کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 27 مهر 1400   Tuesday 19 October 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 آذر 1397

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

خروج آمریکا هشداری به سایر کشورهاست
ترامپ روز گذشته ، خبر رسانه‌های آمریکایی مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه را تایید کرد و در توییتر خود نوشت:« ما داعش را در سوریه شکست دادیم، این تنها دلیل ما برای ماندن در آنجا بود. »ظاهرا ارتش این کشور در تدارک خارج کردن نیروهایش از شمال شرق سوریه است. عده ای می‌گویند ترامپ قصد دارد بدون درنگ سربازان آمریکایی را از سوریه خارج کند و مقامات
دفاعی تایید کردند که دولت می‌خواهد 2000 سرباز مستقر در سوریه را به کشور فرا خواند.
یک زمان 60 تا 100 روزه برای خروج کامل آمریکا از سوریه اعلام شده است اما اکنون این پرسش مطرح است که ترامپ از چه روی دست به این خروج فوری گرفته است و نتیجه این خروج چیست؟
احتمالا آنها با کردهای سوریه به یک توافق مثبت رسیده‌اند و همینطور به این نتیجه که سوریه را با تلفیقی از کردهاو نیرو‌های ارتش آزادیبخش هدایت کنند. در این بین ممکن است آمریکا نیروهای تقویت کرده‌ای از طریق اردن را نیز در سوریه مستقر نگه دارد، به عبارتی این خروج به معنای تسلیم شدن آمریکا در برابر دولت بشار اسد نیست . قرار نیست ترامپ تا این اندازه در سوریه خرج کند و در آخر سوریه را تحویل بشار اسد بدهد . آمریکا پشت کردهای سوریه را خالی نمی‌کند؛ این امر بعید است .
از نیت‌های دیگر آمریکا این است که با این خروج، این توقع را به وجود آورد که دیگر کشورها نیز از سوریه خارج شوند البته این دیگران شامل حال روس‌ها نمی‌شود. احتمالا آمریکایی‌ها با روس‌ها دراین زمینه به توافق رسیده اند . آن‌ها با روس‌ها به این تفاهم دست یافته اند تا به شرط آنکه روس‌ها اقداماتی برای خروج نیروهایی که باب طبع آمریکا نیستند از سوریه انجام دهند، می‌توانند در سوریه بمانند.
ترامپ برای سنا و مردمش درباره این خروج توضیحات قانع کننده ای دارد و البته مجلس آمریکا نیز احتمالا از این خروج استقبال می‌کند. بنابراین، این خروج بیشتر هشدار به سایر کشور‌های مستقر در سوریه است تا آنجا را ترک کنند . از سویی بعید به نظر می‌رسد که دیگر احتمال خطر بازگشت داعش در سوریه نیز وجود داشته باشد. زمانی عربستان و ترکیه پشتیبان آن‌ها بودند اما در حال حاضر آن‌ها آخرین منطقه خود در دیرالزور را هم از دست دادند. آخرین بار هم کشتار دسته جمعی از اطرافیان البغدادی صورت گرفت و این به معنای پایان کار داعش به شکل یک تشکیلات منظم است .
نکته دیگری که باید به آن اضافه کنیم این است که رفتن آمریکا از سوریه به این معنا نیست که قرار است آمریکا در سوریه اصلا حضور نظامی‌نداشته باشد، بلکه به این معناست که صرفا پیاده نظام‌های نظامی‌درسوریه نخواهند ماند اما کشتی‌های نظامی‌و هواپیماهای آمریکا همچنان درسوریه حضور خواهند داشت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام