کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 16 آذر 1398   Saturday 7 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 آبان 1396

صفحه خبر: صفحه یک

شاید چندان بی جهت نباشد و دور از تصور که اگر مرکز صقل مباحث و گفتمان مربوط به دولت دکتر روحانی را در دور اول و دوم کلیدواژه‌ها‌ی پرتَکرار برجام،اقتصاد،اهل سنت، اقوام، زنان و جوانان و... عنوان بنماییم.
با گذشت حدود هفت ماه از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و در آستانه انتصاب استانداران، برای سنجش کارنامه نمایندگان عالی دولت در استانها راه دوری نباید رفت و جهت بررسی عملکرد ایشان...
نخست باید در لابه لای همین کلید واژه های پرتَکرار موفقیت و یا عدم موفقیت استانداران را بررسی نمود.
از همان روزهای نخست آغاز به کار دولت دوازدهم در کنار مباحث شکل گرفته پیرامون این کلید واژه های پرتَکرار یکی از عمده مباحث و موضوعاتی که مورد تحلیل صاحبنظران و کارشناسان قرار گرقت و مانور رسانه ها ؛ نقش پررنگ اقوام بویژه قومیت های سنی مذهب بلوچ،کرد،ترکمن و... در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود.
بی گمان یکی از دلایل طرح این مباحث نقش پررنگ قومیت ها یا نیز به عبارتی دیگر کارکرد موثر اهل سنت ایران در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و همینطور نقش بارز ایشان در پیروزی دکتر حسن روحانی بود که اینچنین فضا را حول محور اهل سنت سوق داده است.
اما در این میان چند دلیل خاص سبب گردید تا استان سیستان و بلوچستان نسبت به سایر استانهای سنی مذهب و قومیت نشین کشور بیشتر مورد توجه و تحلیل ها قرار گیرد که یکی از مهمترین دلایل آن برمی گردد به اینکه بالاترین میزان آرای دکتر روحانی در انتخابات مربوط می شود به همین استان؛ یعنی 875 هزار و 398 نفر معادل 73.2 درصد از مجموع شرکت کنندگان در انتخابات استان به دکتر روحانی رای دادند که این درصد بالاترین رای در سطح کشور به سبد رئیس جمهور منتخب بود.
شاید این آمار و ارقام انتخاباتی و میزان بالای رای مردم سیستان و بلوچستان به دکتر روحانی از سوی رسانه های مختلف طی این چند ماه پرتَکرار و به کرات تحلیل و تفسیر شده باشد و پرداختن بیش از این تَکرار مکررات خواهد شد و امری لوث و کلیشه گونه.
اما آنچه که از نظر رسانه ها و همینطور مفسران و تحلیلگران طی این چند ماه اخیر دور مانده است پرداختن به چرایی بالاترین میزان مشارکت اقوام در انتخابات و بیشترین درصد آرای ایشان به سبد رای دکتر روحانی برای دومین دوره متوالی پیرامون همین کلید واژه های پرتَکرار بوده است که به باور نگارنده این موفقیت را می بایست در محدوده کلیدواژه های مورد اشاره که اساس شعارهای انتخاباتی دکتر روحانی از آن شکل گرفته مورد بررسی قرار داد.
یا به عبارتی اگر میزان مشارکت بالای مردم سیستان و بلوچستان در انتخابات و همینطور درصد بالاترین آرای مردم این استان را مورد بررسی قرار دهیم درخواهیم یافت که این حضور امید گونه مردم در انتخابات و رای اول آنان به دکتر روحانی مرتبط با تحقق بخش بسیاری از وعده های انتخاباتی رئیس جمهور روحانی در این استان است که درچارچوب کلیدواژه های پرتَکرار زنان،اهل سنت،جوانان،اقتصاد،اقوام و... عملی گشته است.
همچنین فعالیت و تلاش نخبگان،فعالان سیاسی،اجتماعی،فرهنگی و مذهبی و شخصیت های برجسته سیستان و بلوچستان جهت ابقای استاندار علی اوسط هاشمی طی روزها و هفته های گذشته را نیز در همین راستا می توان تحلیل نمود و باید در نظر داشت که ایجاد این رضایتمندی از استاندار در تحقق شعاع و محدوده همین کلید واژه های پرتَکرار شکل گرفته است.
نباید فراموش کرد که اولین و بیشترین انتصابات در حوزه زنان در سیستان و بلوچستان اتفاق افتاده است،این استان در بکارگیری جوانان و نخبگان و فرهیختگان در سطح کشور پیشتاز بوده، شعاع آزادی بیان و آزادی های اجتماعی و مذهبی بسیار گسترده بوده،امنیت بشکل قابل ملاحظه ای رشد داشته و بسیاری موارد دیگر که زمینه ساز بالاترین رای مردم بلوچ به دکتر روحانی بوده و رضایتمندی از نماینده عالی دولت در استان را رقم زده بنابراین می توان چنین تحلیل نمود و تَکرار کرد که تقویت امید و انگیزه بالا برای رای به روحانی توسط مردم سیستان و بلوچستان بر پایه تحقق همین چند کلیدواژه پرتَکرار صورت گرفته است.
* بخشدار مرکزی نیک شهر و تحلیلگر مسائل بلوچستان


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام