کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 25 آبان 1398   Saturday 16 November 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 31 تیر 1394

صفحه خبر: شبکه

بابک قرائی مقدم -با تصویب شورای امنیت سازمان ملل تحریم‌های جهانی علیه ایران لغو خواهد گردید. اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا
بر اساس توافق وین متعهد هستند که در مدت زمان کوتاهی بر اساس قوانین داخلی خود تمامی تحریم‌های مربوط به مسائل هسته‌ای علیه ایران را لغو نمایند. تمامی محدودیت‌های نقل و انتقال پول با ایران و ارتباطات بین بانک‌های ایران و سایر جهان به سرعت از بین خواهد رفت. تجار، صاحبان مشاغل ، دانشجویان و تمام کسانیکه قصد نقل و انتقال پول بین ایران و سایر کشورهای جهان را دارند به راحتی خواهند توانست مبادلات اقتصادی خود را انجام دهند. بازار به سرعت نسبت به این وقایع مثبت واکنش نشان خواهد داد و چرخ اقتصاد مملکت به حرکت درخواهد آمد. نفت کش های ایران به زودی در آب‌های جهان رفت و آمد می کنند و نفت ایران بار دیگر در بسیاری از نقاط جهان به فروش خواهد رفت. وزارت نفت به سرعت تلاش خواهد کرد تا سهم مقرر خود در اوپک را تولید و به بازار جهانی عرضه نماید. شرکت‌های نفتی بزرگ جهان بار دیگر جهت سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفتی کشور وارد ایران خواهند شد. شرکای تجاری قدرتمند جهانی در زمینه‌های مختلف از جمله در صنعت خودروسازی بار دیگر برای سرمایه‌گذاری در ایران تلاش خواهند کرد. طبق پیش بینی روزنامه گاردین پس از توافق ایران و شش قدرت جهانی صنعت توریست در این کشور رشد سریعی خواهد داشت. بانک مرکزی به راحتی خواهد توانست تا قیمت ارز را در مدت نسبتا کوتاهی مجددا تک نرخی و به حالتی پایدار نگه دارد.
روابط ایران با سایر کشورهای جهان از جمله اروپا دوباره به حالت عادی در خواهد آمد. نخست وزیر بریتانیا رسما خود را متعهد به بازگشایی مجدد سفارت بریتانیا در ایران تا آخر سال میلادی جاری کرده است.
تمامی این اتفاقات مثبت در اقتصاد و فضای دیپلماسی ایران دلایلی بسیار موجه برای شادمانی مردمان در کوچه و خیابان‌های کشور پس از اعلام رسمی توافق وین می‌باشد. مردم با صبوری و تامل وصف ناشدنی در طول ماههای گذشته پیگیر مذاکرات فوق بودند و شنیدن اخبار ذکر شده در بالا طی ماههای آینده کافی خواهد بود تا طرفداران دولت آقای روحانی و احزاب نزدیک به ایشان با برنامه‌ریزی صحیح و اطلاع رسانی مناسب بتوانند به راحتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی که در اواخر امسال انجام خواهد شد، موفق گردیده و بسیاری از کرسی های مجلس را کسب نمایند.
دولت اما برای موفقیت درازمدت‌تر در انتخابات ریاست جمهوری دو سال دیگر راه سخت‌تری در پیش روی دارد. آقای روحانی و همکارانشان در طول دو سال آینده باید راههایی برای ملموس ترکردن موفقیت مذکور در میان جامعه و مردم کوچه و بازار انجام دهند. اطلاع رسانی دقیق و سیر طبیعی تحولات مذکور به نوبه خود به دولت تدبیر و امید کمک خواهد کرد تا طیف کثیری از مردم با ایشان همراه و همصدا باشند. اما دولت باید به راهکارهای مختلفی بیندیشد تا بتواند تاثیر مثبتی در زندگی اقشار مختلف جامعه داشته باشد.
به نظر می‌رسد که ورود سرمایه‌های کشور و همچنین بازگشت بخشی از سرمایه‌های هموطنان مقیم خارج از کشور و همینطور سرمایه‌گذاران خارجی به دولت کمک نماید تا امکان تلاش برای انجام و توسعه طرح‌هایی چون طرح نظام سلامت کشور، کمک بانک‌های داخلی به اهدای وام برای خرید مسکن و تحرک بیشتر صنعت مسکن و یاری رساندن به بسیاری از کارخانجات و تولید کنندگان ایرانی که در طول سال‌های گذشته متضرر گردیده بودند و مراکز تولیدی آنها در شرف ورشکستگی و تعطیلی بود را به وجود آورده در نهایت سرمایه مملکت به شیوه‌ای صحیح و ملموس برای جامعه به گردش درآید.
دولت البته باید از سرمایه‌های مذکور در جهت رفع نواقص درازمدت کشور مانند توجه به بحران آب که می‌تواند ایران را به شدت تهدید نماید، مقابله با بلایای طبیعی، مشکلات محیط زیست و همین طور توجه به آموزش و پرورش و یاری رساندن به طرح‌های مدرسه سازی در نقاط مختلف ایران استفاده نماید.
به نظر می‌رسد که دولت آقای روحانی باید دیپلماسی " برد- بردی " را که ایشان و دیپلمات‌هایشان به ریاست آقای ظریف وزیر امور خارجه دولت تدبیر و امید در توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی به خوبی و موفقیت عملی نمودند به نوعی در درون کشور به اجرا بگذارند. ایشان و همکارانشان می توانند به اقشار مختلف جامعه به طور ملموس و عملی نشان دهند که مدیریت صحیح و علمی همراه با حرکت دادن کشور به سوی آشتی ملی و جهانی خواهد توانست نقشی بسیار مثبت در زندگی روزانه مردمان از هر قشر و طبقه‌ای که باشند، داشته باشد. البته که در این میان افراد خلافکار و ناسالم جایگاهی نخواهند داشت اما عموم جامعه به دور از چنین بازارهای ناسالم و روش‌های نادرستی برای زندگی معمول خود هستند و با کمال میل از شیوه‌های صحیح مدیریتی و از بازار مصرفی سالم و متعادل استقبال خواهند کرد.
در این میان اقشار کم درآمد جامعه که تورم سال‌های گذشته زندگی روزمره آنها را به شدت تحت تاثیر قرار داده بود نیاز به توجه ویژه‌ای خواهند داشت.
به هر حال مدیریت صحیح دولت پس از این توافق دیپلماتیک کاملا موفق و تاریخی خواهد توانست زمینه ساز بسیار خوبی برای پیشرفت سریع ایران در زمینه های مختلف باشد. اگرچه بعضی مخالفان و منتقدان در داخل و خارج کشور ممکن است ایرادات فراوانی به وضعیت کشور در آینده نیز داشته باشند اما نباید فراموش کرد که اگر دولت بتواند به خوبی شرایط مذکور را مدیریت نماید اکثریت جامعه و حتی طیفی از منتقدان داخلی و خارجی دولت آقای روحانی در طول سال‌های آینده با ایشان و دولت وی همدل و همقدم خواهند شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام