کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 23 فروردین 1400   Monday 12 April 2021
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 07 بهمن 1396

صفحه خبر: زندگی

آفتاب اقتصادی - گروه زندگی : یکی از مهم‌ترین علل مراجعه بیماران به خصوص خانم‌ها به متخصصین پوست، بروز لک‌های قهوه‌ای و تیره به نام ملاسما در صورت است. اگرچه این مسئله فقط از نظر زیبایی اهمیت دارد، ولی با توجه به تاثیرات روانی ، اجتماعی و اقتصادی آن و نیز افزایش آگاهی مردم نسبت به مسائل پوستی، نمی‌‌توان به سادگی از آن گذشت. اکثر مبتلایان، شروع این بیماری را به دنبال مصرف داروهای ضدبارداری یا اولین حاملگی می‌‌دانند و عده‌ای آن را نتیجه‌ی مسافرت به مناطقی که آفتاب شدید دارد مانند کنار دریا در فصل تابستان تلقی می‌کنند. با توجه به اهمیت موضوع آفتاب اقتصادی در این باره با دکتر حمید وحیدی ، متخصص و جراح پوست و مو به گفتگو نشسته که در ادامه می‌‌خوانید .
وی در ابتدا گفت :« ملاسما به لکه‌ها ی قهوه‌ای برروی صورت افراد بالغ گفته می‌‌شود و معمولاً دو طرف صورت درگیر است. بیشترین مکان‌ها ی درگیرگونه‌ها ،پل بینی، پیشانی، لب فوقانی است.» دکتر وحیدی ادامه داد :« بیماری ملاسما غالباً درخانم‌ها دیده می‌‌شود. فقط ۱۰ درصد افراد با نژاد پوست تیره خصوصا Hispanics آسیایی‌ها ، هندی‌ها ومردم خاورمیانه و آفریقای شمالی تمایل بیشتری به ملاسما نسبت به سایرین دارند.»
این متخصص و جراح پوست و مو علل بروز بیماری ملاسما را این گونه تشریح کرد :«علت اصلی ملاسما ناشناخته است .مردم با سابقه فامیلی ملاسما غالبا بیشتر دچارملاسما می‌‌شوند. تغییرات هورمونی "ملاسما" را تشدید می‌‌کند. این حالت معمولا طی حاملگی دیده می‌‌شود و به نام “کلواسما” یا ”نشان حاملگی“ معروف است.»
وی افزود :« قرص‌های پیشگیری از بارداری می‌‌تواند باعث بروز بیماری ملاسما شود ،اگرچه درمان‌های هورمونی جایگزین که پس از یائسگی استفاده می‌‌شود باعث این تغییر پوستی نمی‌‌شوند. اشعه خورشید فرد را مستعد ملاسما می‌‌کند. اشعه ماوراء بنفش خورشید و حتی نور شدید لامپ می‌‌تواند سلول‌ها ی تولید‌کننده رنگدانه با ملانوسیت در پوست را تحریک کند. افراد با پوست تیره ترملانوسیت‌ها ی فعال‌تری نسبت به افراد با پوست روشن دارند، ملانوسیت‌ها مقادیر زیادی رنگدانه تولید می‌‌کنند ولی این فرآورده‌ها ی رنگی فقط دراثر تحریک با نورخورشید یا افزایش سطوح هورمونی فعال می‌‌شوند. بیشترین علت عود ملاسما درمعرض قرارگیری دربرابر نور است. هرگونه تحریک پوست ممکن است باعث افزایش رنگدانه درپوست افراد تیره شود که باعث بدترشدن ملاسما می‌‌شود. ملاسما با هیچ بیماری داخلی با اختلال عملکرد بدن مرتبط نیست.»
دکتر وحیدی در پاسخ به این پرسش که ملاسماچگونه تشخیص داده می‌‌شود ، بیان کرد :«به دلیل اینکه ملاسما شایع است و ظاهر مشخصی بر روی صورت دارد، بیماران به راحتی با معاینه پوست تشخیص داده می‌‌شوند و گاهی بیوپسی پوست برای افتراق ملاسما ازسایر بیماری‌ها ی پوستی لازم است.»
این متخصص و جراح پوست و مو درپاسخ به این پرسش که ملاسماچگونه درمان می‌‌شود عنوان کرد : « با وجودی که تا کنون درمان قطعی برای ملاسما وجود ندارد ولی درمان‌های متعددی پیشنهاد شده است. ملاسما ممکن است پس ازحاملگی برطرف شود و
یا برای سال‌ها یا تا آخرعمر باقی بماند. ضد آفتاب‌ها درمان اصلی ملاسماهستند. آنها باید با طیف وسیع بوده وعلیه اشعه UVAوUVB خورشید فرد را محافظت می‌کند."spf"ضدآفتاب باید۳۰ و یا بالاتر باشد. به علاوه ضد آفتاب‌های فیزیکی مثل لوسیون یا کرم اسید دوزنگ وتینانیوم دی اکسید می‌‌تواند برای اشعه ماوراء بنفش ونورمرئی استفاده شود.»
وی افزود : «ضد آفتاب ها باید روزانه استفاده شود حتی اگرهوا آفتابی نباشد و درون یا بیرون ازمنزل باشید. مقدار واضحی اشعه ماوراء بنفش حین پیاده‌روی، رانندگی و نشستن کنار پنجره به فرد می‌‌رسد در ضمن هرگونه پاک کننده‌های صورت ،کرم‌ها ی آرایشی که باعث تحریک پوست می‌‌شود باید قطع شود، چرا که باعث بدترشدن ملاسما می‌‌شود. درصورتی که ملاسما دراثرمصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری ایجاد شده باشد ممکن است پس ازقطع مصرف آنها ، فرد بهبود پیدا کند. ملاسما می‌‌تواند با کر‌م‌های بی‌رنگ‌کننده درطی مصرف داروهای پیشگیری ازبارداری درمان شود.» دکتر وحیدی اظهار کرد : «انواع گوناگونی از کرم‌های بی‌رنگ‌کننده در درمان ملاسما دردسترس هستند. این کرم‌ها پوست را با تخریب ملانوسیت‌ها
"بی رنگ" نمی‌‌کند، بلکه باعث کاهش فعالیت رنگدانه‌سازی آنها می‌‌شود. کرم‌های بدون نسخه باغلظت کم هیدروکینون معمول‌ترین کرمهای بی‌رنگ ‌کننده هستند. این نوع غالبا برای اشکال خفیف ملاسما با مصرف
دو بار در روز استفاده می‌‌شود. پزشک ممکن است کرم‌های باهیدرکینون بالاتر تجویز کند و معمولا سه ماه برای اثردرمانی روی ملاسما زمان لازم است. کرم‌ها ی شامل ترتینوئین ، استروئیدوگلیکولیک اسید درترکیب باهیدروکینون وجوددارند که باعث افزایش اثربخشی بی‌رنگ‌کنندگی آن می‌‌شود. سایرداروها برای درمان ملاسما، آزلاتیک اسید وکوجیک اسید می‌‌باشد.» وی با بیان این نکته که " برای جلوگیری از بروز عوارض بیماری ملاسما و ایجاد حداکثر نتیجه باید تحت نظرمستقیم پزشک درمان را شروع کرد" ادامه داد: «به یاد داشته باشید، ضد آفتاب باید روزانه مصرف شود. امروزه ترکیبات بی‌رنگ‌کننده درترکیب با کرم ضدآفتاب عرضه می‌‌شوند. پیلینگ شیمیایی، میکرودرم ابریشن و لیزرمی‌‌تواند در درمان ملاسما کمک‌کننده باشد. انجام این اعمال می‌‌تواند با تحریک پوستی همراه باشد که گاهی اوقات باعث بدترشدن ملاسما می‌‌شوند. این اعمال به طورکلی باید توسط افراد متخصص و درترکیب با داروهای بی‌رنگ‌کننده و براساس نوع پوست فرد استفاده شود.»
این متخصص و جراح پوست و مو در مورد علل دیگر ایجاد‌کننده ملاسما بر بدن عنوان کرد : «مصرف دارو به ویژه داروهای هورمونی وبه‌خصوص داروهای پیشگیری ازحاملگی ( به صورت قرص، تزریقی ویا کاشتنی)و داروهای دیگرنیز دربروز بیماری ملاسما نقش دارند؛ ازجمله داروهای اعصاب و همچنین تغییرات هورمونی دربدن ازجمله کیست‌ها ی متعدد تخمدان و یا بیماری غده فوق کلیوی.»
وی در پایان گفت : «لایه برداری ؛سایش صورت به وسیله میکانیکی و لیزر نیز از راه‌های دیگر درمان ملاسما می‌‌باشند که بسته به پوست افراد انتخاب می‌‌شود. افراد با رنگ چشم روشن و موهای روشن مقداررنگدانه پوستی کمتری نسبت به پوست‌های تیره دارند و به همین دلیل نورآفتاب بیشتر درپوست این افراد نفوذ دارد و چون یکی از اثرات نورآفتاب ایجاد لک ومک می‌‌باشد برای پیشگیری و درمان این افراد نیاز مبرم به ضد آفتاب دارند. یکی ازدرمان‌های لک صورت همچنان که قبلاً نیز گفته شد استفاده ازپیلینگ می‌‌باشد، ولی این روش مناسب همه افراد نمی‌‌باشد چون افراد با رنگ پوست تیره اصلا مناسب پیلینگ
نمی‌‌باشد چون یکی ازعوارض پیلینگ خود لک می‌‌باشد و شانس ایجاد لک درافراد با پوست تیره خیلی بالااست. درمان دیگرلک صورت، لیزردرمانی
می‌‌باشد. هیچکدام ازروش‌های درمانی لک به صورت دائمی ‌‌نیست ودر یک جلسه نیزانجام نمی‌‌گیرد و نیاز به تجدید درمان دارد و ادامه درمان دارد زیرا استعداد افراد برای ایجاد لک که با این روش‌های درمانی برطرف نمی‌‌گردد. مصرف ضدآفتاب در افراد مستعد یک نیازحیاتی در درمان و پیشگیری ازلک است.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام