کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 28 آبان 1398   Tuesday 19 November 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 31 تیر 1394

صفحه خبر: شبکه

سمانه چم‌حیدری- تاریخ ایران مملو از بزنگاه هایی است که سرنوشت ملت را به مسیری متفاوت سوق داده گاه چنان ملت را دچار عقب ماندگی و فروماندگی کرده که تا سالها «امید» مانند کیمیای دست نیافتنی نه در فکر خواص پیدا شده و نه در ذکر عوام ؛ و گاهی نیز ملت ما پیش آمدی را از سر گذرانده تاریخی و تاریخ ساز از جمله : انقلاب شکوهمند ایران اسلامی .
اکنون نیز شاهد تجربه ای دیگر از این دست هستیم ، این بار در شاخه تعاملات کشور برای شروع رابطه مسالمت آمیز با غرب و قدرتهای جهانی. توافق
حاصل شده در مسئله‌ی هسته ای این روزها تیتر خبرگزاری‌های کوچک و بزرگ و نُقل همه محافل شده است، بی شک یکی از برجسته‌ترین بزنگاه های تاریخ معاصر ایران ما محسوب می شود.
این موفقیت که با تدبیر دولت محبوب روحانی و همراهی امید معنا دار ملت و
پس از تلاشهای شبانه روزی تیم مذاکره کننده
بدست آمد گامی مهم در تحققِ تحقیق و توسعه و حرکتی رو به جلو در راستای دستیابی به حقوق ملت ایران است.
ملتی با سابقه تحمل چندین سال فشار، مردمی که به انتظار این نیکو فرجام نشسته و پیوسته همچون طول تاریخ لیاقت خود را برای بهترین ها به اثبات رسانیده اند.اکنون که تحلیل گران اقتصادی و سیاسی دنیا معتقدند این فتح الباب، دریچه ای به سمت دستیابی به اقتصاد پویا و نویدبخش و افزایش شاخص توسعه انسانی است؛ امید است که فرصت را غنیمت شمرده و از هجوم غرب برای رابطه با ایران بیشترین دستاوردها را حاصل کنیم به واقع دستیابی به این مهم، حاصل استفاده از پتانسیل های میهن عزیزمان بوده و دستیابی به موفقیت های روزافزون نیز جز در گرو استفاده از دیگر منابع قدرت فکری و مدیریتی امکانپذیر نخواهد بود.
شاید معنا دارترین تفسیر ها از شاخص های توسعه انسانی را مفاهیمی همچون رفاه ، شهروندی ، حقوق شهروندان ادا کند، مفاهیمی غریب در ادبیات سیاسی ایران .اما این بار نوبت مطالبه گری شهروندان رسیده ،وقت آن رسیده شهروندان مخصوصا بانوان این بوم پر تاریخ ، فرصت را غنیمت شمرده و جای پای خود را در عرصه ی مدنیت باقی بگذارند.
بانوان ایرانی باید بتوانند این روزها را به نام خود ثبت کنند، گروهها و سمن های خود را فعال تر از همیشه و در مسیر مطالبه‌گری عقلانی قرار بدهند تا بتوانند از این تغییر سیاسی و اقتصادی بزرگ به نحو شایسته و رو به جلویی بهره برداری کنند . بیراه نیست که بگوییم پیروزی مذاکرات و یا پیش‌آمدی این چنینی در تاریخ ایران کم نبوده اما قطعا تجربه ی آن برای نسل ما و زنان ما یک بار بیشتر اتفاق نخواهد افتاد .
جشن ملت ایران زمانی جشن واقعی خواهد بود که شهروندانش نیز مفاهیمی همچون توسعه، رضایت مندی، رفاه و ... را درک کنند و نقش موثر آن در زندگی مردم با نمود شاخص های توسعه یافتگی و افزایش سرمایه های اجتماعی عیان گردد. در این راستا بهره مندی از قدرت اراده و توانمندی بانوان کشور، گامی بسیار مهم برای ادامه این موفقیت ها خواهد بود که طیّ طریق بی حضور این جمعیت 49.6 درصدی کشورمان، هزینه‌های خاموشی را بر گُرده این سرزمین خواهد افکند.
باید اندیشید به راه پیش رو، به استفاده از این فرصت تاریخی، به توانمندسازی بانوان در سایه رشد اقتصادی و رضایتمندی جامعه ، به بهره برداری همه آحاد جامعه از این توان بالفعل شده ، تا رسیدن کلیه شهروندان به درک مفهوم توسعه با گوشت و پوست و خونشان.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام