کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
چهارشنبه, 20 آذر 1398   Wednesday 11 December 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 آبان 1396

صفحه خبر: سیاسی

محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید در جمع اعضای جامعه اسلامی دانشگاهیان دانشگاه صنعتی شریف
با مرور عملکرد جریان اصلاحات در دهه ۸۰، گفت: اصلاح‌طلبان در اکثر انتخابات‌هایی که در دهه ۸۰ برگزار شد عمدتاً پیروز نشدند البته در انتخابات
سال ۸۸ هیچ جریانی پیروز نشد و بعد از آن هم به‌دلایل شرایط خاص کشور جریان اصلاح‌طلب در تنگنا و محدودیت قرارگرفت.

به‌دنبال حذف جریان اصلاح‌طلب بودند
وی در همین زمینه ادامه داد: اواخر دهه ۸۰ و اوایل دهه ۹۰ در بنیاد امید ایرانیان و دیگر نهادهای اصلاح‌طلبی بحث‌های زیادی درباره چگونگی حضور و فعالیت جریان اصلاحات در مناسبات سیاسی صورت گرفت. بر این باور بوده و هستیم که هیچ‌یک از دو جریان اصلی کشور قابل حذف‌شدن نیستند هر چند جریان رقیب اصلاحات و رسانه‌های وابسته به آنها دائماً از حذف اصلاحات سخن می‌گفتند و اتهامات ناروایی در برخی رسانه‌ها که عمدتاً در انحصار جریان راست قرار دارد علیه جریان اصیل اصلاح‌طلب مطرح می‌کردند، اما اصلاح‌طلبان هیچ‌گاه به‌دنبال حذف اصولگرایان نبودند.
رئیس شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در ادامه تاکیدکرد: به این نتیجه رسیدیم که باید در همه صحنه‌ها و رویدادهای مهم حضور جدی و تاثیرگذار داشته باشیم و تلاش کنیم که در ساختار قدرت نقش‌آفرینی بیشتری داشته باشیم.
عارف با بیان اینکه در انتخابات سال ۹۲، معتقد بودیم باید تمام‌قد و با پرداخت هرگونه هزینه‌ای در انتخابات شرکت کنیم، خاطرنشان کرد:
دهه ۹۰ برای اصلاح‌طلبان دهه بازگشت به حاکمیت و کم‌کردن فاصله تحمیل شده با حاکمیت است و در اولین آزمون جدی اصلاح‌طلبان در این دهه یعنی انتخابات سال۹۲ سرافرازانه از این آزمایش بیرون آمدند.عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام به ادعای تخلف در انتخابات که به‌عنوان یکی از چالشی‌ترین موضوعات انتخابات گذشته از آن نام برده می‌شد، اشاره کرد و گفت: در اولین حضور انتخاباتی‌ام در سال ۹۲ در دانشگاه صنعتی شریف و در جمع دانشجویان اعلام کردم که با توجه به حوادث اواخر دهه ۸۰ و هزینه‌های بالایی که تحمل شد و راهبردهای بزرگان نظام، پرونده تخلف احتمالی در انتخابات بسته خواهد شد و امیدوارم پرونده ردصلاحیت‌های با احتمال سلیقه‌ای و شاید فراقانونی هم در انتخابات‌های آینده بسته شود.

مهم‌ترین دستاورد جریان اصلاحات در دهه۹۰
وی مهم‌ترین عامل تفرقه در بین جریان‌های سیاسی را امنیت، خودبرتربینی، عدم‌توسعه سیاسی و عدم‌سعه‌صدر دانست و با بیان اینکه راهبرد جریان اصلاحات وحدت و انسجام‌بخشی در درون خانواده اصلاحات است، تصریح کرد: به‌نظر من مهم‌ترین دستاورد جریان اصلاحات در دهه ۹۰، تشکیل شورایعالی سیاستگذاری اصلاح‌طلبان است و با تشکیل این شورا جریان اصلاحات ظرفیت خود را نشان داد و مردم خوب کشورمان به‌ویژه جوانان عزیزمان هم همراهی خود را با این رویکرد در سه انتخابات گذشته نشان دادند.

برای شکل‌گیری ائتلاف سال ۹۴ هزینه‌های زیادی را متحمل شدیم
عارف با اشاره به انتخابات مجلس دهم و ائتلاف با حامیان دولت (اصولگرایان معتدل)، یادآور شد: صراحتاً بگویم برای شکل‌گیری این ائتلاف هزینه‌های زیادی را متحمل شدیم و مورد انتقادات شدید جوانان اصلاح‌طلب قرار گرفتیم. البته در همان زمان پیش‌بینی می‌کردیم که بعضی‌ها در داخل مجلس راهشان را از ما جدا کنند، ولی توقع نداشتیم کسانی‌که با برند «امید» وارد مجلس شدند رو در روی ما قرار بگیرند.
وی افزود: کسانی که در لیست امید بودند و موفقیتشان به‌دلیل حضور در لیست امید بود وقتی به مجلس آمدند به بهانه آنچه آنها تندروی فراکسیون امید عنوان کردند از ما جدا شدند در حالیکه شعار اصلی ما در انتخابات و در مجلس دهم امید، آرامش و رونق اقتصادی بود و هیچ‌گاه به‌دنبال تندروی نبوده‌ایم و این افراد به همین بهانه بی‌ربط از فراکسیون امید جدا شدند.

برخی نمایندگان در حوزه انتخابیه
اصلاح‌طلب هستند، در مجلس غیرامیدی
رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه برای حفظ انسجام باید از برخی خواسته‌ها عبور کنیم، به عملکرد فراکسیون امید به‌ویژه در به‌دست آوردن سهم قابل‌توجه در کمیسیون‌های تخصصی و حضور حداکثری در هیئت نظارت بر انتخابات شوراها و کمیسیون ماده ۱۰ احزاب، همچنین هیئت نظارت بر مطبوعات اشاره کرد و گفت: درباره تعداد اعضای فراکسیون امید که مورد سوال بسیاری از افراد قرارگرفته است چند نکته باید مدنظر قرار بگیرد اولاً این سوال تنها از فراکسیون امید مطرح می‌شود که اعضای ما چه تعداد هستند و از دیگر فراکسیون‌های سیاسی مجلس سوالی در این خصوص پرسیده نمی‌شود که شاید دلیل آن، شعار شفافیت باشد که ما مطرح کردیم و به آن اصرار داریم. ثانیاً برخی از نمایندگان هستند که وقتی به حوزه انتخابیه‌شان می‌روند اصلاح‌طلب می‌شوند و وقتی در صحن مجلس هستند غیرامیدی. آن هم به‌دلیل ترس از ردصلاحیت احتمالی در انتخابات‌های آینده و برخی ملاحظات امنیتی، به همین دلیل در اعلام اعضای فراکسیون امید به‌خاطر رعایت حال این تعداد از نمایندگان تاخیری صورت گرفت. عارف درباره موضوع عضو زرتشتی شورای شهر یزد که مورد سوال یکی از حاضران در جلسه بود، نیز گفت: شورای نگهبان نباید قانون مورد تایید خود را تغییر دهد و اگر صلاحیت کسی برای انتخابات تایید شد، نمی‌توان حق حضور در نهادهای قدرت را از او سلب کرد. اگر اینگونه باشد که سنگ روی سنگ بند نمی‌شود. باید همگان به قانون مصوب و ابلاغ شده مجلس شورای اسلامی احترام بگذاریم و خود را موظف به اجرای آن بدانیم. برای حل مشکل پیش آمده رایزنی‌هایی صورت‌گرفته است که امیدوارم به‌زودی این مشکل حل شود.

اگر غلامی رای نمی‌آورد
دولت توفیقی و فرجی‌دانا را معرفی نمی‌کرد
وی در پاسخ به سوالی درباره مسائل مربوط به وزیر علوم نیز گفت: کاندیدای اول ما برای وزارت علوم دکتر توفیقی بود که به هر دلیل دولت، ایشان را به‌عنوان وزیر علوم معرفی نکرد کاندیدای بعدی هم دکتر فرجی‌دانا بود که تلاش‌هایی در همین راستا انجام شد و با دولت و شخص ایشان هم مذاکراتی صورت گرفت در نهایت از دولت پیغام آمد که درباره آقای فرجی‌دانا پیگیری نشود در نهایت هم دولت به آقای دکتر غلامی رسیدند.
عضو شورایعالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: آقای دکتر غلامی در تمام جلسات حتی در کمیسیون آموزش و تحقیقات صراحتاً اعلام کرد که اصلاح‌طلب است و برخی از چهره‌های شاخص آموزش عالی کشور از جمله دکتر فرجی‌دانا و دکتر توفیقی که با دکتر غلامی همکاری داشتند، ایشان را تایید کردند. آقای غلامی عملکرد دور اولشان در دانشگاه همدان خوب بود، ولی درباره عملکرد دوره دومشان در دولت تدبیر و امید نظرات متفاوتی مطرح بود.رئیس فراکسیون امید خاطرنشان کرد: در فراکسیون امید درباره وزیر پیشنهادی علوم با چالش جدی روبه‌رو بودیم از طرفی جنبش دانشجویی مطالباتی را مطرح می‌کردند و از طرف دیگر چهره‌های وزین آموزش عالی آقای دکتر غلامی را مورد تایید قرارداده بودند از سوی دیگر صلاح نبود وزارت علوم بدون وزیر اداره شود. با در نظرگرفتن همه‌جوانب رای به وزیر پیشنهادی علوم را در اختیار اعضای فراکسیون قرار دادیم، چراکه در این زمینه به اجماع نرسیدیم. البته اگر آقای دکتر غلامی رای نمی‌آورد گزینه بعدی مطمئناً دکتر توفیقی و دکتر فرجی‌دانا نبودند. به‌گزارش ایلنا، عارف در پایان بر ضرورت ارتباط مستمر صنعت و دانشگاه تاکید کرد و گفت: به همه نهادها و دلسوزان کشور می‌گویم به‌دنبال تضعیف دانشگاه نباشید. سعی کنید جایگاه و حرمت دانشگاه حفظ شود، چراکه با دخالت در امور دانشگاه، هم علم و هم دانشجو و هم ساحت دانشگاه متضرر می‌شود و دانشگاه نمی‌تواند در این شرایط وظیفه ذاتی خود را در تربیت نیروی انسانی و توسعه علم و فناوری و نقش‌آفرینی در تحقق شاخص‌های پیشرفت و سند چشم‌انداز انجام دهد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام