کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 03 اردیبهشت 1398   Tuesday 23 April 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 19 بهمن 1396

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

اتفاقات و رویدادهای چند روز اخیر در جنوب یمن (عدن) موجب شده که تحلیل‌ها‌ در ارتباط با مناقشات اخیر در عدن زوایای گوناگونی را به خود بگیرد؛ آنچه در همه تحلیل‌ها‌ی مرتبط با این درگیری‌ها‌ در عدن قابل تامل است این می‌باشد که متغیرهای مورد نظر در آنها را اختلافات میان دو ستون اصلی ائتلاف عربی متجاوز به خاک یمن یعنی عربستان سعودی و امارات متحده عربی و نیروهای تابعه یمنی و تحت حمایت آنها را تشکیل می‌دهد.
در واقع مناقشات موجود در جنوب یمن از یک سو به محملی برای زور آزمایی میان ریاض و ابوظبی در یمن برای حصول به موقعیت برتر در عدن تبدیل شده است. به طوری که هریک از این کشورها به دنبال گسترش نفوذ خود بر این منطقه هستند. دولت عربستان با حربه دولت مستعفی و فراری یمن به ریاست عبدربه منصور‌ها‌دی در پی افزایش نفوذ خود بر این منطقه از یمن است؛ اگرچه دولت منصور‌ها‌دی و نخست وزیر وی احمد عبید بن دغر که در عدن حضور دارد هر روز از دایره و حوزه نفوذشان با توجه به قدرت گیری نیروهای منتسب و متعلق به جنوبی‌ها‌ یا همان شورای انتقالی جنوب یمن کاهش می‌یابد. از این رو سعودی‌ها‌ با عنایت به این موضوع است که درصدد هستند تا از طریق دامن زدن به اختلافات به تشدید درگیری‌ها‌ و منازعات در عدن بیفزایند. به طوری که از این طریق هم از میزان نفوذ و نقش اماراتی‌ها‌ در عدن بکاهند و هم زمینه را برای احیای نفوذ از دست رفته خود که به واسطه دولت منصورهادی به دنبال آن هستند را کسب نمایند.
از سوی دیگر در جبهه امارات و نیروهای یمنی تحت حمایت آنها در عدن نیز، مناقشات مذکور به مثابه نبرد برای ادامه حیات تاثیرگذار آنها در عدن می‌باشد؛ در واقع از منظر ابوظبی همسان سازی قدرت در عدن می‌تواند به اهداف چندگانه اقتصادی، سیاسی، امنیتی و حتی بلندپروازنه آنها در جهت نفوذ و کسب عمق استراتژیک در گرو موفقیت و پیروزی در این جبهه تازه از درگیری‌ها‌ی خودساخته در عدن خواهد بود. از این رو ابوظبی در عدن با حمایت همه جانبه از شورای
انتقالی جنوب (رییس این شورا یعنی عیدروس الزبیدی و‌ها‌نی بن بریک معاون شورای انتقالی جنوب) درصدد است به اهداف از پیش تعیین شده خود در زمان فعلی در عدن دست یابد. ابوظبی به دنبال مشخص کردن اهداف حضور خود در یمن در قالب ائتلاف عربی به رهبری سعودی‌ها‌، راه‌ها‌ و مسیرهای منتهی به اهداف و سیاستگذاری‌ها‌ی خود را در یمن که گاهاً در تقابل با اهداف و برنامه‌ها‌ی سعودی‌ها‌ بوده را هدف گذاری کرده است. در واقع ابوظبی با جداسازی خود از اهداف سعودی‌ها‌ که شمال یمن و موضوع مهار و سرکوب حوثی‌ها‌ را که به عنوان دغدغه و هدف اولیه خود از حمله یمن تعریف کرده بودند از همان ابتدا با تمرکز بر جنوب یمن به ویژه عدن و جزایر مهمی چون سکوترا و... هم و غم خود را جنوب یمن قرار داد و خود را از شمال یمن و آمال سعودی‌ها‌ برای سرکوب حوثی‌ها‌ (انصارالله) رهانید.
در مجموع آنچه را باید در این باره مد نظر قرار داد این است که تحولات در حال وقوع در عدن با متغیرهای ریاض و ابوظبی قابل بررسی است. در واقع می‌توان گفت که هر آنچه که در جنوب یمن در عدن در حال وقوع است رویه ظاهری از اختلافات نهان و تقابل‌ها‌ی کمتر دیده شده ریاض و ابوظبی در قامت ائتلاف عربی در جریان حمله به یمن است. با این حال نباید فراموش کرد که قدرت تقریباً بی رقیب موجود در عدن، امارات و نیروهای تحت حمایت آن است. هر چند از لحاظ حقوقی‌ها‌دی و دولت فراری منتسب به وی که در لوای سعودی‌ها‌ی قرار دارند خود را دولت قانونی یمن که پایتخت آن را عدن قرار داده‌اند، می‌دانند. با این اوصاف علاوه بر کش و واکش‌ها‌ی سیاسی، نظامی و امنیتی میان ابوظبی و ریاض در عدن و تلاش‌ها‌ی آنها در تحریک و برانگیختن یمنی‌ها‌ و کوشش‌ها‌ی آنها برای به خدمت در آوردن این نیروها برای کنترل و مدیریت معادلات در جنوب یمن، نباید از نقش حسن باعوم و نیروهای طرفدار وی که در تقابل با حضور بیگانگان سعودی – اماراتی در یمن هستند غافل ماند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام