کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 16 اسفند 1399   Saturday 6 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 مرداد 1397

صفحه خبر: تاریخ

آفتاب یزد- گروه شبکه: فیلمی در فضای مجازی در حال انتشار است که تلخ و قابل تامل است. آنقدر که وصف آن در کلام نمی‌گنجد. اینجا اهواز است و یک تریلی واژگون شده است . تمامی بارش در کنار جاده پخش شده اما راننده‌اش مستاصل و زخمی به مردمی خیره شده است که به‌جای کمک کردن به او یکی پس از دیگری
حمله کرده و کارتن کارتن بارش را به غارت می‌برند! بدون آنکه بتواند کاری از دستش بر بیاید نظاره‌گر صحنه‌ای است که شاید تو خواب هم آن را نمی‌دید. وقتی از راننده تریلر می‌پرسند که این بار برای شماست پس چرا دارند آنها را می‌برند؟ کاش پلیس را خبر می‌کردید که اینطور نشود؟ ناباورانه می‌گوید:«می‌برند دیگه. پلیس خبر کردیم هنوز نیامده است. چه کار می‌توانم بکنم به کدام یک از این مردم می‌توانم بگویم وسایل را برندارید!»

بارهایی که غارت می‌شود!
اینکه چه می‌شود مردم به جای یاری رساندن به راننده بی نوا، این صحنه تلخ و تاسف بار را به نمایش می‌گذارند، درست مثل اینکه دچار قحطی زدگی شده‌اند و به خود این اجازه را می‌دهند که حتما باید وسایل پخش شده را که بعضا در دست‌هایشان جا هم نمی‌شد را از روی زمین بردارند، فقط بحران اخلاق را در جامعه یادآور می‌شود. البته این اولین باری نیست که چنین صحنه‌های عجیبی را می‌بینیم. مثلا در اتوبان تهران - ساوه وقتی کامیونی با بار هندوانه‌اش واژگون می‌شود، مردم هندوانه‌های پخش شده را یکی پس‌از دیگری بر می‌دارند یا در یاسوج پس از واژگون شدن یک کامیون حامل گوجه‌فرنگی، خودروهای عبوری به‌جای کمک دادن به راننده آن، بارهایش را دزدیدند.

بارهایی که به مقصد می‌رسند
اما بعضا هم در اتفاقی مشابه شاهد بوده‌ایم که مردم در چنین شرایطی یاری رسان بوده‌اند و به فرد راننده در جمع آوری بار پخش‌شده‌اش کمک کرده‌اند و ترجیح دادند با این کارشان نام نیکی از خود به جای بگذارند. مثلا کامیون میوه‌ای در نزدیکی روستای «برخوردار» از توابع شهرستان دلفان در استان لرستان واژگون شده و مردم روستا که خودشان از فرودست‌ترین طبقه اقتصادی ایران هستند به یاری راننده کامیون آمده‌اند و با دقت و وسواس میوه‌های سالم را دوباره بسته‌بندی کرده تا دست کم هزینه‌های این تصادف را برای صاحبان بار و راننده کامیون
پایین بیاورند.

چه باید گفت!
به هر حال حرکت مردم اهواز در خصوص دزدیدن بارهای تریلی واژگون شده با واکنش‌هایی از جمله پرویز پرستویی بازیگر کشورمان روبه رو شده است. او در اینستاگرامش نوشته است. « واقعا چه باید گفت ... فقط می‌خوام بدونم اگه این اتفاق برای خودشون افتاده بود ،چنین رفتاری رو از جانب دیگران تحمل می‌کردند؟»
یکی از کاربران در واکنش به این اتفاق نوشته است:« جای بسی تاسف است،همین و بس»
فرد دیگری گفته است:« دزدی دسته جمعی مردم عبوری از تریلی تصادفی در روز روشن و درماندگی صاحب مال، کاش اگر مرهم درد نیستیم، عامل درد هم نباشیم»
دیگری نوشت:« چی شد که اینقدر بد شدیم؟»
کاربران دیگری نوشته‌اند:« والا گریه داره، ای خدا از این فرهنگ»،«فقط تعداد کمی از مردم میتونن شانشان را حفظ کنند. رفتار مردم بستگی به شرایط وساختارهای اجتماعی اقتصادی جامعه است»،«به عنوان یک شهروند خوزستانی که هشت سال جنگ تحمیلی را از نزدیک تجربه کرده است عرض می‌کنم، در زمانی که باران بمب وموشک دشمن بعثی از آسمان بر سرمان فرود می‌آمد، بعد ازعملیات امداد ونجات،حفظ مال و ناموس مردم اولویت مهم همه اقشار حاضر در صحنه بود. اگر تعداد انگشت شماری هم دزد وجود داشت، چنان برخورد شدیدی با آنها می‌شد که تا عمر داشتند سراغ این عمل زشت نمی‌رفتند.یاد آن روزهای پر از نوعدوستی و دیدن این تصاویر شرم آور این سوال را در ذهنم متبادر می‌نماید:که ما را
چه شده؟ به کجا می‌رویم؟
به چه چیز می‌خواهیم برسیم؟»، « از راننده محترم کامیون بابت این حرکت غیراخلاقی و ناپسند عده‌ای که متاسفانه نمی توان گفت شهروند خوزستانی هستند، عذرخواهی می‌کنم»، «ناراحت حرکت زشت این جماعتم که آبروی خوزستانی‌ها را بردن. خیلی تاسف باره. اصلا قابل هضم نیست»،« این صحنه‌ها واقعا گریه داره. به کجا داریم میریم؟ این مردم چطور
به خودشون اجازه میدن جلوی چشمای صاحب بار مالشو غارت کنن؟واقعا خجالت‌آوره»، «تازه با چه ماشینایی‌هم وامیستن میدزدن، دیگه هرچی هم بدبخت باشی نباید اینکارو بکنی»، «دلم برای اون راننده‌ای که نشسته بود کباب شد»، « بعد میایم میگیم چرا وضع ما خوب نیست. خودمونیم که به خودمون رحم نمی‌کنیم»، «یعنی یارو خودش اینهمه ضرر بسش نیست که اینجوری مالشو به تاراج میبرن؟ بابا اینکه وضع اقتصادی خوب نیست درست ولی اونی که دارین مالشو غارت می‌کنید هم از خودتونه»، «همین جعبه رو اگر کمک می‌کردن میزاشتن رو تریلی خیرو برکت و ثواب و انسانیت نصیبشون میشد الان فقط ...»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام