کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 10 آبان 1399   Saturday 31 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 14 بهمن 1397

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

محمد صادق مشایخ ، رئیس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایران گفت : نظام ایدئولوژیک کشور ، بهبود شرایط کشور به ویژه بهبود وضعیت معیشتی و کسب و کار ملت را از مسئولان مطالبه می کند. عدم بهره مندی مردم از منابع مالی و اقتصادی به طور منصفانه و وجود تبعیض و اختلاف طبقاتی افسارگسیخته، لزوم اقدامات مدیریتی جهادی در راستای رفع معضلات دلخراش مذکور را می طلبد.
محمد صادق مشایخ ادامه داد: رفع بحران اصلی اقتصادی در کشور باید از درون مدیریت شود که نتیجتا مطمئنا به راحتی خواهیم توانست از تحریم‌های خارجی به راحتی عبور کنیم. به عنوان مثال با حذف بهره بانکی و مدیریت صحیح بانکی، خواهیم توانست پولهای بلوکه شده در بانکها و ساختمانهای وابسته به وام‌های بانکی را آزاد سازی کرده و به سمت تولید پایدار داخلی سوق دهیم.
رئیس کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان اضافه کرد : باید در راستای کاهش بحرانهای حاصل از تحریم‌ها و اقدامات عنادآمیز غربی‌ها با اتخاذ تصمیمات زیرکانه دیپلماتیک اقدام کرد.
در ادامه این جلسه، سید جلال ساداتیان گفت :
در شرایط کنونی باید واردات کالا را به حداقل برسانیم، حتی محصولات و فرآورده های نفتی را به مشتریان داخلی بفروشیم. از ظرفیت‌های مختلف داخلی بیشترین بهره برداری را نماییم.
همچنین عابد مشایخ، دبیر کمیسیون توسعه بازرگانی بنیاد امید ایرانیان گفت : با توجه به ضرورت رشد اقتصادی پایدار و اشتغالزا ، لزوم دسترسی به بازارهای جهانی جهت فروش بهینه محصولات صادراتی ، تامین مالی کارا و بهره برداری مطلوب از ذخایر در راستای بهبود سطح کیفی زندگی شایسته ملت ، متاسفانه تاکنون به نتایج چشمگیری دست نیافته ایم .
از سوی دیگر تغییر روند نامطلوب سطح رفاه خانوارها ، وجود دولت قوی در مقابل بخش خصوصی ضعیف و شرایط نامطلوب مالی و تنگاهای اقتصادی ، دغدغه های و مطالبات جدی را در بدنه مردمی به وجود آورده است. لذا در این شرایط واجب است با اتخاذ رویکرد تعامل پایدار و متوازن با جهان ، مدیریت پیشرو توسعه محور با ایجاد نظام موثر مقابله با فقر و اتخاذ تصمیمات راهبردی در جهت راهبری اقتصادی نوین ، سیستماتیک نمودن نظام پولی و بانکی، گام‌های قابل قبولی برای تامین نیازها و پاسخ به مطالبات بحق مردم در جهت توسعه تجاری و اقتصادی کشور بخصوص در شرایط ویژه دوران تحریم برداریم.
فرهاد احتشام زاد نیز گفت: باید آمارهای اعلام شده به ویژه در واردات کالا واقعی و شفاف شود. در شرایط تحریم، کالاهای استراتژیک اعلام شدند . نباید با لابیگری و طمع سودجویانه کالاهای دیگر را نیز به لیست کالاهای استراتژیک اضافه نماییم.
رئیس فدراسیون واردات ایران افزود : کالاهای اساسی را نیز صادر می کنیم که بسیاری از آنها را به عراق صادر می کنیم و این یک خطای روشن است. در حال حاضر در صادرات مشکلات متعددی داریم که باید بر طرف شوند. عدم شفافیت در آمارها، باعث ایجاد خطا در تحلیل‌ها شده است. هم اکنون سینرژی بحران در کشور داریم و بی ثبات ترین
وضعیت بحران را در بانکها داریم. بانکها در بحران تحریم قرار دارند ، نباید بیش از این به بانکها در این شرایط حمله شود.
رئیس کمیسیون واردات اتاق بازرگانی ایران اضافه کرد : بحران ضعف درآمد و معیشت مردم بسیار جدی است که باید هر چه سریع‌تر در راستای رفع بحران مذکور اقدامات عاجل صورت پذیرد. رئیس انجمن وارد کنندگان خودرو ادامه داد : پیشنهاد می گردد در شرایط کنونی و وجود تحریمهای بین المللی در جهت رفع معضلات متعدد اقتصادی ، اتاق جنگ اقتصادی با ترکیب : مسئولان نظامی
« سیاسی » مالی و اقتصادی تشکیل شود.
متاسفانه در جذب سرمایه گذار خارجی موفق نبودیم ، چون ذی نفع خارجی نداریم. لذا به جذب منابع مالی مطلوب خارجی دست نیافتیم.
در ادامه ناهید کشاورز فرد گفت : در حال حاضر بحران کارآفرینی همچنان دغدغه اصلی فعالان اقتصادی کشور است. باید به تعامل با کشورهای مختلف جهان پرداخت تا از معضلات کنونی اقتصادی بتوانیم خارج شویم.
مدیر صندوق کارآفرینی امید افزود : بحران خام فروشی در کشور همچنان پابرجاست. باید در راستای حذف خام فروشی اقدام نمود تا شاهد شکوفایی تولید داخلی و رشد صادرات
باشیم. محمد عیقرلو هم گفت: پیشنهاد
می گردد جهت حمایت از صادرات و با توجه به
اهمیت استراتژیک حوزه صادرات و نقش آن در توسعه اقتصادی کشور ، وزارت صادرات در کشور تشکیل شود. صادرات خدمات فنی و مهندسی از اهمیت بسزایی برخوردار است
و در این زمینه موضوع لجستیک نیز
حائز اهمیت است. رئیس فدراسیون حمل و نقل
و لجستیک ایران افزود: سو آپ یک موضوع بسیار مهم است که آن را در دولت نهم و دهم از بین بردند . باید امر سوآپ در راستای توسعه اقتصادی در مجلس شورای اسلامی قانونی شود. در این راستا بر موضوع بنکرینگ ، سوآپ و ترانزیت باید تمرکز شود.
وی ادامه داد : متاسفانه قوانین کشور ما بر اساس واردات هستند. لازم است با اصلاح قوانین ، رویکرد قوانین را از واردات محور به صادرات محور تغییر داد. در پایان همچنین حسین زمانی گفت: باید از پتانسیل گردشگری و مناطق دیدنی کشور حداکثر بهره برداری گردد. همچنین باید از پتانسیل بخش خصوصی حمایت شود و در این راستا
سرمایه گذاری مطلوب صورت پذیرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام