیم به یک نتیجه‌ای برسیم که هنوز هم به آنجا نرسیده‌ایم. داریم بررسی می‌کنیم مثلا روز دوشنبه هفته گذشته و روز گذشته که آقای عراقچی حضور داشتند در خصوص موارد حقوقی برجام صحبت کردیم.
وی افزود: روز دوشنبه بر روی تحریم‌ها و مباحث اقتصادی و بانک‌ها صحبت خواهیم کرد یعنی به صورت مشخص و معین خیلی ریز وارد موضوع می‌شویم تا در نهایت بتوانیم در هر موضوعی به یک نتیجه‌ای برسیم. حالا اگر ضرورتی داشت که از دولت درخواست می‌شود لایحه ای بدهد اگر ضرورتی نداشت که هیچ . اگر دولت لایحه نداد، خودمان طرح ایجاد می‌کنیم. اگر هم اینها نیاز نبود می‌آییم بررسی می کنیم با توجه به مسئولیت ذاتی مجلس که بخشی از آن نظارتی است می آییم از بُعد نظارتی هم پیشنهاد می‌دهیم. نظارت می‌کنیم بر حسن اجرا. اما اکنون هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم که آن را برای شما بازگو کنم.
این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که اگر دولت نخواهد لایحه‌ای ارائه کند شما چه طرحی را تقدیم هیئت رئیسه خواهید کرد؟ اظهار داشت: من گفتم شاید. الان ما چندین موضوع را برای کلیت کمیسیون مشخص کرده‌ایم اما هیچ کدام هنوز قطعی نشده است.
کوثری با بیان اینکه خود کمیسیون برجام را رد یا تصویب نمی کند اضافه کرد: خود کمیسیون نتیجه‌گیری می‌کند و آن را به صحن مجلس می‌دهد. در صحن علنی مجلس درباره رد یا تصویبش تصمیم می‌گیرد هنوز هیچ چیز مشخص نیست.
این نماینده مجلس در پاسخ به این سوال که در صورتی که برجام در صحن رد شود چه اتفاقی می‌افتد؟ خاطر نشان کرد: هنوز معلوم نیست.یک احتمال هم این موضوع می تواند باشد اما هنوز به هیچ نتیجه‌ای در خصوص برجام نرسیده‌ایم.
جَدَل در کمیسیون ویژه
روز گذشته ششمین جلسه کمیسیون بررسی برجام برگزار شد و شنیده ها حاکی از آن است که بحث‌هایی نیز در این جلسه میان عباس عراقچی مذاکره کننده ارشدمان و یکی از نمایندگان مجلس صورت گرفته است. به طوری که وحید احمدی عضو این کمیسیون با اشاره به حواشی جلسه روز گذشته و جَدَل لفظی میان عراقچی و یکی از نمایندگان، اظهار داشت: «به هرحال ممکن است در هر بحثی سوءتعبیر از گفته‌های طرفین پیش بیاید که این اتفاق، باتوجه به حساسیت و سطح بالای بحث برجام به لحاظ تخصصی کاملاً طبیعی است.» باید دید بهارستانی های دلواپس حاضر در کمیسیون ویژه بررسی برجام واقعا چه چیز را می خواهند در ماه مهر از دل این کمیسیون بیرون بکشند وآیا در این کمیسیون کاری جز به چالش کشیدن دیپلمات‌های دولت تدبیر و امید نیز انجام می دهند؟ یا تنها به گوش جان سپردن پیشنهادات افرادی چون حمید رسائی اکتفا می کنند؟!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام