کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 16 اسفند 1399   Saturday 6 March 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 08 اسفند 1396

صفحه خبر: سیاسی

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دست‌اندرکاران کنگره ۱۴ هزار شهید جامعه کارگری کشور که در تاریخ ۱۶بهمن ۹۶ برگزار شده بود، روزگذشته در محل این همایش منتشر شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در این دیدار، بزرگداشت شهدا در سراسر کشور را نشانه لطف و اراده الهی مبنی بر مستدام‌ ماندن سایه شهیدان بر سر ایران دانستند و گفتند: تکریم شهدای برخی اقشار از جمله شهدای کارگری ارزش مضاعف دارد، زیرا در همه حوادث دوران انقلاب برای مقابله با گروهک‌ها و دفاع‌مقدس، کارگران باغیرت و بصیرت در صحنه حاضر شدند.
ایشان با اشاره به ناکام ماندن ضدانقلاب‌ها در تحریک کارگران علیه جمهوری اسلامی، افزودند: یکی از کارهای اساسی دشمنان، تحریک و وادارکردن کارگران به ایجاد رکود در کارخانه‌ها بود، اما کارگران در طول این سال‌ها همواره با بصیرت و همت و تدین ایستادند و دست دشمن را رد کردند.
رهبر انقلاب اسلامی حضور برجسته کارگران در دفاع مقدس را عرصه دیگری از غیرت و حمیّت دینی آنان برشمردند و خاطرنشان کردند: هرگاه امام بزرگوار فراخوان می‌دادند، بسیاری از کارگران جوان و مومن که حتی نان شب و زندگی آن‌ها وابسته به درآمد روزانه‌شان بود، به‌عنوان بسیجی به جبهه‌ها می‌رفتند و با منطق و استدلال می‌گفتند «باید برویم از کشور و مرز اسلامی دفاع کنیم، زیرا اگر دشمن مسلط شود، نه نان، بلکه هیچ‌چیز نخواهیم داشت.»
ایشان همچنین دست‌اندرکاران کنگره شهدا را به انجام کارهای اثرگذار و پرهیز از کارهای تشریفاتی توصیه کردند.
به گزارش دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌الله العظمی خامنه‌ای، متن کامل بیانات مقام معظم رهبری در این دیدار به شرح زیر است:
بسم الله الرّحمن الرّحیم
تجلیل و تکریم شهدا از هر قشری و از هر نقطه‌ای از نقاط جغرافیایی کشور، حقیقتاً حسنه و کار برجسته‌ای است و خود اینکه خدای متعال دل‌های شماها را به این سمت کشانده که بیایید مشغول این کار شوید، زحماتش را بر‌عهده بگیرید و این گردهمایی و این بزرگداشت را به‌‌وجود بیاورید، نشانه‌ لطف الهی است، نشان‌دهنده‌ این است که خدای متعال می‌خواهد سایه‌ شهیدان بر سرِ این کشور همیشه مستمر و مستدام باشد، لکن بعضی از قشرها هستند که تکریم آنها به‌خاطر شهادت، یک ارزش مضاعفی دارد. قشر کارگرمان از این‌ قبیل‌اند، بنابراین ما خیلی ممنونیم، متشکریم از شماها برادران محترم در مجموعه‌ کارگری کشور که دارید این کار باارزش را دنبال و شهدای کارگری را معرّفی می‌کنید.
ما در میدان نبرد -چه نبرد در دفاع هشت‌ساله، چه قبل از آن با گروهک‌ها، چه قبل از آن در دوران انقلاب و چه بعد از آن در حوادث مختلف که اندکی نبردهای نظامی و اغلب غیرنظامی بوده- جای پای برجسته‌ کارگران را مشاهده می‌کنیم. بنده بارها این را در سخنرانی‌ها، خطاب به کارگران عزیزمان گفته‌ام که ضدّانقلابِ کشور از اوّل چشمش به کارگرها بود، بلکه بتواند جامعه‌ کارگری را به‌نحوی علیه جمهوری اسلامی تحریک کند. از روز اوّل یعنی از همان روز پیروزی انقلاب، این حالت وجود داشت. خود بنده در جریان امر به‌طور محسوس حضور داشتم و خدای متعال این‌جور پیش آورده بود که تقریبا به‌طور اتّفاقی، به‌طور تصادفی، بنده در متن یک جریانِ تحریکاتِ ضدِّ (انقلابی) کارگری قرار بگیرم و برخورد کارگران را با این دشمنان انقلاب ببینم که چطور با بصیرت، با همّت، با تدیّن و پایبندی و تقیّدِ به دین، جواب رد دادند. از آن روز به بعد هم تا امروز همیشه همین‌جور بود. یکی از کارهای اساسیِ دشمنان ما این است که شاید بتوانند در کارخانه‌های ما، در مجموعه‌های کارگری ما، به‌خصوص مجموعه‌های بزرگ، یک رکودی، لنگی‌ای از سوی کارگران به‌وجود بیاورند؛ کارگرها را (به این کار) وادار کنند و کارگران ما در طول این سال‌ها همیشه مقاومت کرده‌اند، همیشه ایستاده‌اند، همیشه با بصیرت، دست دشمن را رد کرده‌اند و اینها خیلی مهم است.
در میدان جنگ هم همین‌جور بود؛ حالا اینها (که گفتیم) نبرد غیرنظامی است، در نبرد نظامی هم همین‌جور بود. هر وقت امام (رضوان‌‌الله تعالی ‌علیه) فراخوان می‌داد، یک بخش عمده‌ از این مجموعه‌ عظیم بسیجی که در این راه حرکت می‌کردند و از همه‌جای کشور به‌سمت جبهه‌ها راه می‌افتادند، کارگرهای ما بودند.حتی گاهی کارگرهایی بودند که معاش آنها بسته بود به همین کار روزانه؛ یعنی باید روز کار می‌کردند تا شب بتوانند نان ببرند خانه؛ زن داشتند، بچّه داشتند، بعضی (سرپرستی) پدر و مادر داشتند، (امّا) بعضی از اینها آنچنان باغیرت و حمیّت دینی و اسلامی با این قضیّه رفتار کردند که همین را کنار گذاشتند، رفتند طرف میدان جنگ. کارهای بزرگی انجام گرفت! یعنی واقعاً تصوّر من این است که اگر ما این چیزها را به چشم خودمان در عرصه‌ واقعیّت و در زندگی نمی‌دیدیم، آدم سختش بود باور کند؛ این‌همه (غیرت) جوانِ کارگرِ علاقه‌مندِ مومن، از اندک درآمد زندگی خود بگذرد و به امید خدا رها کند برود به‌سمت میدان جنگ برای جنگ! وقتی هم حرف می‌زنند با او، با منطق جواب می‌دهد؛ می‌گوید من باید بروم از کشورم دفاع کنم، از مرز اسلامی دفاع کنم که دشمن مسلّط نشود وَالّا اگر دشمن مسلّط شود، نه نان، (بلکه) دیگر هیچ‌چیز نخواهیم داشت! واقع قضیّه هم همین است؛ انسان (اینها را) می‌بیند در استدلال‌ها و حرف‌های این جوانان ما. لذا تجلیل و تکریم کارگران شهید، کار بسیار خوبی است و توجّه دادن ذهن عامّه‌ مردم و افکارعمومی ملّت به فداکاری این قشر در میدان جنگ هم کار برجسته‌ای است.
و این کارهایی هم که اشاره کردید و این برنامه‌هایی که هست،(۱) برنامه‌های خوبی است منتها توجّه کنید به اینکه جنبه‌های تشریفاتی و ظاهری و مانند اینها -که گاهی یک‌مقداری دخالت می‌کند- دخالت قابل توجّه و مهمّی نداشته باشد؛ نگاه کنید به تاثیر این رفتار و این کاری که شما می‌کنید در مخاطب؛ یعنی (به‌طور) عمده به این توجّه کنید. اگر چنانچه اثر هنری منتشر می‌کنید یا کتاب می‌نویسید یا مانند اینها، جوری مشی بکنید که این بتواند در مخاطب اثر بگذارد؛ این مهم است، ظواهر و مانند اینها خیلی مهم نیست. امیدواریم ان‌شاءالله خدای متعال به کارهای شماها برکت بدهد و روح مطهّر شهیدان را از شماها راضی کند و روح امام بزرگوار را از شماها خشنود کند و ان‌شاءالله بتوانید آن کاری را که باید انجام بدهید، به منصّه‌ظهور برسانید و انجام بدهید. ان‌شاءالله موفّق و مویّد باشید.
والسّلام علیکم و رحمهالله
۱- اشاره‌ دبیر کنگره به طرّاحی اهداف کنگره در دو بخش کلّی: تهیّه و تولید آثار ماندگار از شهدا (شامل تدوین و تالیف کتاب، فراخوان شعر، تولید فیلم مستند و فیلم کوتاه، تهیّه‌ بانک اطّلاعات)، ایجاد شور و برانگیختگی در جامعه به‌ویژه جامعه‌ کارگری (شامل برگزاری یادواره‌ها، دیدار با خانواده‌ها و...)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام