کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 03 اردیبهشت 1398   Tuesday 23 April 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 بهمن 1396

صفحه خبر: سرمقاله‌ها

روز گذشته اسحاق جهانگیری معاون رئیس جمهور طی ابلاغیه ای اعلام کرد شرکت های دولتی موظفند از پرداخت هر مبلغی تحت عنوان پاداش آخر سال (عیدی) یا عناوین مشابه، به مدیران و اعضای هیئت مدیره خودداری کنند. این در حالی است که دو روز پیش‌تر «علی ربیعی» طی بخشنامه‌ای به سازمان‌ها و نهادهای تابعه خواستار ممنوعیت به‌کارگیری منسوبان به افراد سیاسی در سطوح مدیریتی شرکت‌ها و هلدینگ‌های تابعه آ‌نها شد. در متن آن بخشنامه آمده است: «فساد اداری و مالی در هر جامعه‌ای یک معضل فرهنگی، اجتماعی و سیاسی بوده و به عنوان مهم‌ترین عامل شکاف بین دولت- ملت‌ها و بزرگ‌ترین مانع در سر راه
پیشرفت جوامع است.»
این دو ابلاغیه در فاصله یک روز باهم، این پرسش را ایجاد می‌کند که آیا به راستی صرف این ابلاغیه‌ها می‌تواند راهکار خوبی برای مبارزه با مسیر رانت و فساد در کشور باشد ؟ و یا اینکه تنها یک اقدام نمادین برای خوراک رسانه‌هاست ؟
درپاسخ به این سوال باید یاد آور شد که اساسا بخشی ازابلاغیه‌ها، متاثر از قوانینی است که مجلس برعهده دولت می‌گذارد نظیر قانون تعارض منافع که در حال اجراست و مقامات اجرایی از دو شغله بودن یا استفاده از موقعیت‌شان در مشاغل و عناوین دیگر منع شده‌اند.
قوانین مشابه دیگری هم هستند که مانع از عضویت همزمان مقامات اجرایی یا مسئولین حکومت در هیئت‌های مدیره یا بخش خصوصی است، این‌ها بخشی از قوانین است که دولت را موظف می‌کند تا با عمل به آن، بدنه اجرایی کشوررا منشا رانت نکند.
اما درباب این دو ابلاغیه جدید باید گفت اینکه آنها اعلام عمومی و برروی آن تبلیغات خبری می‌شود، حاوی پیام‌های سیاسی است. پیام‌های سیاسی که جهت‌گیری‌های دولت را برای مبارزه با فساد و اسراف نشان می‌دهد. به نظر من در فاز اول، پیام رسانی و تبلیغ یک مسیر درست است چون به جامعه این پیام را می‌دهد که دولت دوازدهم در مبارزه با رانت و فساد کمربند خود را محکم بسته است. به‌همین دلیل من از این ماجرا استقبال می‌کنم و امیدوارم باب نظارت عمومی در باره این بخشنامه‌ها از طریق رسانه‌ها،کانال‌های خبری که افکار عمومی را جریان می‌بخشند باز شوند وهمین افکار عمومی و رسانه‌ها برای تثبیت این بخشنامه‌ها اصرار بورزند و نظارت بکنند.
من فکر می‌کنم که تبلیغات و علنی شدن و در اختیار رسانه قرار گرفتن این بخشنامه‌ها مهم است ومی تواند در سازو کارهای اجرایی دخیل شود. این ابلاغیه‌ها می‌توانست در رسانه‌ها، درز نکند ولی دولت و جهانگیری که مسئول مبارزه با فساد اداری و اقتصادی در کشور است با این پیام رسانی تبلیغاتی، حرکت مثبتی را انجام داده است. من به‌عنوان یک شهروند وبه عنوان کسی که بر رفتار دولت نظارت می‌کند ازاین کار استقبال می‌کنم چون اکنون افکار عمومی دراین حوزه‌ها باید مراقب دولت باشند تا رویکردها اصلاح شود و اگر مشکلی در گذشته بوده است حل شود. درکل این ابلاغیه‌ها بسیار مبارک است و امیدوارم در مسیر ضدرانت و فساد گام بردارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام