کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 10 آبان 1399   Saturday 31 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 مرداد 1394

صفحه خبر: شبکه

سید افشین طباطبایی محقق-افراد منفی‌نگر به‌طورمعمول دایره‌ی افکار محدودی دارند و مدام به دور یک حلقه‌ی تدافعی می‌گردند و یک دایره‌ی تسلسل باطل برای خود ایجاد می‌کنند. آن‌ها اغلب در مورد موقعیت، اطرافیان، خودشان و به‌طورکلی همه چیز منفی صحبت می‌کنند، همان حرف‌های همیشگی را بارها و بارها تکرار می‌کنند. آن‌ها انگشتان‌شان را آماده نگه داشته‌اند تا مدام به سوی دیگران گرفته و آن‌ها را مقصر قلمداد کرده و فراموش می‌کنند که بیش‌تر اوقات، خودشان مسئول تمام وقایعی هستند که برایشان اتفاق می‌افتد، بعد هم متعجب می‌شوند که چرا همیشه ناراحت و پریشانند.
البته منظور این نیست که احساسات خود را نادیده بگیریم. اگر احساس بدی داشته باشیم، دچار منفی‌بافی می‌شویم. اما بیش‌تر اوقات اشخاص، هیچ‌گونه تسلطی بر روی احساسات آنی خود ندارند.
خیلی‌ها بر این باورند که به هرچیزی که فکر کرده ، بر روی آن تمرکز ‌کنند، برایشان اتفاق می‌افتد و به حقیقت می‌پیوندد؛ یعنی خیال، عینیت می‌یابد.
برای به‌‌دست آوردن چیزهای بهتر؛ تغییر طرز تفکر، اهمیت ویژه‌ای دارد. یکی دیگر از موارد مهمی که در این زمینه باید به آن توجه داشته باشیم، قانون وجود چرخه در طبیعت است. افکارمنفی موجب احساسات منفی می‌شوند و به‌دنبال آن اعمال منفی از شخص سر می‌زند که این امر سبب ایجاد شرایط منفی در وضعیت زندگی می‌شود و افکار منفی‌تری در ذهن فرد مورد نظر پدید می‌آورد.
خبر خوشحال‌کننده این است که چرخه‌ی فوق در مورد افکار مثبت نیز مصداق دارد و از هر دو طرف می‌توان به قضیه نگاه کرد؛ این‌ها همه ابزاری ا‌ست که در اختیار داریم و به خودمان بستگی دارد که چگونه از آن‌ها استفاده کنیم.
تصور کنید که ذهن، یک برکه‌ی آب است؛ زمانی که در خواب عمیق و راحـتی هسـتیم، آب بـرکه، زلال و صـاف است، اما هنگامی‌که با زخم‌ها و آسیب‌های احساسی مواجه می‌شویم (یعنی افکار منفی در آن جاری ‌شوند)، در برکه، گرداب به‌وجود می‌آید و آب گل‌آلود می‌شود. اندیشه‌ی خود‌آگاه ما سطح برکه را می‌پوشاند و احساسات‌مان به عمق آن‌ می‌رود؛ هرگونه تغییر در اعماق برکه می‌تواند بر روی آب‌های سطحی نیز تاثیرگذارد و بالعکس.
اما جریانی که برای بیش‌تر افراد اتفاق می‌افتد به این شرح است: یک نفر تصمیم می‌گیرد که دامنه‌ی افکار و به‌طورکلی زندگی خود را مثبت کند، اما بازهم احساس خوبی به او دست نمی‌دهد؛ چون فرد در مراحل ابتدایی تغییرات درونی قرار دارد؛ ممکن است دچار تضادهایی شده، یک‌سری تغییرات ازسطح به عمق به او تحمیل گردد؛ در این حالت اعماق وجودش (عمق برکه) به‌طور ناخودآگاه سعی می‌کند تا به مخالفت برخیزد و عنان امور را به‌دست گیرد.(به ‌همین دلیل مراحل ابتدایی تغییر افکار از اهمیت بیش‌تری برخوردار است).
شاید در نگاه اول انجام دادن این‌کار کمی دشوار به ‌نظر برسد، اما این‌طور نیست؛ فقط کمی زمان می‌خواهد و قدری تلاش. در ابتدا نوعی فیلتر وجود دارد که اجازه نمی‌دهد افکار مثبت به سطوح درونی‌ نفوذ کنند؛ به ‌همین دلیل روند تغییر افکار شخصی نیازمند زمان بیش‌تری ا‌ست. زمانی‌که روی افکار مثبت پا فشاری کنیم، سطوح زیرین ابتدا آرام شده، بعد متوقف می‌شوند و در نهایت مطابق خواسته‌ی ما تغییر پیدا می‌کنند؛ از آن پس می‌توانیم شاهد احساسات مثبت خود باشیم.
در این موقعیت نه تنها خوب فکر می‌کنیم، بلکه احساس خوبی هم به ما دست می‌دهد و زمانی هم که فکر منفی به ذهن راه یابد به‌سرعت راه خروج را پیدا کرده، تاثیر کمتری بر ما می‌گذارد.
اما به‌‌راستی چرا باید چنین کاری را انجام دهیم؟ چرا باید مراقب افکار خود باشیم؟ چرا باید شیوه اندیشیدن را تغییر دهیم؟
اگر بخواهم خیلی راحت پاسخ دهم، باید بگویم دوست دارید خوشحال باشید؟ چگونه می‌توانیم خوشحال باشیم؟ درحالی‌که هر لحظه یک فکر منفی به‌سوی ذهن ما روانه می‌گردد؟ آیا درحالی‌که افکار منفی، سرزنش‌گر و ناراحت‌کننده عنان ذهن ما را به‌دست می‌گیرند، می‌توان انتظار شادکامی داشت؟
اگر می‌خواهیم خوشحال باشیم باید طرز تفکر خود را تغییر دهیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام