کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 08 خرداد 1399   Thursday 28 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 09 آبان 1396

صفحه خبر: سیاسی

آفتاب یزد-گروه سیاسی: فارغ از رویه ای که این روزها حسن روحانی در امور داخلی در پیش گرفته است، رای مردم به سیاستی که حفظ ارزش‌های کشور را توامان با تعامل گسترده با دنیا به همراه داشته باشد، در سال‌های گذشته تا حدودی نتیجه بخش بوده است. علیرغم پرخاشگری‌های دونالد ترامپ که البته دنیا متوجه شد دلیلی جز عجز او در برابر معاهده بین المللی برجام نیست، این روزها اخباری با چند‌ماه دیرکرد مخابره می‌شود. در حاشیه سفر سران کشورهای دنیا برای حضور در نشست سازمان ملل متحد، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا دو بار برای دیدار حضوری با رئیس قوه مجریه کشورمان تلاش کرده که هر دوبار با پاسخ منفی روحانی رو به رو شده است.
در روزهای گذشته خبرگزاری فارس در خلال یادداشت و تحلیلی سیاسی، خبری تازه
در خصوص اتفاقات رخ داده در سازمان ملل متحد منتشر کرد. این خبرگزاری نوشته: «بنا بر اخبار شنیده‌ شده، در جریان سفر آقای روحانی به نیویورک برای شرکت در اجلاس سالانه سازمان ملل که در روزهای پایانی شهریور سال جاری انجام شد، ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا از وی برای یک دیدار حضوری دعوت کرده اما با پاسخ منفی رئیس‌جمهور کشورمان روبرو شده است.» این خبرگزاری در ادامه نوشت: «جالب اینکه ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه نیز پیگیر این ملاقات بوده و در جهت ترغیب آقای روحانی به پاسخ مثبت تلاش می‌کرده اما او هم ناکام مانده است.» در واقع بنا بر این خبر تلاش مکرر ترامپ، مستقیم و با واسطه برای ملاقات با رئیس جمهوری کشورمان ناکام مانده است. این ادعا مدت کوتاهی پس از انتشار در خبرگزاری فارس از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز تایید شد. بهرام‌ قاسمی در خصوص ابراز تمایل رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا برای ملاقات با ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران در حاشیه نشست اخیر مجمع عمومی سازمان ملل متحد، اظهار داشت: «چنین تمایلی توسط طرف آمریکایی مطرح شد که مورد موافقت جناب آقای دکتر روحانی، رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران قرار نگرفت.» قاسمی البته بخشی از این ادعا را تایید نمی کند و می‌گوید: «هر آنچه راجع به دیگران و به خصوص اقدامات آقای ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه بیان شده است نادرست بوده و قابل تایید نیست.»

سکه‌ای که دو رو دارد
هیچ رویداد، کنش و واکنشی در عرصه سیاسی تنها محدود به یک بعد نمی شود. بدون شک خبری که از سوی مرجع رسمی دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران تایید شده نکات ارزشمندی را با خود دارد. اقتدار ایران و دقت عمل در انعقاد معاهدات بین المللی که آمریکا را مجبور کرده از نو به سوی ایران دست دراز کند. از سوی دیگر موضع روحانی نیز بنا بر تحلیل‌های موجود و شرایط فعلی قابل تحسین به نظر می‌رسد که اگر تشخیص داده شده این دیدار به منافع ملت ایران کمک نمی کند از آن پرهیز کرده است. این سکه اما دو رو دارد. خبری که می‌توانست به ابزار مانور گسترده جمهوری اسلامی ایران در رسانه‌های دنیا تبدیل شده و آمریکا و اروپا را بیشتر از همیشه تحت فشار قرار دهد به راحتی در سکوت مقامات رسمی گم شد. بدون شک ابراز تمایل ترامپ برای دیدار با روحانی سوژه خبری مناسبی برای نشان دادن موضع قدرتمند ایران در جوامع بین المللی به حساب می‌آمد که به راحتی از دست رفت. شاید اگر این درخواست خبری می‌شد ترامپ نمی توانست به راحتی پشت تریبون قرار گیرد و در خصوص ایران، برجام، تحریم‌های سازماندهی شده و حتی نکاتی حاشیه ای مانند استفاده از عبارتی مجعول برای خلیج فارس صحبت کند. انتشار چنین خبری می‌توانست به راحتی ترامپ را در کشور خودش نیز بیش از همیشه تحت فشار قرار دهد و از سوی دیگر دست جمهوری اسلامی برای اعمال فشار در مناسبات جهانی را بازتر کند. فرصتی که به راحتی از دست رفت و به آن توجهی نشد تا در نهایت از جای دیگری و گذشت زمانی، بی دلیل فاش شود.

فرصت سوزی خودش را نشان داد
حالا آمریکا ابراز تمایل خودش را تکذیب کرده است و چون هم مدت زمانی قابل توجه از وقوع آن گذشته و هم حالا دیگر برای اثبات آن راهی موجود به نظر نمی رسد، می‌توان بهتر و بیشتر درک کرد که چرا سرپوش گذاشتن بر چنین امری در زمان خود فرصت سوزی به حساب می‌آید و شاید چندان هم جای تقدیر نداشته باشد. پایگاه خبری هیل وابسته به کنگره آمریکا، به نقل از یک منبع آگاه در کاخ سفید گزارش داد که روایت یک مقام ایرانی درباره درخواست مقامات آمریکایی از رئیس‌جمهور ایران برای دیدار با همتای آمریکایی‌اش درست نیست. کاخ سفید به هیل اعلام کرد که روایت این مقام ایرانی غلط است. بدون شک و به دلیل پروپاگاندای حاکم بر رسانه‌های جهانی حالا ایالات متحده این فرصت را دارد که چنین اظهارنظری از سوی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان را رویا پردازی خطاب کند و آن را با تحلیل‌هایی جهت دار به نفع خود و به زیان وجهه جمهوری اسلامی ایران به کار گیرد که البته حالا و به خاطر تاخیر صورت گرفته هیچ چیز روشن نیست.

عدم اطلاع از جزئیات، احتمال سوء تفاهم!
در همین رابطه علی خرم کارشناس مسائل بین‌الملل در گفتگو با آفتاب یزد با بیان این که جزئیات این خبر روشن نیست، خاطرنشان شد: «این که بعد از چند ماه این مسئله مطرح می‌شود دیگر نمی شود در موردش قضاوت کرد. اما اگر در آن موقع مطرح می‌شد باز نامشخص است که این قبل از سخنرانی ترامپ در سازمان ملل بوده یا بعد از آن. آیا می‌شد با یک نگاه سیاسی و نه صرفا تبلیغاتی که در ایران همیشه رسم و عادت این است که از هرچیزی ما فقط تبلیغاتش را می‌گیریم و باقی آن را رها می‌کنیم، حرکتی سیاسی که می‌شد انجام گیرد و پیش رود. اگر قبل از آن بود که شاید می‌توانست یک تغییراتی در اظهارات ترامپ به وجود بیاورد و حتی در سخنرانی بعدی که چندی پیش صورت گرفت. این‌ها هر کدام تا زمانی که مشخص نباشد نمی توان در موردش قضاوتی داشت.»
با تمام این اوصاف تنها به یک مسئله می‌توان فکر کرد. چنین رویداد و خبر قابل توجهی چرا در زمان مناسب در کشور مطرح نشد؟ ترس از برخوردها و جوسازی‌های دلواپسان و تصمیم به منتشر نکردن رویدادهایی که اگر به موقع در موردش صحبت می‌شد، فارغ از هر تصمیمی به نفع کشور بود. با این همه حالا ایالات متحده این خبر را تکذیب کرده و باید دید در ادامه، چه خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام