کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 01 مهر 1400   Thursday 23 September 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 بهمن 1396

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

در سال های اخیر پـــــــــژوهش هــــای
بیوتکنولوژی گیاهی و توسعه
فناوری مهندسی ژنتیک آماج مخالفت و تابو سازی بی سابقه و به بهانه خودساخته ای به نام محصول تراریخته قرار گرفته است. محصولی که هنوز به صورت تجاری تولید نشده و مجالی برای ارزیابی و انتخاب نداشته است. در چنین فضای ملتهبی دستگاه های اجرایی مرتبط نیز تاکنون از تدوین یک نظام ایمن ، قانونمند و نظارتی باز مانده‌اند.
این امواج مخالفت و اتفاقا دارای اهرم
و ابزار در تلاشند که بر انگیزه پژوهشگران این حوزه سایه بیفکنند. پژوهشگرانی که از شوق گشودن روزنه ای برای پایداری این آب و خاک در بیکران دنیای پیچیده ژن ها در کاوش و جستجویند. این پژوهشگران در این مدت ناگزیر شده اند که در برابر شبهه افکنی های جهت دار که بعضی محافل مسئول را نیز در بر گرفته است به روشنگری مبادرت نمایند. اخیرا چند تن از محققان بیوتکنولوژی گیاهی کشور و در این راستا با جناب دکتر محمد دهقان عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی، برگزاری نشستی را هماهنگ نمودند که البته با استقبال ایشان روبه‌رو شده بود. این نماینده محترم اما پس از آگاهی از موضع این پژوهشگران ناباورانه از شرکت در این جلسه خود داری نمودند. در زندگینامه فشرده آقای دکتر دهقان تنها کافی است از شرکت ایشان در جبهه های جنگ تحمیلی به مدت 22 ماه و نیز 64 ماه تحمل بردبارانه اسارت در اردوگاه دژخیمان صدام آگاه شویم تا که کلاه خود را با احترامی‌فروتنانه برداریم. شخصیتی که پس از 86 ماه نبرد و مرارت اما در کسب دانش حقوق و قضا نیز سرآمد شد تا که در سنگر مجلس برآیندی از دو قوه قضا و قانون شود. اما چنین زندگینامه پرباری از انتظارات امثال این راقم و بنابراین گلایه عاطفی از ایشان هرگز نمی‌کاهد. آقای دکتر دهقان قطعا بیش از امثال من
می‌دانند که هنگامی‌که بر کرسی وکالت یا زعامت جامعه نشستند عهده دار صیانت و متولی کرامت برای تمامی‌تنوع آن جامعه هستند. این انتظار آن زمان بر غلظتش می‌افزاید که بدانیم ایشان در مسند قضا و داوری هم از علم و تبحر بهره‌مند است و آن سو درخواست کنندگان گفتگو، از زمره فرهیختگان و پژوهشگرانی بوده اند که مدعی‌اند که علم و حلم خود را برای بهروزی این آب و خاک در طبق اخلاص نهاده اند. اگر که مولا امام علی(ع) و در قامت خلیفه مسلمین بنا به ادعای دروغین یک یهودی خاضعانه به محضر قاضی می‌رود و آنگونه حماسه می‌آفریند آیا نباید از این واکنش آقای دهقان آزرده خاطر شویم؟ زندگینامه امثال آقای دکتر دهقان‌ها بیش از آنکه به خود آنان تعلق داشته باشد میراث انسانی تمامی‌جامعه و از آن همه ماست که باید آن را حفظ نموده و
به آیندگان بسپریم. اگر آغوش پر مهر این
طلایه داران شجاعت و استقامت روی صاحبانی از دانش و مدعیانی از صداقت در جامعه گشوده نباشد آیا نباید بر بام این گسل ها از اندوه گریست؟ رویگردانی از تبادل نظر با امثال این پژوهشگران نه در قامت رسای آقای دهقان و نه زیبنده هیچ یک از دیگر نمایندگان مجلس می‌باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام