کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 03 اردیبهشت 1398   Tuesday 23 April 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 بهمن 1396

صفحه خبر: صفحه یک

تفاوت پلاسکو و ساختمان وزارت نیرو
از زمانی که حادثه آتش‌سوزی ساختمان وزارت نیرو در خیابان ولیعصر، اطلاع‌رسانی شد، نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه رسیدند و با تمهیداتی که فراهم کردند به‌خوبی توانستند حادثه را مدیریت کنند. بدان جهت می‌گویم مدیریت مناسب، چرا که حادثه در طبقه منفی4 رخ داده بود و دلیل اینکه این طبقه محل نگهداری اسناد و مدارک کاغذی بود و از آنجا که سوخت کاغذ متفاوت‌تر از سایر مواد سوختنی است، آتش‌سوزی حجم گسترده به خود گرفت در واقع بیشتر دود زیادی ایجاد کرده بود و این دود مانع از این می‌شد که مسئولان امر بتوانند به آنجا ورود پیدا کنند. اما بالاخره
با تمهیدات و مدیریت خوبی که در این خصوص صورت گرفت توانستند بعد از دو روز بدون اینکه ساختمان فرو بریزد آتش را خاموش کنند. به هر حال این نگرانی وجود داشت که در پی این آتش‌سوزی ساختمان وزارت نیرو فرو بریزد.
شرایط سختی بود که آتش‌نشانان توانستند از عهده آن به خوبی بر بیایند. از سوی دیگر نکته مثبت ماجرا اینجا بود که با کنترل خوب توانستند در همان ساعت‌های اولیه تمام افراد داخل ساختمان وزارت نیرو و حتی ساختمان‌های اطراف را تخلیه کنند و خوشبختانه تلفات جانی در پی نداشت. اما مسئله اینجاست که عده‌ای آتش‌سوزی ساختمان وزارت نیرو را با حادثه پلاسکو مقایسه می‌کردند در صورتی که این دو کاملا با یکدیگر فرق داشت. پلاسکو به دلیل ساختار، سقف‌های کاذب و مواد و وسایلی که در آن وجود داشت، باعث شده بود که آتش به سرعت از نقطه‌ای به نقطه دیگر سرایت کند و طبیعی بود که با آن حجم زیاد آتش، اسکلت ساختمان نتواند تحمل کند و فرو بریزد.
درست است که اسکلت هر دو ساختمان فلزی و حتی از نظر قدمت هم شبیه هم بودند ولی مواد مشتعل در این دو ساختمان و جایی که آتش گرفته، متفاوت بود. در ساختمان پلاسکو در اتاق‌های مختلف که از طریق سقف‌های کاذب به هم راه داشتند مواد قابل اشتعال اعم از پارچه و لباس و.... وجود داشت که به سرعت آتش را به یکدیگر منتقل می‌کردند. ولی در ساختمان وزارت نیرو آتش در طبقه منفی 4 رخ داده بود در واقع خیلی محدود بود و به طبقات دیگر نفوذ نکرد و به دلیل همین محصور بودنش، آتش‌نشانان توانستند آن را مهار و حادثه را به درستی مدیریت کنند.
* عضو شورای شهر تهران


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام