کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 29 دی 1398   Sunday 19 January 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 29 آبان 1396

صفحه خبر: صفحه یک

آفتاب یزد - گروه اجتماعی: مرکز اطلاع رسانی نیروی انتظامی استان کرمانشاه اعلام کرد که یکی از زلزله زدگان منطقه ثلاث‌باباجانی به علت گاز گرفتگی
در چادر جان خود را از دست داد. این خبر حاکی از خطرات جدیدی است که حادثه‌دیدگان زمین‌لرزه غرب کشور را تهدید می‌کند. علاوه بر آن با برودت هوا و بارندگی، چادرها نمی‌توانند جای مناسبی برای اسکان باشند، حتی اگر روی آن‌ها را با پلاستیک هم بپوشانند زمین‌ سرد و گل‌و لایی که از بارندگی به وجود می‌آید مشکل جدیدی در زندگی مردمان حادثه‌دیده غرب ایران خواهد شد. آنها نمی‌دانند با داغ از دست دادن عزیزان‌شان روزگار بگذرانند یا با این خطرات و مشکلات دست و پنجه نرم‌ کنند. به هر حال به نظر می‌رسد با توجه به شروع بارندگی و کاهش شدید دما، مردم این خطه به نوعی این بار با آوار سرما روبرو
خواهند شد.آفتاب یزد - گروه اجتماعی: مرکز اطلاع رسانی نیروی انتظامی استان کرمانشاه اعلام کرد که یکی از زلزله زدگان منطقه ثلاث‌باباجانی به علت گاز گرفتگی در چادر جان خود را از دست داد. این خبر حاکی از خطرات جدیدی است که حادثه‌دیدگان زمین‌لرزه غرب کشور را تهدید می‌کند. علاوه بر آن با برودت هوا و بارندگی، چادرها نمی‌توانند جای مناسبی برای اسکان باشند، حتی اگر روی آن‌ها را با پلاستیک هم بپوشانند زمین‌ سرد و گل‌و لایی که از بارندگی به وجود می‌آید مشکل جدیدی در زندگی مردمان حادثه‌دیده غرب ایران خواهد شد. آنها نمی‌دانند با داغ از دست دادن عزیزانشان روزگار بگذرانند یا با این خطرات و مشکلات دست و پنجه نرم‌ کنند. به هر حال به نظر می‌رسد با توجه به شروع بارندگی و کاهش شدید دما مردم این خطه به نوعی با این بار با آوار سرما روبرو خواهند شد.

آمار تلفات زمین‌لرزه
با فوت یکی از مصدومان سرپل ذهاب که به بیمارستان‌های تهران منتقل شده بود، پزشکی قانونی استان کرمانشاه آخرین آمار جان‌باختگان زلزله این استان را ۴۳۷ نفر اعلام کرد. طبق آخرین اخبار از پزشکی قانونی؛ در سرپل ذهاب ۳۸۷ ﴿۲ نفر مجهول الهویه﴾، کرند۱۴نفر، قصر شیرین ۱۶نفر، ثلاث ۱۲نفر، کرمانشاه یک نفر، تازه‌آباد یک نفر و ازگله ۶ نفر جان خود را از دست داده‌اند و از جان‌باختگان مجهول‌الهویه نمونه DNA برای آزمایش ژنتیک برداشته شده است.

بازسازی‌ها شروع شده است
علیرغم برخی دعواهای سیاسی مردم در مناطق زلزله‌زده با مشکلات عدیده دست و پنجه نرم می‌کنند. مجتبی نیک کردار، معاون عمرانی استاندار کرمانشاه در گفتگو با ایلنا تاکید کرد: در اثر زلزله 25 هزار واحد روستایی و 4 هزار واحد شهری به طور کامل تخریب شدند. یک روز از آغاز عملیات بازسازی می‌گذرد و خسارت‌دیدگان می‌توانند برای دریافت وام مراجعه کنند.
عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور اما از ساخت مساکن موقت برای زلزله‌زدگان استان کرمانشاه خبر داده و می‌گوید: ساخت مساکن موقت آغاز شده و روزهای آتی با انتقال تجهیزات سرعت بیشتری خواهد گرفت. در زمینه اسکان دائم براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته و طبق برنامه‌هایی که بنیاد مسکن انقلاب اسلامی ارائه کرده منابع، اعتبارات و تسهیلات موردنیاز تصویب شده که وزیر اقتصاد در گزارشی اعلام کرد که اولین قسط این منابع دیروز پرداخت شد. بنیاد مسکن انقلاب اسلامی براساس توافقی که با قرارگاه خاتم الانبیا داشته قرار شده ساخت مساکن روستایی توسط این قرارگاه انجام شود.

کمک‌ها به نقطه اشباع رسیده است
عبور و مرور خودروهای شخصی در منطقه زلزله‌زده آنقدر زیاد بود که ترافیکش امدادرسانی را با مشکل روبرو کرد. به همین سبب بود که مسئولان تصمیم‌گرفتند از ورود خودروهای بدون مجوز به منطقه زلزله‌زده جلوگیری کنند و بتوانند مدیریت بهتری در منطقه داشته باشند. همین مدیریت و مسئولانی که در آن خطه هستند، حالا اعلام می‌کنند؛ «با توجه به سرد شدن هوا و بارندگی‌هایی که پیش‌بینی شده نیاز‌ها تغییر کرده است.» مجتبی نیک کردار، معاون عمرانی استاندار کرمانشاه تاکید کرد: در حالی که کمک‌های مردمی در برخی اقلام به نقطه اشباع رسیده است، در برخی اقلام دیگر کمبود وجود دارد. از این رو بهتر است هموطنان به جای ارسال شخصی کمک‌ها آن را در اختیار نیروهای هلال احمر قرار دهند تا عملیات امدادرسانی به نحو موثر انجام شود.

این حجم کمک بی‌سابقه بود
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، نماینده مردم حادثه‌دیده اسلام‌آبادغرب با بیان این که مرحله اول که امداد، نجات و اسکان موقت است با همه نوساناتی که داشت پشت سر گذاشته شده است، در گفتگو با آفتاب یزد می‌گوید: «انصافا همه در این مرحله زحمت کشیدند از ارتش گرفته تا سپاه، وزارت بهداشت، بسیج و هلال‌احمر به ویژه مردم که با تمام وجود کمک کردند و این حجم کمک در تاریخ سوانح طبیعی در کشور بی‌سابقه بوده است.»
وی به شرایط جوی اشاره کرده و می‌افزاید: «با هلی‌کوپتر تمام منطقه (از ازگله تا سرپل‌ذهاب، اسلام‌آباد و کرمانشاه) را رصد کردیم، با توجه به شرایط جوی نیازهایی مثل نایلون و... وجود دارد که برای آن هم پیش‌بینی‌هایی شده است. منتها ما وارد مرحله دوم شدیم که قرار است قرارگاه خاتم‌الانبیا در روستاها اتاقک‌های اسکان موقت را ایجاد کند.»
نماینده مردم اسلام‌آباد غرب با بیان این که قرار است به مردم هم کمک‌شود، تاکید می‌کند: «تصویب کمک‌های معیشتی 2میلیون تومانی و کمک به رفع موقت مشکل مسکن با کمک‌های 5میلیون در روستا و 6میلیون در شهر عملی‌ترین گام بود. ضمن آن که بنیاد مستضعفان سیمان کل ساخت و ساز‌های شهر و روستا را به صورت رایگان در اختیار آنها قرار خواهد داد.»
فلاحت پیشه به این سوال که واقعا 2میلیون تومان می‌تواند کفاف معیشت حادثه‌دیدگان را بدهد؟ پاسخ می‌دهد: «اعتراضاتی در این مورد وجود دارد و می‌گویند که این مبلغ کم است. روز سه‌شنبه قرار است که آقای جهانگیری به استان سفر داشته باشد و در خلال این سفر یک سری از مصوبات ترمیم و عملی شود وگرنه در مرحله امداد و نجات و اسکان زحمات بسیاری کشیده شده است و مردم در کل رضایت دارند و در مرحله مدیریت خوب هستیم. مردم در حال حاضر منتظر یکسری تصمیمات امیدبخش هستند.»
وی می‌گوید: «حالا دیگر باید به فکر اسکان دائم و موقت مردم باشیم. اما یک نیاز اساسی که داریم این است که چهارشنبه در جلسه هیئت دولت، یک ردیف بودجه‌ای تحت عنوان «بازسازی مناطق زلزله‌زده» در قانون بودجه‌ای سال آینده گنجانده شود زیرا زیرساخت‌ها در مناطق زلزله‌زده خراب شده است و باید بازسازی شود.»
این نماینده مجلس با بیان این که از وزارت جهاد کشاورزی هنوز کسی به مناطق زلزله‌زده نیامده است، می‌افزاید: «روستاییانی که دام‌هایشان را از دست داده‌اند و در تولید و معیشت‌شان با مشکل روبرو شده‌اند باید مورد توجه قرار گیرند. آنها فقط احشام‌شان را دفن کردند در صورتی که باید یک برآورد خسارت شود.»
فلاحت‌پیشه به مسئولان اشاره کرده و تاکید می‌کند: «مسئولان دعوای سیاسی یا مدیریتی خودشان را بر سر موضوع زلزله خالی نکنند. این که مقصر زلزله چه کسی است و چه کسی در مورد چه موضوعی صحبت شده، مسکن مهر و... باعث دل‌شکستگی و یاس مردم می‌شود و عملا دردی را دوا نمی‌کند. باید در کانال‌های حقوقی، فنی و نظارتی بررسی شود چه کسانی خیانت کردند. در شهرهای خود من در حوزه مسکن مهر و ساخت بیمارستان خیانت‌هایی شده است. اینها باید مورد بررسی قرار گیرد ولی انتظار مردم این است که تصمیم‌گیری برای رفع مشکلاتشان شود نه این که افراد وارد چالش مدیریتی و سیاسی شوند.»
وی در پاسخ به این سوال که اسکان موقتی که قرار است قرارگاه خاتم احداث کند چه ویژگی‌هایی دارد؟ می‌گوید: «پیشنهاد ساخت یک مقر کوچک، موقت و مطمئن با 3میلیون‌ تومان در روستاها داده شد. اگر مردم این پول را خودشان بخواهند به آنها داده می‌شود و اگر نخواهند قرارگاه خاتم این مقر را برایشان می‌سازد. همزمان با آن مردم هم خانه‌هایشان را می‌سازند و این مقر موقت جزوی از خانه‌ای می‌شود که آنها می‌سازند و مردم می‌تواند بعدها به عنوان انبار یا هر چیز دیگری از آن استفاده کنند.»
هنوز بعضی از مناطق و روستاها با قطع برق روبرو هستند. فلاحت‌پیشه به این سوال که چرا بعد از یک هفته برق این مناطق وصل نشده است؟ پاسخ می‌دهد: «در هر جایی که کارشناسان فنی اعلام کردند که وصل برق برای ایمنی مردم مشکلی ایجاد نمی‌کند، برق وصل شده است و در جاهایی که برق ندارند اتصال برق خطری برای مردم به وجود می‌آورد. ولی قطعی و کدری آب همچنان باقی است که به تدریج دارد سامانی شکل می‌گیرد. البته در سرپل‌ذهاب نیازمند سامان سریع‌تر هستیم.»
مردم در این زمین‌لرزه کمک‌های بیشتری به سوی غرب ایران گسیل داشتند اما همه این کمک‌ها به واسطه دولت یا NGOها به مناطق حادثه‌دیده نرسیده و برخی شایعه کردند که اعتماد مردم به دولت کاهش یافته است، فلاحت‌پیشه این موضوع را مورد بررسی قرار داده و می‌گوید: «بخش اعظم کمک‌ها با ساماندهی دولت، هلال‌احمر، فرمانداری‌ها و استانداری به مناطق حادثه‌دیده رسید، اما در فضای مجازی چنین مباحثی مطرح شد که تا حد زیادی اجحاف شد. در کل نوعی همسویی بین مردم، دولت و دستگاه‌های دولتی شکل گرفت و هنرمندان و ورزشکاران هم نقش مردمی خودشان را خوب ایفا کردند. خیلی تلاش شد که بین مردم، ارتش، سپاه و دولت شکافی بیندازند اما واقعیت قضیه این است که همسویی و همدلی وجود داشته و امیدواریم که کمک‌های مردمی به بنیاد مسکن داده شود.»


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام