کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 05 تیر 1398   Wednesday 26 June 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 23 آبان 1396

صفحه خبر: محیط زیست

بله، درست متوجه شدید، «کتاب نخرید!» نه اینکه من مخالف کتاب‌ خریدن، یا خدای‌ناکرده کتاب ‌خواندن باشم، نه! قویا هم توصیه می‌کنم که کتاب بخوانیم و برای اینکه یکی از بزرگ‌ترین موانع کتاب ‌نخواندن را از پیش پای خودمان برداریم، توصیه می‌کنم؛ کتاب نخرید!
کمی به دور و بر خودمان و به پوشه‌ها و فایل‌های کتاب‌های الکترونیکی دانلودشده روی رایانه و گوشی و تبلت‌های‌مان نگاه کنیم! ببینیم چقدر کتاب خریده یا دانلودشده داریم که نخوانده مانده؟ یعنی خریده و دانلود کرده‌ایم به امید اینکه سر صبر بخوانیم و این «سر صبر» هنوز فرانرسیده.
حرص به انباشت اطلاعات (خرید و دانلود کتاب و فیلم و...) و نگرانی برای اینکه کتابی، فیلمی، آهنگی یا مجله‌ای از دست برود و دیگر دسترسی به آن نباشد، باعث می‌شود، آدمی بدون توجه به اینکه فرصت مطالعه این‌ همه کتاب را دارد یا نه، پشت سر هم آنها را خریداری یا دانلود و تلنبار کند.
وقتی تعداد این کتاب‌ها و سایر آثار در فضای فیزیکی کتابخانه، یا در فضای مجازی رایانه و گوشی بیش از حد زیاد شد، به‌مرور یک بی‌میلی از سرزدن به این آثار در آدم شکل می‌گیرد و از آن بدتر خیلی از آثار، طراوت زمانی خود را از دست داده و به تعبیر ارباب سفره «بیات» و به تعبیر ارباب خبر «سوخته» می‌شود و خواندن آن چند وقت دیگر ارزشی ندارد و به قولی از حیز انتفاع ساقط است.
یک تجویر راهبردی به تعبیر آقای دکتر «مجتبی لشکربلوکی» برای حل مشکل انباشت صرف اطلاعات و نخواندن و عدم‌مراجعه به آن، این است که از همین الان و همین امروز از کتاب‌های قبلا خریده‌شده شروع کنیم و هر روز خود را مقید به خواندن دست‌کم۵۰صفحه، کمتر یا بیشتر کنیم تا ذهن ما آرامش و اشتیاق لازم برای خواندن این آثار را پیدا کند.
کتاب‌های قبلا خریداری ‌شده که خوانده ‌شد، حالا کتاب بخرید. نگران نباشید، کتاب از دسترس خارج نمی‌شود. بسیار بیشتر از فرصت عمر ما کتاب‌های سودمند جدید و به‌روز نوشته می‌شود و در دسترس ما هست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام