کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 10 آذر 1399   Monday 30 November 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 اسفند 1393

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

برای مردمی که سالجاری در نمایشگاه مطبوعات حاضر می‌شدند این سوال ایجاد می شد که چرا برخی رسانه‌ها این قدر با امکانات و تجهیزات هستند و در عین حال رسانه‌های دیگر در غرفه های ساده و محقر حضور دارند. به هر حال فاصله طبقاتی حتی در میان رسانه‌ها هم وجود دارد و برخی از آنان آنچنان در پول و امکانات غرق هستند که می‌توانند هر غیرممکنی را ممکن سازند و برخی دیگر هم در شرایطی می‌باشند که حتی از پس حقوق کارمندان کم تعداد خود برنمی آیند. البته این فاصله طبقاتی باعث نشده که این رسانه‌ها بتوانند در جامعه نفوذ خاص و قابل توجهی داشته باشند .مثل صدا وسیما که روز به روز ضریب نفوذش در میان مردم کاهش می یابد.هرچند کارکرد این رسانه ها به گونه‌ای تعریف شده است که نیازی به مردم ندارند و هدف شان
چیز دیگری است.
این مقدمه مختصر آورده شد تا بگویم ای کاش این رسانه‌ها -که مشخص است از کجا تغذیه می‌شوند- اگر برای شان منافع ملی مهم نیست حداقل برای منافع نظام و حکومت ارزش قائل شوند! هر چند این دو در هم تنیده شده‌اند اما به هر حال این رسانه‌ها بین منافع مردم و نظام خطی قرمز کشیده‌اند.
در ماجرای مربوط به مشاور رئیس جمهور این رسانه‌ها علیرغم تکذیب سخنان مطرح شده به گونه‌ای جوسازی نمودند که منجر به واکنش برخی مقامات کشورهای منطقه شد. این رسانه ها مدعی شده بودند که یونسی در همایشی گفته است:
« تمام منطقه خاورمیانه ایران است و تمام ملت‌های منطقه بخشی از ایران هستند و ما خواهان تاسیس اتحادیه ایران در منطقه هستیم .»گفته ها و توضیحات بعدی مشاور رئیس جمهور نشان می داد که سخنان او به درستی منتقل نشده و کلا تکذیب شد .اما این رسانه‌ها برای آنکه بتوانند ماجرای حمله اوباش و چماق‌داران به علی مطهری را در حاشیه قرار دهند و از سوی دیگر، دولت را تحت فشار بگذارند سخنان تکذیب و تحریف شده یونسی را بارها و بارها بازنشر داده و باعث تحریک مقامات خارجی شدند. حال این پرسش مطرح است آیا این رفتار مصداق بارز اقدام علیه امنیت ملی نیست؟! اگر این رسانه‌ها به جای این
جریان سازی، سخنان تکذیب شده و تصحیح شده مشاور رئیس‌جمهور را بازنشر می‌دادند و تلاش می‌نمودند روایتی واقعی منتشر شود آیا باز هم رسانه‌ها و مقامات کشورهای منطقه نسبت به موضوع فوق حساس می‌شدند؟ مطمئنا خیر.
اما یک بام و دو هوای این رسانه‌ها نیز که از بیت‌المال ارتزاق و در حقیقت دست‌شان در جیب مردم قرار دارد جالب توجه است.
چندی پیش یکی از خطبای نماز جمعه تهران مرگ پادشاه عربستان را تبریک گفت که این اظهارات باعث جنجال‌های بسیاری شد. یک نمونه کوچک از تبعات این سخن، سختگیری‌های عجیب و غریب مقامات سعودی برای صدور روادید زائران ایرانی بود که در نهایت علیرغم تلاش‌های وزارت خارجه حداقل تا پایان تعطیلات عید نوروز همه پروازهای عمره لغو شود.
‌البته این موضوع تنها بخش اندکی از واکنش‌هایی بود که رخ داد و مطمئنا در آینده نیز این کشور و کشورهای هم پیمانش به خاطر تبریک خطیب نماز جمعه تهران سعی می‌کنند خلاف جهت منافع ملت ایران عمل نمایند.
جالب آنکه پس از آن سخنان و واکنش های تند کشورهای منطقه از جمله عربستان هیچ یک از این رسانه ها اشاره ای به موضوع فوق نداشتند.حتی پس از لغو پروازهای عمره هم این رسانه ها هیچ اشاره ای نکردند که چرا تلاش های وزارت خارجه بی ثمر بوده و ریشه این کارشکنی سعودی ها کجاست!
البته اگر به عقب تر برویم و به زمان دولت قبل رجوع کنیم از این دست سخنان زیاد مطرح شده و هزینه های بسیاری مردم ایران به خاطر آن پرداخت نمودند. واکنش این رسانه‌ها آن زمان هم فقط سکوت بود و سکوت چرا که ماموریت اصلی‌شان توجیه نقایص دولت وقت بود!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام