کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 28 دی 1397   Friday 18 January 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 دی 1396

صفحه خبر: صفحه آخر

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: در دنیای رسانه، شنیدن این خبر که:«کره شمالی و کره جنوبی مذاکرات خود را پس از دو سال وقفه از سر می‌گیرند» به خودی خود جذابیت هایی داشت که حتی درگیری جدی ترامپ با پرونده‌ای موسوم به: «دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا» به حاشیه رانده شود. روز موعود فرا رسید و مقامات بلندپایه‌ دو کشور که مقرر شده بود روز ۹ ژانویه با یکدیگر دیدار داشته باشند بالاخره پای میز مذاکره رودررو و دوجانبه نشستند و اما حضور ورزشکاران کره‌شمالی در المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ یکی از موضوعاتی است که احتمال می‌دهد یک بار دیگر دیپلماسی ورزشی، گره‌گشای اختلافات سیاسی شود.

مذاکره؛ جایگزینی برای آتش افکنی ترامپ!
کره جنوبی در همسایگی کره شمالی قرار دارد و اما آمریکا هزاران کیلومتر از منطقه ای که هر لحظه ممکن است به کانون جنگی اتمی و خانمان‌سوز مبدل شود فاصله دارد و شاید به همین یک دلیل ساده بود که کره جنوبی پس از آن که اعلام کرد کره شمالی پیشنهاد این کشور را در مورد انجام دیداری میان مقام‌های بلندپایه‌ دولتی پذیرفته است، ماجرا را تا حصول نتیجه‌ای دیپلماتیک دنبال کند. این مذاکرات به نوعی ادامه گفتگوهای کره شمالی و کره جنوبی است که دو سال وقفه در آن ایجاد شده بود. خیلی مهم نیست که بهانه این گفت و شنودها چیست اما مهم است که این دو کشور بدون دخالت ویران کننده مقامات کاخ سفید، در فضایی دیپلماتیک به حل و فصل مشکلات فی مابین بپردازند. حال در این میان شاید توافقاتی بر سر حضور ورزشکاران کره‌شمالی در المپیک زمستانی «پیونگ چانگ» نیز انجام پذیرد. آن چنان که از شواهد برمی‌آید: «طبق اعلام وزارتخانه‌‌ای در کره جنوبی که مسئول امور مربوط به وحدت دو کره است، حضور هیئتی ورزشی از کره شمالی در مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۸ از جمله موضوعات مورد بحث در دیدار دو طرف خواهد بود. این دوره از بازی‌های المپیک زمستانی در شهر پیونگ‌چانگ در کره جنوبی برگزار می‌شود. یکی از مقامات وزارتخانه مزبور به خبرگزاری فرانسه گفته است که در این ارتباط یک فکس از کره شمالی دریافت شده است.» ماجرا اما بازمی‌گردد به کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی که در نطق خود به مناسبت سال جدید میلادی به طور غیرمنتظره از امکان گفتگو با کره جنوبی و همچنین احتمال حضور ورزشکاران این کشور در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کشور همسایه سخن گفته بود.
فرصت به دست آمده، همان فرصتی بود که کره جنوبی آن را قدر دانست و هوشمندانه از آن پیشنهاد استقبال کرده و در گامی متقابل پیشنهاد می‌کند که مقامات دو کشور در منطقه مرزی پان مون جوم با یکدیگر ملاقات و مذاکره کنند. مذاکره ای که برای آخرین بار اواخر سال ۲۰۱۵ میلادی میان مقامات بلندپایه‌ دو کشور صورت گرفته بود. منهای چراغ سبزی که رهبر کره شمالی نشان داد و منتهی به یک
نشست رو در رو و دو جانبه شد، مون جائه، رئیس جمهوری کره جنوبی نیز مدت‌هاست که خواهان تنش‌زدایی در روابط سئول و پیونگ‌یانگ شده است. تنش‌های حاکم بر شبه‌جزیره‌ کره در ماه‌های اخیر افزایش یافته بود. اگرچه ناظران و تحلیل‌گران بر این باور هستند که تشدید تحریم‌های اقتصادی و همچنین تاملات استراتژیکی سبب شد که رهبر کره شمالی لحنی ملایم‌تر پیش بگیرد اما مهم حل اختلافاتی است که به جای میدان جنگ، پشت میزهای مذاکره به بحث و تبادل نظر گذارده شود.

تعویق مانور نظامی نشانه ای
برای حل اختلافات از راه دیپلماتیک
ایالات متحده آمریکا و کره جنوبی که به طور مرتب دست به تمرینات و مانورهای نظامی مشترک می‌زدند تا آمادگی خود را برای مواجهه با درگیری در شبه‌جزیره‌ کره مورد آزمایش قرار دهند و همچنین قدرت نظامی‌شان را به نمایش گذراند به طرزی ناگهانی تصمیم به تعویق آن گرفتند. خبرگزاری‌ها خبری را روی خروجی خود قرار داده بودند که بر اساس آن، مون جائه، رئیس جمهوری کره جنوبی و دونالد ترامپ، همتای آمریکایی او، در تماسی تلفنی توافق حاصل کردند که انجام رزمایش مشترک دو کشور در ماه فوریه را به تعویق اندازند. دفتر ریاست جمهوری کره جنوبی اعلام کرده بود که روسای جمهوری دو کشور: «تمامی تلاش خود را خواهند کرد تا بازی‌های المپیک پیونگ‌چانگ در امنیت و با موفقیت برگزار شود.»

المپیک زمستانی در کانون مذاکرات
حضور ورزشکاران کره شمالی در المپیک زمستانی کره جنوبی در کانون گفت‌وگوهای هئیت‌های نمایندگی دو کشور قرار دارد. المپیک زمستانی ۲۰۱۸ از ۹ تا ۲۵ فوریه/20 اسفند تا ششم اسفند 1396 در شهر «پیونگ‌چانگ» کره جنوبی برگزار شود. کره شمالی مایل است هیئتی بلندپایه، متشکل از ورزشکاران و مربیان و پشتیبانان آنها به کره جنوبی اعزام کند. کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در سخنرانی سال نو خود کره جنوبی را به گفت‌وگو دعوت کرد و قول داد که کشورش در المپیک زمستانی پیونگ‌چانگ شرکت کند. کیم جونگ اون با این حال تاکید کرد که برنامه‌های اتمی و موشکی خود را ادامه خواهد داد. خبرگزاری‌ها در همین ارتباط نوشته‌اند که کره شمالی اگر مایل به شرکت در بازی‌های المپیک زمستانی باشد، وقت چندان زیادی برای این کار ندارد. در واقع، مهلت ثبت‌نام ورزشکاران کره شمالی در المپیک زمستانی سپری شده است. اما کره جنوبی و کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) مایل‌اند هر طور شده کره شمالی نیز در این بازی‌ها حضور داشته باشد. از نگاه مقا‌م‌های کره جنوبی و کمیته بین‌المللی المپیک، شرکت کره شمالی در المپیک پیونگ‌چانگ نشانه‌ مهمی برای صلح خواهد بود.

امید به آرامش
یک موسسه تحقیقاتی در کره جنوبی اواخر سال ۲۰۱۷ پیش‌بینی کرده بود کره شمالی در سال جدید و پس از آن که توسعه توان هسته‌ای خود را تکمیل‌شده یافت، به‌دنبال مذاکره خواهد بود. به گفته این موسسه، این گام را باید به عنوان امکانی برای کاهش تنش تلقی کرد. در همین راستا مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی ابراز امیدواری می کند که به اصول و پایه‌های مذاکرات منظم با کره شمالی دست یابد و در جریان گفتگوها کره شمالی را تشویق کند که از برنامه هسته‌ای خود دست بردارد. روابط دو کره از دو سال پیش بسیار تنش‌آلود شده است. در پی آزمایش‌های موشکی و اتمی کره شمالی، سئول پروژه اقتصادی در مجتمع صنعتی کاسونگ در مرز دو کشور را تعطیل کرد. در این مجتمع صنعتی هزاران کارگر کره شمالی کار می‌کردند و درآمد آنها منبع ارزی مهمی برای پیونگ‌یانگ بود. کره شمالی نیز در واکنش، همه مجاری ارتباطی خود با کره جنوبی را قطع کرد. ادامه آزمایش‌های موشکی و هسته‌ای کره شمالی این تنش‌ها را به اوج رساند.

آمریکا از مذاکرات دو کره و رفع اختلافات خوشحال خواهد بود؟
تردیدها اساسا اما در نگاه آمریکا به این مذاکرات است، مذاکراتی که اگر دخالت های ویران کننده مقامات کاخ سفید بنیان های آن را
بر هم نریزد می تواند نقطه عطفی در این منطقه از آسیا باشد، منطقه ای که طی ماه های بر سر کار آمدن دونالد ترامپ هر لحظه می توانست
به کانون جنگی ویرانگر و طولانی مدت تبدیل شود. این تردید که آیا آمریکایی ها هم از این مذاکرات استقبال خواهمد کرد یا خیر، بدان جهت است که مقامات کاخ سفید چندان به تعهدات بین المللی و معاهدات منطقه‌ای پایبند نبوده و حتی برخی توافقات در حوزه مسائل زیست محیطی را به آسانی از درجه اعتبار ساقط کرده اند.

خطری جدی برای اروپا و آمریکا
ذکر این نکته اما حائز اهمیت است که چون کره شمالی موشک‌های گوناگونی تولید کرده است - به عنوان نمونه موشک‌های بالستیک
08-KN و تائپودونگ ۲ که می‌توانند نقاطی از اروپا و آمریکا را هدف قرار دهند - بدیهی است که آمریکایی ها تحت فشار هم‌پیمانان اروپایی خود اگرچه در ظاهر به فشارهای خود علیه مقامات پیونگ یانگ ادامه می دهند اما در پشت پرده از مذاکرات صلح به طرز و شیوه‌ای که خود مایل هستند! حمایت کنند. طی ماه‌های گذشته و به دنبال اوج گرفتن تنش بین کره شمالی و آمریکا، بارها پیونگ یانگ اعلام کرده بود که رهبران نظامی این کشور اقدام به بررسی موضوع حمله به جزیره گوام و پایگاه نظامی آمریکا کرده‌اند.

توان اتمی کره شمالی نادیده انگاشتنی نیست!
پذیرش این مسئله از سوی آمریکایی‌ها سخت و حتی ناممکن است اما سیر پیشرفت اتمی کره شمالی بیش از آن چیزی بوده که تصور می‌شده است. برای نمونه خبرگزاری فرانسه به نقل از روزنامه "واشنگتن پست" گزارشی از تحولات و دستاوردهای اتمی کره شمالی منتشر کرده، می‌نویسد: «با توجه به افزایش تنش بین کره شمالی و ایالات متحده آمریکا و متحدانش در منطقه، (ژاپن و کره جنوبی) خبر ساخت یک کلاهک کوچک هسته‌ای توسط کره شمالی، خبری نگران کننده است.» با عنایت به همه این مسائل،
به نظر می رسد که ترامپ و مشاوران او که این روزها به سختی درگیر پرونده روسیه هستند، چندان از این مذاکرات ناخرسند نیستند اما
به نظر می رسد در برهه‌ای دیگر با ایجاد تنش شاید توافقات انجام شده در این مذاکرات را از درجه اعتبار ساقط کرده، بار دیگر
شبه جزیره کره را درگیر تنش هایی جنگ طلبانه نمایند!


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام