کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 07 آذر 1399   Friday 27 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 اسفند 1396

صفحه خبر: فرهنگی

آفتاب یزد - علیرضا تاریوردی: موضوع سریال، فرقه‌ها و گروه‌های جدید شبه‌عرفانی و شبه‌دینی است که در یکی دو دهه اخیر در جامعه ما شکل گرفته و افراد زیادی به خصوص از قشر جوان به این جریان‌ها گرایش پیدا کرده اند. یک حلقه عرفانی با یک شبکه پیچیده و کاملا سری، افراد ثروتمند را که خودکشی می‌کنند شناسایی کرده و طی یک سلسله عملیات هدفدار مغز آنها را شستشو داده و آنها را قانع می‌کند که تمام اموال خود را به یک موسسه ظاهرا خیریه ببخشند و در آخرین مرحله برای رهایی کامل خودکشی کنند.
برای مقابله با این پدیده، یک مامور امنیتی بازنشسته به نام نادر (دانیال حکیمی) گروهی با چند مامور اطلاعاتی زبده تشکیل می‌دهد و از طریق فرستادن یکی از ماموران خود به نام وحید (علیرام نورایی) به شکل نفوذی به داخل این حلقه می‌خواهد از اسرار این جریان آگاه شده و مدارک و شواهد کافی برای انهدام این شبکه به دست آورد.
سریال بسیار خوش‌ساخت است و با تکیه بر فرم مناسب در پی این است که فضای ماموریت‌های امنیتی را بازسازی و به مخاطب القا کند. ضرباهنگ خوب، فیلمبرداری‌های از زوایای غیر معمول و قرار دادن دوربین در جاهایی مثل رکاب ماشین، قطع‌های سریع و ترکیب حرکت آهسته و تند در مونتاژ به همراه افکت‌های صوتی مناسب و موارد متعدد استفاده از دوربین روی دوش فیلمبردار در حال راه رفتن و دویدن از تکنیک‌هایی است که حس هیجان و تعلیق خوبی در نمایش فضای ماموریت‌ها ایجاد می‌کند.
به نظر می‌رسد سریال دو هدف عمده را دنبال می‌کند: هدف اول ارائه تصویری مقتدر، مثبت و انسانی از وزارت اطلاعات است. این اولین بار است که سیاست گمنام بودن کنار گذاشته شده و سربازان گمنام امام زمان با اسم و شخصیت و چهره‌هایی معمولی و شبیه به نرم جامعه نمایش داده می‌شود. مامورین امنیتی انسان‌هایی شببه به کسانی هستند که در روزمره می‌بینیم. استفاده از آخرین تکنولوژی‌های سخت‌افزاری و نرم‌افزاری به ویژه در حوزه IT برای تعقیب و مراقبت، توانمندی و به‌روز بودن این نیروها را به خوبی نشان می‌دهد. استفاده از یک پژوهشگر و استاد دانشگاه در نقش فرمانده عملیات نشان از این دارد که وزارت اطلاعات عملیات خود را بر پایه علم و براساس یافته‌های تحقیقی انجام می‌دهد.
هدف دوم القای نگاه امنیتی به پدیده عرفان‌های جدید و ارائه تصویری شیطانی، رمز و رازگونه و زیرزمینی از این گروه‌هاست و به همین خاطر است که وزارت اطلاعات وظیفه برخورد و متلاشی کردن هسته‌های اصلی و رهبری این فرقه‌ها را به عهده گرفته و در واقع خط مقدم مبارزه با این جریان را در دست دارد. با وجود این که خیلی سعی شده است که پدیده عرفان‌های جدید با دقت تحلیل و نشان داده شود اما متاسفانه این سریال در این زمینه کاملا سطحی است و به جای بررسی علت‌ها به معلول می‌پردازد. سریال اصرار دارد که این گروه‌ها، شبکه‌های بسیار سری و مخوفی هستند که پیچیده‌ترین عملیات روانی را روی اعضای خود انجام می‌دهند تا اموال آنها را تصاحب کنند. اما نگاهی دقیق‌تر به این پدیده این ادعا را ثابت نمی‌کند. هدف تمام این حلقه‌ها واقعا منافع مالی نیست. بسیاری از گروندگان به این حلقه ها، از طبقه متوسط و جوانانی هستند که دچار بحران هویت شده‌اند و برای فرار از تنهایی و پوچی و اضطراب‌های ناشی از آن به دنبال آرامش و معنی زندگی هستند. آنها به دنبال نگاهی نو و امیدبخش به زندگی هستند و به همین دلیل به دام این گروه‌ها می‌افتند.
سوالاتی مانند این که چه معضلات و آسیب‌های اجتماعی باعث احساس تنهایی و بی‌پناهی افراد و پناه آوردن به چنین فرقه‌ها و محافلی می‌شود؟ عامل بی‌هویتی نسل جدید کدام است؟ چرا نهادهای رسمی و دینی با قرائت سنتی خود از دین در جذب حداکثری افراد موفق عمل نکرده اند؟ سوالاتی است که در سریال جواب داده نمی‌شود. بی‌اعتنایی به این موارد و تحمیل تمام بار منفی و تقصیر این شکست به فرقه‌های شبه‌عرفانی به دور از نگاه علمی و پژوهشی است که سریال ادعا می‌کند و به نظر می‌رسد به جای ارائه راه‌حل ریشه‌ای به دنبال پاک کردن صورت مسئله است. بازی دانیال حکیمی در نقش یک مامور با تجربه و دلسوز و در عین حال بسیار باهوش، خوب و باورپذیر است. علیرام نورایی به خوبی از عهده نقش یک مامور نفوذی برآمده و نگین معتضدی هم مثل همیشه در ارائه نقش منفی موفق است. اما انتخاب محمود پاک‌نیت در نقش یک استاد و مراد عرفانی اصلا انتخاب خوبی نبوده است. نحوه بازی و به خصوص صدای ایشان به هیچ‌وجه جذابیت یک قطب و رهبر معنوی را القا نمی‌کند و بیشتر جنبه شیادی نقش را فاش می‌کند.
به هرحال تولید چنین سریال‌های خوش‌ساختی که به یکی از معضلات اجتماعی می‌پردازد بسیار مثبت و قابل تقدیر است، اما به نظر می‌رسد برای تاثیر بیشتر و موفق‌تر باید از سطح به عمق رفته و با نگاهی ریشه‌ای تر به موضوع بتواند تبیینی دقیق و آگاهی‌بخش از آن معضل را
ارائه کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام