کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 04 فروردین 1398   Sunday 24 March 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 بهمن 1396

صفحه خبر: تاریخ

آفتاب‌یزد – گروه‌شبکه: «سامسونگ باید تحریم شود»،«جبران نکنید گوشی‌ام را عوض می‌کنم»،«سامسونگ عذرخواهی کند»، «مقابل توهین به ملت ایران سکوت نخواهیم کرد».
اینها گزیده‌ای از تیترهای رسانه کشورمان در این دو روز اخیر در مورد اقدام توهین‌آمیز شرکت نام‌آشنای سامسونگ است. شرکتی که اسپانسر بازی‌های المپیک زمستانی 2018 را برعهده دارد، ولی با حرکت ناباورانه‌، ناپسند و قابل‌تامل‌اش هیاهو و جنجال به‌پا کرده است. ماجرا از این قرار است که شرکت سامسونگ چهار هزار دستگاه گوشی هوشمند به کمیته المپیک زمستانی کره‌جنوبی اهدا کرده تا در اختیار ورزشکاران شرکت‌کننده در این رقابت‌ها قرار دهد، اما ورزشکاران دو کشور ایران و کره‌شمالی از دریافت تلفن‌های همراه هوشمند در طول بازی‌های المپیک زمستانی منع شدند. دلیل این تصمیم از سوی مقامات کره‌جنوبی، تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران و کره‌شمالی اعلام شده است. وقتی این خبر در ایران نشر پیدا کرد از مسئولان گرفته تا کاربران شبکه‌های اجتماعی به آن واکنش‌های تندی نشان دادند. حتی کار به‌جایی رسید که وزارت امورخارجه ضمن احضار سفیر کره‌جنوبی، این شرکت را به محدودکردن روابط تجاری با ایران تهدید کرد.

اعتراض کمیته المپیک
پس از این اتفاق کمیته ملی المپیک ایران با ارسال نامه‌های جداگانه به کمیته‌ بین‌المللی المپیک و کمیته‌ ملی المپیک کره‌جنوبی و سفیر این کشور خواستار پیگیری و برخورد با تصمیم غیرالمپیکی کمپانی سامسونگ با کاروان اسکی ایران شد. این کمیته در نامه اعتراضی‌اش اینطور نوشت:«این اقدام کمپانی سامسونگ نقض آشکار منشور المپیک است، چراکه منشور المپیک بر حضور ورزشکاران کشورهای سراسر دنیا در این بازی‌ها، بدون در نظرگرفتن ملیت، رنگ، دین، مذهب، نژاد و سیاست تاکید دارد.»

سکوت نمی‌کنیم
همچنین رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران بلافاصله دستور خرید گوشی، همچنین دلجویی از ورزشکاران اعزامی کشورمان را صادر کرد. همچنین اعلام شد که پیگیری‌های لازم برای برخورد کمیته بین‌المللی المپیک با این رفتار غیرحرفه‌ای و ناقض منشور المپیک که متناقض با روح المپیک است مدنظر قرار می‌گیرد. وی اعلام کرد:«پس از رفتار غیراخلاقی و غیرحرفه‌ای شرکت سامسونگ در دهکده المپیک بازی‌های زمستانی 2018 اقداماتی انجام دادیم، زیرا هیچ‌گاه مقابل توهین به غرور، هویت و غیرت ملی سکوت نمی‌کنیم.» وی افزود: «اعتراض رسمی به سفیر کره‌جنوبی در تهران و تماس با وزیر محترم امورخارجه و تقاضای احضار سفیر کره‌جنوبی به وزارت‌خارجه که نتیجه آن در بیانیه وزارت خارجه اعلام شد، از کارهای مهم برای برخورد با رفتار شرکت سامسونگ بود.»

احضار سفیر کره‌جنوبی
از سوی دیگر وزارت خارجه ایران در پی خودداری شرکت سامسونگ از هدیه گوشی‌های موبایلش به ورزشکاران ایرانی، سفیر کره‌جنوبی را احضار کرد. بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امورخارجه با اعلام خبر فوق، گفت: «در پی انتشار خبری مبنی بر تصمیم مسئولان کمیته بین‌المللی المپیک و شرکت سامسونگ کره‌جنوبی مبنی بر مستثنی قراردادن ورزشکاران ایرانی در کنار ورزشکاران کره‌شمالی شرکت‌کننده در بازی‌های المپیک زمستانی پیونگ چانگ از دریافت هدایای شرکت کره‌ای سامسونگ به بهانه تحریم‌های بین‌المللی، کیم سونگ هو سفیر کره‌جنوبی در تهران توسط محمود فرازنده، دستیار وزیر امورخارجه و مدیرکل آسیا و اقیانوسیه به وزارت امورخارجه فراخوانده شد.» قاسمی افزود: «در این دیدار مراتب اعتراض شدید وزارت امورخارجه و جمهوری اسلامی ایران نسبت به این رفتار غیراخلاقی و مغایر با روح حاکم بر بازی‌های المپیک که شعار خود را ورای رنگ، دین، نژاد و سیاست قرار داده، به وی اعلام شد. در این دیدار خاطرنشان شد در صورتی که شرکت سامسونگ مراتب عذرخواهی خود را از این اقدام نابخردانه اعلام نکند، این موضوع شدیدا بر روابط تجاری شرکت سامسونگ با جمهوری اسلامی ایران تاثیر خواهد گذاشت. سفیر کره‌جنوبی ضمن ابراز تاسف فراوان در این دیدار اعلام کرد طی تماس‌های مکرر با مقامات ذیربط در وزارت امورخارجه و دولت کره‌جنوبی و شرکت سامسونگ موضوع را به‌دلیل اهمیت و حساسیت دنبال کرده و طبق اظهارات مقامات رسمی دولت کره‌جنوبی و شرکت سامسونگ هیچ‌گونه دخالتی در بروز این سوءتفاهم و توزیع اقلام اهدایی به‌عنوان اسپانسر این بازی‌ها نداشته‌اند.»

گوشی‌ام را عوض می‌کنم
محمدجواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان نیز پس از این اقدام غیراخلاقی اعلام کرده که اگر کره‌ای‌ها این اقدام خود را جبران نکنند گوشی خود را که سامسونگ است تغییر خواهد داد.

دستور ویژه دادستان کل
اما این پایان کار نبود، چراکه دادستان کل کشور طی دستور ویژه‌ای به معاون خود در حقوق عمومی خواستار پیگیری ویژه موضوع شد. دستور حجت‌الاسلام والمسلمین محمدجعفر منتظری به این شرح است:«به‌دنبال اقدام توهین‌آمیز شرکت سامسونگ کره‌جنوبی با ورزشکاران عزیزمان که نماینده ملت بزرگ و رشید ایران اسلامی هستند و در پی آثار سوءسیاسی و اجتماعی آن در سطح بین‌المللی و با توجه به کسب منافع سرشار سالانه شرکت مذکور در فروش محصولات خود در جمهوری اسلامی ایران، مقرر می‌دارد در اولین فرصت مدیر شرکت سامسونگ در ایران را احضار و نسبت به موضوع، اخذ توضیح و بررسی صورت گیرد. چنانچه متعهد به جبران خسارت معنوی به نحو متناسب با اقدام اهانت‌آمیز خود شدند، زمان مناسبی را تعیین و به مرکز شرکت اعلام کنند. در غیر این‌صورت شرکت سامسونگ به‌عنوان شخصیت حقوقی و در اجرای بند الف ماده ٨ و مواد ١١، ١۴ و ۶٨٨ قانون آیین دادرسی کیفری و مواد ٢٠ و ١۴٣ قانون مجازات اسلامی به دادسرای عمومی و انقلاب تهران برای بررسی موضوع معرفی شوند. گزارش اقدامات صورت‌گرفته فورا به اینجانب ارائه شود.»

وزارت ورزش محکوم کرد
همچنین وزارت ورزش و جوانان طی بیانیه‌ای رفتار توهین‌آمیز شرکت کره‌ای نسبت به ورزشکاران ایرانی حاضر در بازی‌های المپیک زمستانی را محکوم کرد. در متن این بیانیه آمده است:«اقدام غیراخلاقی و مغایر با ارزش‌های انسانی و منشور المپیک توسط شرکت سامسونگ در عدم اهدای هدایای در نظر گرفته شده برای ورزشکاران ایرانی حاضر در المپیک زمستانی پیونگ چانگ مایه تاسف فراوان است. همواره اولویت حضور برای ورزشکاران و پهلوانان دلاور کشورمان در آوردگاه‌های جهانی انتقال پیام صلح و نوع‌دوستی و فرهنگ والای ایرانی -اسلامی به جهانیان و پس از آن، کسب افتخار و اهتزاز پرچم مقدس ایران بوده است. ما همواره با دولت و ملت کره‌جنوبی روابط عمیق اقتصادی، فرهنگی و ورزشی داشته‌ایم. ولی این اقدام ناشایست را توهین به ورزشکارانمان که نمایندگان ملت بزرگ و متمدن ایران و سفیران صلح ما در المپیک زمستانی ٢٠١٨ پیونگ چانگ هستند تلقی می‌کنیم. از مقامات این شرکت و مسببان این اقدام تبعیض‌آمیز و زشت می‌خواهیم تا با عذرخواهی رسمی از کاروان اعزامی جمهوری اسلامی ایران به این مسابقات، سعی در جبران اقدام ناپسند خود داشته باشند.»

بیانیه سامسونگ
شرکت سامسونگ هم در پی برخورد توهین‌آمیز و زننده‌ای که با ورزشکاران ایرانی بازی‌های المپیک زمستانی شد، طی بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد:«شرکت سامسونگ الکترونیک بیش از چهار هزار گوشی ویژه المپیک پیونگ‌چانگ 2018 (نسخه‌ای خاص از گوشی گلکسی نوت8) را به کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته برگزاری المپیک 2018 تحویل داده است. هرچند سامسونگ دخالتی در روند بررسی کمیته بین‌المللی المپیک برای تحویل این گوشی‌ها به ورزشکاران ایرانی نداشت، اما برای جلوگیری از هرگونه سوءتفاهم به‌صورت فعال اطلاعات لازم را در اختیار این کمیته قرارداده است. اکنون خوشحالیم که می‌شنویم کمیته بین‌المللی المپیک نهایتاً به این تصمیم رسیده است که گوشی ویژه المپیک پیونگ‌چانگ 2018 را در اختیار ورزشکاران ایرانی قرار دهد. شرکت سامسونگ ایران، پیش از این حمایت کامل خود از حضور ایران در این بازی‌ها را با اعزام تیمی 10نفره از نمایندگان کشورمان برای حمل مشعل المپیک ثابت کرد؛ این تیم متشکل از 9 چهره الهام‌بخش و موفق ایرانی بود که با پرچمداری بهرام رادان، بازیگر پرآوازه و محبوب کشورمان، به کره‌جنوبی سفر و کنار نمایندگان کشورهای مختلف در مراسم حمل مشعل المپیک شرکت کردند. این حرکت سامسونگ که در قالب مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت انجام شده استقبال گسترده ورزش‌دوستان ایرانی را به‌همراه داشت. سامسونگ همواره خانواده ایرانی خود را به‌عنوان بخشی از هویت جهانی خویش به‌رسمیت شناخته و به آنها احترام کامل گذارده است و در این جریان نیز نگرانی بجای مردم ایران را به اطلاع کمیته بین‌المللی المپیک و دیگر مسئولان این بازی‌ها رسانده است. ما از نظرات کاربران ایرانی‌مان قدردانی کرده و همواره تمامی تلاش خود را برای حل هرگونه مشکلی به‌کار خواهیم بست حتی اگر خودمان نقشی در آن نداشته باشیم. حضور و تعهد ما در ایران و نوع عملکردمان در این کشور نشان می‌دهد تا چه‌حد حقوق تمامی افراد را برای دسترسی برابر و واقعی به فناوری، به‌رسمیت می‌شناسیم.»

به ورزشکاران ایرانی گوشی می‌دهیم
اعتراضات مسئولان ایرانی به این مسئله به‌جایی رسید که کمیته بین‌المللی المپیک اعلام کرد: «گوشی موبایل در اختیار ورزشکاران همه کشورهای شرکت‌کننده در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ قرار خواهد گرفت. ایرانی‌ها می‌توانند گوشی‌ها را نگه دارند، اما ورزشکاران کره‌شمالی نه.» این در حالی است که رضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک اعلام کرد تا زمانی که از ورزشکاران ایرانی عذرخواهی نشود آنها گوشی‌های هدیه را قبول نمی‌کنند.

عذرخواهی رسمی از ایران
در نهایت عوامل به‌وجود آورنده اتفاقات اخیر با ارسال نامه‌هایی جداگانه رسما بابت اتفاقات و رفتار غیرحرفه‌ای با ورزشکاران ایرانی عذرخواهی کردند. روابط‌عمومی کمیته ملی المپیک با انتشار خبری اعلام کرد:«در پی اقدام غیرحرفه‌ای میزبان بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ‌چانگ کره‌جنوبی در عدم ارائه هدایای اسپانسر بازی‌ها به ورزشکاران اعزامی ایران با توجیه «تحریم‌های سازمان ملل» کمیته ملی المپیک در اقدامی عاجل و فوری با هماهنگی وزارت ورزش با تاکید بر موضع عزتمدارانه و حفظ شان و ‌جایگاه نمایندگان اعزامی ایران پیگیری‌های خود برای برخورد با این اقدام مغایر با آرمان‌ها و ارزش‌های المپیک را آغاز کرد. در همین خصوص ارسال نامه اعتراضی به سفارت کره در ایران، ستاد برگزاری بازی‌ها و کمیته بین‌المللی المپیک و درخواست توضیح‌ در دستورکار قرارگرفت. خوشبختانه همراهی و همدلی مردم، دلتمردان و تمامی ارگان‌ها و سازمان‌های ذیربط با کمیته ملی المپیک در راستای پیگیری این موضوع تا بدین جا پیش رفت که عوامل به‌وجود آورنده این اتفاق با ارسال نامه‌های جداگانه ضمن عذرخواهی رسمی خواستار تشکیل نشستی دوستانه شدند برای دلجویی از اعضای کاروان ورزشی کشورمان که در محل دهکده ورزشکاران بازی‌های زمستانی اسکان دارند.»
فقط مونده بود سامسونگ شاخ بشه!
بی‌احترامی شرکت سامسونگ نسبت به ورزشکاران ایرانی در خصوص اختصاص ندادن گوشی تلفن‌همراه به بهانه تحریم به آنها، در فضای مجازی سروصدای زیادی به‌پا کرده و موجب شده کاربران بسیاری خواستار تحریم این کمپانی بزرگ شوند.
کاربران بسیاری در خصوص اتفاق رخ داده، می‌گویند:«هرجوری نگاه میکنی، این کار کره‌جنوبی و شرکت سامسونگ خیلی حرکت ضایعی بوده و جا داره که واقعا بیاین معذرت‌خواهی کنن، یعنی قشنگ برای خودشون بیشتر زشته این جور تبعیض‌آمیز رفتارکردن تا برای ورزشکارای ما، بعد ادعای دخالت ندادن سیاست توی ورزش رو هم دارن»،«به بهانه تحریم‌ها به ورزشکاران ایران در المپیک زمستانی کره‌جنوبی، گوشی سامسونگ را نمی‌دهند در صورتی که سامسونگ در ایران نمایندگی داره و محصولاتش را می‌فروشد آیا نباید به این رفتار تحقیرآمیز پاسخ داد؟»،«حالا خوبه آیفون نیستی»،«ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی نه با یک گوشی سامسونگ پولدار می‌شدند نه فقیر، اما سامسونگ با این کارش بدترین حمله را به برند خود در ایران کرد»،«فقط مونده بود سامسونگ واسه ما شاخ بازی در بیاره!»،«حداقل کاری که ما باید بکنیم تحریم سامسونگ باید باشه»،«وقتی از جیب مردم ایران درآمد دارند، ایران تحریم نیست. وقتی هدیه می‌دهند ایران تحریم هست».
یکی از کاربران به طنز نوشته است:«من تنها تحریمی که واسه سامسونگ می‌تونم در نظر بگیرم اینکه نذارم گوشیم صددرصد شارژ بشه و همیشه گرسنه نگهش دارم.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام