کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 09 بهمن 1398   Wednesday 29 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 دی 1396

صفحه خبر: تاریخ

بین این سخن که «فضای ارتباط با جهان حفظ خواهد شد، ما به‌دنبال فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی نخواهیم بود. وزیر ما همین جاست و به مردم قول می‌دهد که دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت» و این جمله که «نقشی در فیلتر تلگرام نداشتم» و این ادعا که «اختیار 200هزارمیلیارد تومان بودجه دست دولت نیست»! آیا ارتباطی معنادار اما تلخ وجود دارد؟!
ردپای حسن روحانی در دو جمله از سه جمله منقول بالا هویداست و اما وزیر جوانِ کابینه نیز بیکار ننشسته، با رفع اتهامِ دخالت داشتنِ خود در فیلترینگ برخی از شبکه‌های اجتماعی از جمله تلگرام، همه نگاه‌ها را به سمت و سویی سوق می‌دهد که کم‌کم به دردی کهن تبدیل شده است.
28 آذر بود که حسن روحانی، رئیس‌جمهور دولت دوازدهم در اولین اجلاس ملی، گزارش پیشرفت‌ها و راهکارهای رفع موانع تحقق حقوق شهروندی، درباره عدم‌فیلترشدن شبکه‌های اجتماعی در دولت دوازدهم خبرِخوشی را به مردم داده بود. وی در آن کنفرانس در کنار وزیر ارتباطات ضمن اشاره به وی می‌گوید: «فضای ارتباط با جهان حفظ خواهد شد، ما دنبال فیلترکردن شبکه‌های اجتماعی نخواهیم بود. وزیر ما همین جاست و به مردم قول می‌دهد که دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت.»
11 دی‌ماه اما حسن روحانی در جلسه‌ای با روسای کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی، می‌گوید:«از 360هزار میلیارد تومان بودجه عمومی، 60هزار میلیارد تومان برای صندوق‌های بازنشستگی و بیشتر از 40هزار میلیارد تومان برای یارانه نقدی تخصیص پیدا می‌کند؛ 60هزار میلیارد تومان نیز به صندوق توسعه ملی و 10 الی 11 هزار میلیارد تومان هم به‌عنوان پاداش بازنشستگی می‌دهیم؛ علاوه بر آن برای توسعه کشاورزی نیز یارانه‌هایی ارائه می‌کنیم که در مجموع نزدیک به 200 هزار میلیارد تومان از این 360 هزار میلیارد تومان به‌خاطر مسائلی که در اختیار دولت نیست، از دست ما می‌رود.» عدد و رقمی که حکایت از آن دارد که نزدیک به 56درصد بودجه از حوزه اختیارات دولت خارج است!
نوبخت یک روز بعد از آن اظهارنظر در مقام توضیح برآمده می‌گوید: «منظور رئیس‌جمهور هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر مثل پرداخت حقوق کارمندان یا هزینه‌های رفاه اجتماعی است، منظور این نیست که این بودجه در اختیار دولت نیست.» و اما ذهن جامعه همچنان و برای مدت‌ها درگیر آن 200هزارمیلیاردی است که رئیس دولت گفت اختیاری در هزینه‌کرد آن ندارد.

از تلاش برای رفع فیلترینگ توئیتر
تا فیلترینگ تلگرام!
جهرمی کجای ماجراست؟ چرا در جایی که وزیر ارتباطات مدعی است نقشی ندارد در مقام دفاع برمی‌آید؟
جهرمی در توضیحی می‌نویسد: «شورای امنیت کشور -که وزارت ارتباطات در آن عضو نیست- برای ایجاد آرامش تصمیم گرفت در کنار سایر اقدامات تامینی و انتظامی، محدودیت‌های موقتی را بر فضای مجازی اعمال کند.» این در حالی است که اگرچه تا قبل از 8 سال پیش، بیشتر موضوع فیلترینگ بر دوش وزارتخانه ارتباطات بود، ولی امروزه بیشتر تصمیمات پیرامون مسئله فیلترینگ برعهده سازمان دیگری به نام «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» است. جهرمی اما در این یادداشت حرفی از «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» به میان نمی‌آورد و این مسئله را مستقیما به «شورای امنیت کشور» مربوط می‌داند، این مسئله حکایت از آن دارد که در فقره فیلترینگ‌ها نه تنها وزیر ارتباطات نقشی ندارد که فعلا «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه» نیز.

یک ابهام و یک یادآوری
محمدجواد آذری جهرمی طی مدت سپری شده از دوران کابینه دوازدهم را می‌توان پرکارترین، پاسخگوترین و در عین حال محبوب‌ترین وزیر دولت حسن روحانی به‌شمار آورد. اصل موضوع تلاش برای رفع فیلترینگ از برخی شبکه‌ها از جمله توئیتر، به خودی‌ خود، حداقل برای نسل جوان آن اندازه موضوعیت و اهمیت دارد که این وزیر را به آسانی پذیرا شوند، اما در پی بروز برخی ناآرامی‌ها، آذری جهرمی با مدیر تلگرام گفت و شنودهایی داشت که منجر به مسدودکردن یک کانال ضدمردمی و انقلاب شد و اما با برخی فعل و انفعالات و بازشدن کانال‌های موازی با نام‌هایی دیگر، شرایطی را فراهم آورد که از یک طرف تلگرام مسدودکردن برخی شبکه‌های اجتماعی را نپذیرفت و از سویی دیگر تلگرام در ایران فیلتر شد در این بین این ابهام به‌وجود می‌آید که آذری جهرمی چگونه خود را در جریان فیلترینگ تلگرام دخیل نمی‌داند در حالی که لحظه به لحظه ماجرا به‌گونه‌ای بازتاب داشت که چون تلگرام و وزارت ارتباطات به یک نتیجه مشترک نرسیده‌اند به فیلترینگ این پیام‌رسان منتهی شده است؟

چرا فیلترینگ؟
فیلترینگ مسئله‌ای ساده و عمومیت یافته در بسیاری از جوامع است حتی، در آن دسته از کشورهایی که مدعی تام و تمام دفاع از حقوق شهروندی هستند، اما طرز عمل به‌گونه‌ای است که نه تنها جامعه را حساس نمی‌کند که برعکس در اخذ تصمیم برای اعمال هر نوع محدودیت یا همان فیلترینگ، همراهی افکارعمومی را نیز به‌دنبال دارد.
وزیر در توضیحات اخیر خود که خلاصه شده بود در یک واقعیت و آن اینکه «وزارت ارتباطات در فیلترینگ نقشی نداشته!» بلکه این تصمیم را «شورای امنیت کشور» اتخاذ کرده است به مواردی دیگر نیز اشاره می‌کند از جمله اینکه می‌نویسد: «در کشور اعتراضی شکل گرفت، اعتراض با موج‌سواری عده‌ای تبدیل به اغتشاش شد. در این اغتشاشات مردمی متضرر و اماکنی آسیب دیدند و متاسفانه خانواده‌هایی نیز داغدار شدند.» وزیر برنای کابینه در ادامه توضیح می‌نویسد: «شورای امنیت کشور -که وزارت ارتباطات در آن عضو نیست- برای ایجاد آرامش تصمیم گرفت در کنار سایر اقدامات تامینی و انتظامی، محدودیت‌های موقتی را بر فضای مجازی اعمال کند. طبیعی است که این اقدامات نارضایتی‌هایی را ایجاد کند، اما گیرندگان این تصمیم طبیعتا بین مزایا و معایب این تصمیم وزن‌سنجی کرده‌اند.»
آذری‌جهرمی این ادعای متخصصان فضاهای مجازی را تلویحا تایید کرده و یادآور می‌شود:«عده‌ای دیگر اما اکنون به جای پرداختن به ریشه اعتراضات و اغتشاشات و حل آنها، تلاش بر انداختن همه تقصیرها بر گردن فضای مجازی و بازخوانی اشکالات توسعه فضای مجازی در کشور -که بعضا وارد هم هست- کرده‌اند.» نکته مهم ماجرا اینکه سهم تلگرام در اغتشاشات اخیر بنابر برخی آمارها نزدیک به حدود یک‌دهم درصد بوده است. به این موارد این توضیحات وزیر ارتباطات را هم اگر اضافه کنیم، شاید بتوان نتایج بهتری گرفت!
از همان روزهای اول نشستن جهرمی بر کرسی وزارت، وی خبر از پیگیری و مذاکره برای رفع فیلتر توئیتر داده بود «باید درباره این موضوع رفع فیلتر توئیتر مذاکره و صحبت کنیم ما تلاش خودمان را می‌کنیم تا در این زمینه به یک جمع‌بندی مناسب برسیم.» که به‌نظر می‌رسد بعد از گذشت بیش از 4 ماه، نه تنها این پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده است که استفاده بی‌دردسر کاربران از فضای مجازی دچار چالشی جدید نیز شده است.
در مناظره‌ای که مردادماه امسال از صداوسیما پخش شد؛ میان آذری‌جهرمی و عبدالصمد خرم‌آبادی درباره مدیریت فضای مجازی نظرات مختلفی ردوبدل شد. دفاع از عدم‌فیلترینگ در این مناظره از سوی دولت و از زبان جهرمی به‌وضوح دیده می‌شد. جهرمی در این مناظره از مدیریت غلط فضای مجازی گفته بود «اینکه استناد کنیم سرویس‌های مجازی در دست بیگانه است، غلط مصطلحی است. پلتفرم صرفا توسط کشورهای خارجی درست شده و محتوا در دست آنها نیست، محتوای تولید شده در دست کاربران شبکه‌های اجتماعی یعنی خود ملت است.» و حال باید دید در این نبرد نابرابر، در نهایت چه تصمیمی برای فضای مجازی اتخاذ خواهد شد.

از شعار تا عمل!
از لحظه اعمال فیلترینگ بر دو پیام‌رسان اینستاگرام و تلگرام، بسیاری از کانال‌های حتی رسمی و پربیننده و نیز چهره‌ها! خبر از پیوستن به پیام‌رسان‌های داخلی و فلیترنشده‌ای چون سروش و ویپسی دادند، خبری که خیلی زود عدم‌کارآیی و عدم استقبال کاربران را به‌دنبال داشت و نشان داد بسیاری از مردم همچنان به تلگرام فیلترشده بیش از پیام‌رسان‌های جایگزین، اعتقاد دارند! و همین مسئله حتی کانال‌های رسمی برخی خبرگزاری ارزشی را نیز مجبور کرد تا«پیه» استفاده از«فیلترشکن» را به تن بمالد و بپذیرد که کاربران نیز چنین
خواهند کرد.
سخن پایانی وزیر ارتباطات همانی است که ما بر آن پا می‌فشاریم و آن شفاف‌سازی و پاسخگوبودن دو عنصری که اگر وجود داشت هرگز دامنه اغتشاشات به این سرعت گسترده نمی‌شد «در پایان، ضمن تشکر از دوستان رسانه‌ای که با طنزهای مختلف در این ایام به نقادی یا حتی تخریب بنده پرداختند، تقاضا دارم برای یکبار هم که شده به مرور قوانین و مقررات کشور در عرصه پالایش فضای مجازی و شرح مسئولیت هر یک از دستگاه‌ها در برابر این مقررات بپردازند و اگر اشکالی وجود دارد با شفاف‌سازی و از طریق دستگاه قانونگذاری کشور به پیگیری راه‌حل‌ها بپردازند.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام