کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 16 تیر 1399   Monday 6 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 آذر 1396

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد- گروه سیاسی: تصاویری از صدراعظم آلمان آنکلا مرکل با یک پیراهن ساده در حال خرید از یک سوپرمارکتی به دور از هر تشریفات و محافظی. یا از آن سو خبر دوچرخه‌سواری فلان وزیر یکی از کشورهای اسکاندیناوی به تنهایی.
چیزهایی که برای ما غریب است انگار؛ شاید اول آنها را باور نکنیم و بپنداریم که چنین چیزی امکان ندارد و یک نمایش از مردمی بودن مسئولین اروپاست؛ از این سو اما وقتی قرار است مسئولین و چهره‌های سیاسی ایرانی را ببینیم مطمئنا تنها نخواهیم دیدشان، تشکیلاتی و محافظی دارند برای خود.
کار به جایی رسیده که دیگر حتی برخی هنرپیشه‌ها و به اصطلاح امروز بعضی سلبریتی‌ها‌ نیز تصمیم گرفتند از محافظان شخصی استفاده کنند.
آش آنقدر شور شده که صدای علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی هم درآمده و در اظهارنظری گفته است: «من مسئول امنیت کشور هستم. این که منافقین ترور می‌کردند مربوط به دهه 60 است و دیگر نمی‌توانند ترور کنند. ضمن این که ما دستگاه‌های امنیتی قوی داریم، برای چه می‌ترسیم؟» وی می‌افزاید: «بساط حفاظت شخصیت‌ها را باید جمع کنیم، ما حفاظت شخصیت‌ها‌ نداریم، تشریفات و پرستیژ شخصیت‌ها داریم.»
این حرف‌ها اما با استقبال عزت‌الله ضرغامی، فعال سیاسی اصولگرا هم روبه روشد چرا که در کانال تلگرامی‌اش می‌نویسد: «سال‌هاست که در این مورد می‌گویم و می‌نویسم. نمی‌دانم چرا اسکورت و حفاظت و تشریفات و مسیر ویژه! به مذاق بسیاری از شخصیت‌ها خوش آمده است. خودش شده یک سبک زندگی جدید برای آنان!! به قول رئیس‌جمهور: «والله بالله تالله» چهار تا خیابون تو تهران که قطار اسکورت خودروهای شاسی بلند و کوتاه و آمبولانس و ماشین پلیس و جرثقیل و... نمی‌خواد. حفاظت از شخصیت‌ها تبدیل به تخریب آنان شده است. اگر دست من بود، جز چند شخص حقوقی و حقیقی، بقیه را جمع می‌کردم. بارها گفته‌ام و نوشته‌ام، بابا واقعا خبری نیست! کشور امن است! و در میان مردم بودن از همه جا امن‌تر! اگر هدف نظام، رضایتمندی مردم است، همین حضور بی واسطه، باعث امیدواری و خوشحالی مردم می‌شود. بودجه و امکانات هم نمی‌خواهد! تازه صرفه‌جویی هم می‌شود. به تحریم هم ربطی ندارد! به همین سادگی! یا علی!»
شاید عده‌ای حرف‌های ضرغامی و شمخانی را به حساب نمایش آنها و مردمی نشان دادن خودشان بگذارند یا شاید هم...
اما اینکه عده‌ای بحث حفاظت شخصی، تشریفات و لوکس بودن را بیش از امنیت آن در نظر دارند یک واقعیت غیر قابل انکار است.
شمخانی از حذف محافظین گفته؛ موضوعی که پرسش‌ها‌یی را با خود همراه می‌کند مثلا اینکه آیا با توجه به شرایط فعلی در کشور حذف محافظان امکانپذیر است، یا یک شعار غیرعملی است؟ کشور تا چه حد به این اسکورت‌ها و محافظان چهره‌ها نیازمند بوده و تا چه میزان حرف‌های شمخانی و ضرغامی را باید به معنای تجدیدنظر در بحث محافظین شخصی برشمرد؟

90درصد اضافی است
حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب، کسی است که خود از یک حادثه تروریستی در منطقه‌اش جان سالم به در برده است. به فلاحت پیشه سوءقصد کردند از همین رو او که البته عضو کمیسیون امنیت ملی هم هست، شاید یکی از بهترین کسانی باشد که بتواند درباره بودن یا نبودن نیاز به حفاظت‌های سیاسیون سخن بگوید، چرا که او حتی مرگ را در جلو چشمان خود دیده است.
فلاحت پیشه اما در اینباره قاطعانه به آفتاب یزد می‌گوید: «به شخصه معتقدم که بالای 90 درصد حفاظت از شخصیت‌ها هدردادن پول بیت‌المال است.»
فلاحت پیشه از‌ها‌له‌ای می‌گوید که همه سیاسیون با استفاده از محافظین برای خود درست کرده‌اند.‌ها‌له‌ای که هزینه‌بر است.
بخشی از این‌ها‌له سیاسی و بخشی مدیریتی است؛ کسانی که هیچ‌گاه نه از عرصه سیاست خارج می‌شوند و نه مدیریت را رها می‌کنند می‌پندارند باید از مسائل حفاظتی هم برخوردار باشند.
فلاحت پیشه می‌گوید: «خیلی از این هزینه‌ها، هزینه‌های کاذبی است.»
وقتی از حادثه‌ای که برای خود او اتفاق افتاده می‌پرسیم و اینکه آیا با این اوصاف فکر نمی‌کند که حفاظت از شخصیت‌ها الزامی است؟ اظهار می‌دارد: «در زمانی ک ه رویداد ترور برای من رخ داد محافظ نداشتم، به رغم اینکه منطقه من منطقه مرزی است، هیچ وقت درخواست حفاظت و اسکورت نداشتم».
فلاحت پیشه بعد از حادثه ترور هم محافظ نخواسته است، هرچند تقاضا داده تا خود او و برادرش مسلح شوند و خودشان از خود محافظت کنند. وی تاکید می‌کند: « حتی بعد از این حادثه به هیچ وجه حاضر نبودم تیم حفاظتی
داشته باشم.»نداشته باشند به شرطی که.... جلال جلالی زاده نماینده سابق مجلس و فعال سیاسی هم درباره آنچه که شمخانی و ضرغامی می‌گویند به آفتاب یزد توضیح می‌دهد: «موضوع حفاظت از شخصیت‌ها به بحث امنیتی در هر کشور بازمی‌گردد. هرچه امنیت بیشتر و هرچه فاصله بین مردم و حاکمان کمتر باشد، مطمئنا نیاز به محافظت نیز کمتر می‌شود. در هر صورت با توجه به شرایطی که در خاورمیانه پیش آمده است و فرهنگی که در کشورهای جهان سوم است، حفاظت از شخصیت‌ها متفاوت با سایر کشورهاست. هر چند این که چه کسانی باید محافظین شخصی داشته باشند به مسئولان امنیت کشور برمی‌گردد، بنابراین نیازی نیست تا هزینه‌های اضافی را برای کشور فراهم کنیم. من فکر می‌کنم این دوگانگی به ضرر کشور تمام می‌شود. به هر حال افرادی از این مسئله سوءاستفاده می‌کنند و هزینه‌های بیهوده را به کشور وارد می‌کنند.»
جلالی زاده ادامه می‌دهد: «مگر یک بخشدار یا فرماندار یا نماینده مجلس یک منطقه غیر امنیتی چه نیازی به محافظ دارد؟ البته با این موضوع موافقم که اگر در برخی شهرها تشخیص داده‌شد؛ باید وضعیت امنیت را رعایت کرد و از محافظ هم بهره برد. اما اینکه عده‌ای 20 تا 30 نفر را به عنوان محافظ و همراه به دنبال خود راه می‌اندازند نتیجه‌ای جز فاصله گرفتن بیهوده از مردم ندارد.»

خاطره نماینده مجلس هفتم و هشتم از رئیس مجلس وقت
اما از فلاحت پیشه که گفته بود در خواست داده به جای محافظ شخصی، خودش مسلح شود، می‌پرسیم آیا مسلح بودن یک شخصیت مثل یک نماینده حاشیه‌ها را برای او بیشتر نمی‌کند؟ که پاسخ می‌دهد: «نمایندگان مجلس می‌توانند مسلح باشند حتی اگر درخواست اسلحه ندهند و در مناطق امنی باشند؛ به عبارتی با این موضوع باید یک برخورد سلبی کرد، نه برخورد تشریفاتی.»
نماینده هفتم، هشتم و دهم مجلس درباره تشریفاتی بودن حفاظت از شخصیت‌ها به ذکر یک خاطره از زمانی که در مجلس وقت، رئیس شورای بین المجالس بوده می‌پردازد و می‌گوید: «در دوره‌ای که من در مجلس رئیس بین المجالس بودم، در سفر به سوئیس که روسای مجلس را از سرتاسر دنیا دعوت کرده بودند، وقتی رئیس مجلس وقت ایران وارد سوئیس شد، دهها نفر تیم محافظ او را اسکورت می‌کردند. رئیس مجلس وقت هزینه‌هایی روی دست کشور گذاشت و در شرایطی که باقی روسای مجالس خیلی راحت و تنها با مسئول دفتر و دستیار قدم می‌زدند، چندین روز هزینه هتل محافظین شد، در امن‌ترین کشور دنیا، دو خودروی «ون» تعداد تیم امنیتی رئیس مجلس وقت را تشکیل می‌دادند درحالی که نیازی به محافظ نبود و همین موضوع موجب توجه خاص هیئت ایرانی در مقابل دیگر هیئت‌ها شده بود.»
فلاحت پیشه ادامه می‌دهد: «جالب اینکه همان زمان ما دیداری با وزیر خارجه سوئیس داشتیم که وزیر خارجه سوئیس با اتوبوس و تنها به محل سفارت آمد، حتی وقتی ما تعارف کردیم تا با خودرو بازگردد او باز هم به ایستگاه اتوبوس رفت و به محل کارش بازگشت.»
این عضو کمیسیون امنیت ملی ادامه داد: «در حال حاضر نیز تیم محافظتی با بهانه‌های مختلف به کشورهای مختلف می‌روند درحالی که دلایل آن دلایل امنیتی نیست.»

ای کاش بدانند
آنچه امروز روی داده این است که حفاظت شخصیت‌ها تبدیل به یک تشریفات کاذب در کشور شده است، این تشریفات فقط شامل هزینه‌ها و تجملی زائد نیست بلکه شامل هزینه‌های ضروری از جیب اقشار مردم است.
ای کاش مسئولین بدانند اگر روزی تشریفات‌شان را به حداقل برسانند، هم در نظام اداری پیشرفت می‌کنند و هم حفاظ بیهوده‌ای را که چون دیواری حائل بین مسئولان با مردم ایجاد کرده‌اند برمی‌دارند.
نباید فراموش کرد برخوردی که در زمینه مسائل حفاظتی پیش می‌آید باید مبتنی بر شرایط امنیتی منطقه باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام