کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 10 مهر 1399   Thursday 1 October 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 بهمن 1396

صفحه خبر: صفحه آخر

چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی در حالی سپری می‌شود که همچنان چگونگی وقوع انقلاب به عنوان یک موضوع تاریخی مورد بحث محافل آکادمیک و ژورنالیستی قرار می‌گیرد. در مورد وقوع انقلاب 57 دیدگاهها و نظریات مختلفی وجود دارد که یکی از مهمترین آنها نظریه توطئه است. این نظریه بیشتر از سوی محمدرضا پهلوی، بازماندگان وی و طرفداران رژیم قبل طرح شده و می‌شود. این طیف که به اصطلاح، سلطنت‌طلب‌ها نامیده می‌شوند معتقد هستند که
انقلاب 57 با توطئه‌چینی نظام غرب و در راس آن
آمریکا و به دنبال کنفرانس گوادلوپ رخ داد.
در واقع سلطنت طلب‌ها معتقدند محمدرضا شاه پهلوی بواسطه اقدامات مثبت خود، ایران را در آستانه ورود به یک تمدن جدید قرار داده بود و باعث شده بود به ژاندارم منطقه تبدیل شود و می رفت که از یک قدرت منطقه ای فراتر رود. همین عوامل نیز باعث شد که نظام غرب از حرکت پرشتاب توسعه و پیشرفت ایران دچار واهمه شود و با توطئه چینی سدی را در مقابل آن بوجود آورند.
نظریه توطئه با چالش‌ها و تناقض‌های مهم و بسیاری روبه‌روست. پهلوی، بازماندگان او و حامیانش باید به پرسش های بی شماری در ارتباط با حمایت غرب خصوصا انگلستان و آمریکا در شکل گیری نظام پهلوی و همچنین کودتای 28 مرداد که باعث به قدرت رسیدن محمدرضا شاه شد پاسخ دهند. در واقع آنها در حالی ادعای سرنگونی رژیم پهلوی را با توطئه غربی ها می‌کنند که اساسا این رژیم با حمایت و پشتیبانی آنها در زمینه های مختلف اقتصادی، سیاسی و ... توانسته بود به حیات خود ادامه دهد.
رویکرد دوگانه پهلوی در مواجهه با غرب، زمانی به اوج می رسد که همواره با شکل‌گیری برخی نارضایتی‌ها در داخل کشور، آنها به دنبال جذب حمایت غربی ها برای براندازی جمهوری اسلامی هستند و پیام آنها به داخل کشور این است که نظام غرب اساسا مشکل یا چالشی با دولت و ملت ایران ندارد و این نظام سیاسی مستقر بر آن یعنی جمهوری اسلامی است که مورد قبول نظام بین‌الملل و غرب نیست. آنها اینگونه استدلال می نمایند که اگر جمهوری اسلامی در ایران روی کار نباشد نظام غرب و در راس آن آمریکا چالشی با کشور ایران ندارد و با کنار رفتن جمهوری اسلامی زمینه رشد و پیشرفت این کشور فراهم خواهد شد.
در واقع سلطنت طلب‌ها در مواجهه با نظام غرب به دنبال القای یک دوگانگی از کشور و نظام سیاسی برای مردم هستند. یعنی آنها اینطور وانمود می‌کنند که کشور ( دولت ایران ) یک امر مجزا از نظام سیاسی مستقر (جمهوری اسلامی) است و غرب اساسا با کشور ایران رویکرد تقابلی ندارد و این جمهوری اسلامی
است که مورد پذیرش نظام غرب نیست.
بر همین اساس باید گفته شود که سلطنت طلب‌ها در مواجهه با غرب دچار سردرگمی هستند، از طرفی سعی دارند القا کنند که غرب اساسا با دولت ایران مشکلی ندارد و اگر چالشی است بخاطر نظام سیاسی حاکم بر آن است و از طرف دیگر در مورد انقلاب 57 نیز استدلال می کنند که این غرب بود که سبب سرنگونی رژیم پهلوی شده است و اینجاست که مردمی که سرنوشت خود را رقم می‌زنند و جمهوری اسلامی را انتخاب کرده‌اند را در نظر نمی‌گیرند و هنوز مردم ایران را نشناخته‌اند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام