کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 28 دی 1397   Friday 18 January 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 24 بهمن 1396

صفحه خبر: صفحه یک

با هزاران سند، مدرک و استدلال می توان اثبات کرد که ایران در میان کشورهای جهان، کشور بی نظیری است. ده ها امکان و فرصت پیدا و پنهان در اختیار ما ایرانیان قرار دارد که نسبت به آنها بی‌توجه هستیم. به جرات می توان گفت که به واسطه
این فرصتها، امکانات، پتانسیلها و خلاصه کلام، سرمایه های بی نظیر ملی مادی و معنوی خدادادی، می توان ثروتهای
ایده آلی را برای بهبود شرایط زندگی نه تنها همه ایرانیان بلکه دیگر مردم کشورهای مختلف جهان فراهم آورد که خوشبختی و رفاه همگانی را بدنبال داشته باشد اما متاسفانه، کفران نعمت می کنیم.

موقعیت جغرافیایی و مکانی ایران از نظر دسترسی مردم کشورهای مختلف به آن، دارای فرصت‌های بی‌نظیری است. تنوع آب و هوایی چهارفصل، دارا بودن انواع مناطق زیست‌محیطی مانند جنگل، صحرا، دریا و ساحل، کوه و دشت، رودخانه‌ها و آبشارهای متنوع، دارا بودن فرهنگ‌ها و سنت‌های قومی و ملی مختلف و به تبع آن صنایع دستی متنوع و خاص، دارابودن تمدنی کهن و آثار باستانی بسیار زیاد در هر گوشه ای از ایران، دارا بودن میراث فرهنگی و ادبی بسیار غنی همچون فردوسی، سعدی، حافظ، مولوی و... دارا بودن سبک‌های متنوع موسیقی و سازهای بومی و ملی بسیار غنی می‌تواند ایران را به مقصدی منحصر به فرد برای گردشگران دنیا مبدل نموده و به واسطه آن می توان هزاران فرصت شغلی در رابطه با خدمات گردشگری ایجاد کرد و ثروت قابل توجهی برای ایرانیان به‌دست آورد، اما کفران نعمت می کنیم.
ایران با قرار گرفتن در مرکز خاورمیانه و میان شرق و غرب عالم از نظر موقعیت مکانی دارای فرصتهای خاص و بی نظیری است که می‌تواند منافع و ثروت‌های بی شماری را برای ما ایرانیان به ارمغان آورد. این موقعیت از بعد صنعت حمل و نقل زمینی، هوایی و دریایی به گونه ای است که نه تنها ایران می‌تواند مرکز رفت و آمد هواپیماهای مسافربری و باربری، قطارهای سریع السیر و مدرن و اتوبوس‌ها و کامیون‌های پیشرفته دنیا قرار گیرد بلکه با مدیریت صحیح انتقال بار و مسافر از نقاط مختلف آسیا به قاره اروپا و آمریکا و برعکس می‌تواند از طریق خطوط هوایی، دریایی، ریلی و جاده ای ایران صورت گیرد. توسعه صنایع مختلف وابسته و ارایه خدمات در این بخش می‌تواند فرصت‌های شغلی بی شماری را برای ما ایرانیان به همراه داشته و اشتغال و ثروت زیادی را عاید کشور بزرگ و مردم شریف ایران کند، اما کفران نعمت می کنیم.
ایران، با شرایط ویژه آب و هوایی متنوع و شرایط مختلف زیست محیطی، همیشه در تاریخ مکان ویژه ای برای رشد و پرورش انواع گل‌ها، گیاهان و میوه‌ها بوده است به شکلی که این قابلیت، فرصت‌های ویژه ای در زمینه‌های کشاورزی، زراعی، باغی و دامداری را برای ایران ایجاد کرده است. تاسیس گلخانه‌های صنعتی و طبیعی و تولید و صادرات انواع گل‌های تزئینی به سراسر دنیا، تولید و پرورش و صادرات انواع گیاهان دارویی و پزشکی به منظور تبدیل به داروهای مورد نیاز، تولید انواع میوه‌ها و صیفی جات به منظور بهره برداری داخلی و صادرات در سراسر جهان، نگهداری و پرورش دام و طیور به منظور بهره گیری از محصولات مختلف و متنوع حاصل از آنها، موارد و فرصت‌هایی است که ایران را در موقعیت بی‌نظیری قرار داده است. همه این موارد اشتغال‌آور و ثروت‌آفرین است، اما کفران نعمت می کنیم.منابع خدادادی و مواهب الهی مانند نفت، گاز و معادن مختلف و متنوع و عناصر مختلفی همچون زیرکونیوم و زئولیت که در سرزمین ما نهان است و هر از گاهی بخشی از آنها کشف می‌شود، فرصت ویژه دیگری را برای ایجاد هزاران فرصت شغلی و ثروت می تواند برای ما فراهم نماید، اما کفران نعمت می کنیم. ایران کشور بزرگ و پهناوری است. علاوه بر آب، خاک، جنگل، مرتع، دشت، صحرا، دریا، ساحل، نفت، گاز، معدن و غیره سرمایه‌های بی نظیر دیگری از منابع خدادادی است لیکن ما بی خبر یا بی توجه هستیم و کفران نعمت می کنیم. باد و خورشید ایران به عنوان منابع انرژی تجدیدپذیر و پاک نیز طلا و سرمایه و ثروت هستندکه می توان از طریق آنها هزاران شغل و تریلیاردها ثروت خلق کرد، اما کفران نعمت می کنیم.به باور من همه این منابع، فرصتها، امکانات و سرمایه‌ها در مقابل ثروت اصلی و اساسی ایران یعنی "منابع انسانی" ناچیز است. به درستی می‌توان اِدعا کرد که مهمترین امکان و فرصتِ در اختیار ما ایرانیان، منابع ارزشمند انسانی مان است. همانهایی که انقلاب بهمن ١٣۵٧ را به عنوان انقلاب ارزشی قرن خلق کردند و اکنون نسبت به اینها، کفران نعمت می‌کنیم. نادیده‌گرفتن اقوام، اصناف، کشاورزان، صنعتگران، نظامیان، بازاریان، فرهنگیان، سیاستمداران و غیره همه برای این کشور نعمت هستند و نفی و نادیده انگاشتن آنان خسارت و کفران نعمت است. بیاییم یک بار دیگر همدیگر را باور کنیم که غیر از این، کفران نعمت است.
*استاد دانشگاه تربیت مدرس و معاون وزارت صنعت، معدن و تجارت


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام