کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
شنبه, 18 مرداد 1399   Saturday 8 August 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 30 شهریور 1396

صفحه خبر: سیاسی

حسن روحانی در ادامه سفر خود به نیویورک برای شرکت در هفتادودومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل روزگذشته با مقامات کشورهای ژاپن، پاکستان، نروژ و بلغارستان دیدار کرد.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار با نخست وزیر پاکستان، از تحرکی که در روابط دو کشور در سالهای اخیر ایجاد شده، استقبال و اظهارداشت: خواست دو ملت، روابطی مستحکم و همیشگی میان ایران و پاکستان است.
رئیس جمهور با اشاره به ظرفیت‌های گسترده ایران و پاکستان برای تعمیق همکاری‌های مشترک گفت: ما آماده تامین انرژی پاکستان و همچنین استقبال از سرمایه گذاران پاکستانی در این حوزه هستیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه ایران آماده تکمیل خط لوله انتقال گاز است، گفت: امیدوارم تعهدات دو طرف عملی شود که این به نفع هر دو کشور خواهد بود.
رئیس جمهور افزود: ما همچنین آماده‌ایم با سرمایه‌گذاری مشترک کشورهای دیگر در مناطق مرزی با پاکستان نیروگاه احداث و برق به پاکستان صادر کنیم.
به گزارش ایسنا،نخست وزیر پاکستان نیز در این دیدار با بیان اینکه ایران کشوری بسیار مهم و به قلب ما بسیار نزدیک است، خواهان توسعه و تعمیق روابط دو کشور در همه حوزه‌ها‌ شد.
شاهد خاقان عباسی همچنین همکاری‌های اقتصادی، امنیتی و منطقه ای را مقوم پایه مناسبات مشترک دانست و گفت: ما پیگیر نگرانی‌ها شما در مورد مرزها هستیم و ارتش را برای محافظت مرز، مستقر کرده‌ایم.

حمایت قاطع ژاپن از برجام در تحکیم صلح و ثبات منطقه موثر است
حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار نخست وزیر ژاپن در نیویورک در خصوص برجام گفت: جمهوری اسلامی ایران براساس هشت گزارش‌ آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همواره بر تعهدات خود در چارچوب برجام، پایبند بوده و به آنها عمل کرده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه حمایت قاطع ژاپن از برجام در تحکیم صلح و ثبات منطقه موثر است، گفت: ما آغازگر نقض برجام نخواهیم بود و امیدواریم بقیه کشورها هم پایبند به تعهدات قانونی، حقوقی و اخلاقی خودشان باشند.
رئیس جمهور در ادامه زمینه‌های سرمایه‌گذاری و توسعه همکاری‌های مشترک ژاپن با ایران را فراوان برشمرد و گفت: از توسعه روابط و همکاری‌های همه جانبه تهران و توکیو استقبال می‌کنیم و ژاپن می‌تواند در بخش‌های گوناگون از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و توسعه بنادر در ایران حضور یافته و فعالیت کنند.
دکتر روحانی گفت: توسعه بنادر جنوبی از جمله چابهار نقش مهم و موثری در گسترش روابط ایران و ژاپن و کل منطقه خواهد داشت و سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ژاپن نیز می‌توانند در توسعه بنادر و شبکه ریلی، سرمایه‌گذاری کنند.
نخست وزیر ژاپن نیز در این دیدار تاکید کرد که دولت ژاپن خواستار توسعه روابط خود با ایران در همه زمینه‌های مورد علاقه است و ما از فعالیت شرکت‌های ژاپنی در ایران حمایت می‌کنیم.
به گزارش ایسنا،شینزو آبه با اشاره به خط اعتباری ژاپن به ایران، گفت: امیدوارم بزودی این مذاکرات به نتیجه برسد و اجرای پروژه‌های مرتبط با انرژی را شتاب بخشد.

حمایت اتحادیه اروپا از توافق برجام
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در دیدار با خانم «ارنا سولبرگ» نخست وزیر نروژ با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران از گشایش روابط با کشورهای اتحادیه اروپا بویژه نروژ استقبال می‌کند، اظهار داشت: توافق برجام زمینه خوبی برای توسعه روزافزون روابط ایران و اتحادیه اروپا ایجاد کرده است.
دکتر روحانی حمایت اتحادیه اروپا از توافق برجام را موجب خرسندی و امیدوارکننده دانست و گفت: این توافق به نفع جهان است و نشان می‌دهد مشکلات بین‌المللی از طریق مذاکره قابل حل و فصل می‌باشد.
رئیس جمهور با اشاره به فعالیت برخی شرکت‌های اروپایی در بخش انرژی ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران برای 5 سال آینده در بخش انرژی 200 میلیارد دلار پروژه تعریف کرده است و آمادگی داریم شرکت‌های نروژی نیز از این فرصت بهره‌مند شوند و این اراده وجود دارد که روابط اقتصادی با نروژ در همه عرصه‌های اقتصادی توسعه یابد.
دکتر روحانی همچنین لزوم توسعه روابط بانکی بین دو کشور را مورد تاکید قرار داد و گفت: توسعه مناسبات بانکی تهران - اسلو پایه مستحکمی برای ایجاد شتاب در روابط اقتصادی دو کشور خواهد بود. به گزارش ایسنا،خانم «ارنا سولبرگ» نخست وزیر نروژ نیز در این دیدار با استقبال از گسترش روابط نروژ با جمهوری اسلامی ایران، اظهار داشت: نروژ به برجام متعهد است و گزارش‌ها حاکی از آن است که تهران به تعهدات خود پایبند بوده است، لذا زمینه همکاری با جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از عرصه‌ها گشایش یافته است.

بلغارستان می‌تواند در بخش انرژی ایران سرمایه‌گذاری کند
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی در دیدار با «رومن رادف» رئیس جمهور بلغارستان، با اشاره به جایگاه استراتژیک ایران و بلغارستان و اتصال راه‌آهن ایران از طریق آذربایجان و گرجستان به شرق دریای سیاه و اروپا، گفت: ایران و بلغارستان می‌توانند از این ظرفیت برای توسعه روابط خود در بخش‌های مختلف حمل و نقل و تجارت استفاده کنند.
رئیس جمهور افزود: ایران به عنوان بزرگترین منبع انرژی و نفت و گاز می‌تواند نیازهای اروپا در این بخش را برطرف کند که در این بخش نیز آماده توسعه همکاری‌ها با بلغارستان هستیم.
دکتر روحانی گسترش روابط دو جانبه، منطقه‌ای و بین المللی تهران- صوفیه را موجب تقویت مناسبات دو کشور و سایر کشورهای اروپایی برشمرد و خاطر نشان کرد: امروز اراده ایران و بلغارستان پس از برجام بر توسعه روابط همه جانبه، سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی و استفاده از قابلیت‌ها و پیشرفت‌های گسترده دو کشور در گسترش همکاری‌های اقتصادی و تجاری است. دکتر روحانی با بیان اینکه در حال حاضر نزدیک به 200 میلیارد دلار پروژه در بخش انرژی برای سرمایه‌گذاری در ایران آماده بوده و تقاضا برای سرمایه‌گذاری در این پروژه‌ها‌ از سوی شرکت‌های خارجی نیز زیاد است، گفت: شرکت‌های فنی - مهندسی و بخش‌های خصوصی بلغارستان نیز می‌توانند از این فرصت استفاده کرده و در این پروژه‌ها سرمایه‌گذاری کنند.
رئیس جمهور بلغارستان نیز در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از ملاقات با رئیس جمهور کشورمان، روابط دیپلماتیک دو کشور را دارای قدمتی 120 ساله عنوان کرد و گفت: ایران و بلغارستان در طول این سال‌ها روابط سیاسی، اقتصادی و فرهنگی بسیار خوبی با یکدیگر داشته‌اند و اعتماد بسیار بالایی میان دو کشور حاکم بوده است. به گزارش ایسنا، وی با اشاره به ضرورت توسعه و تقویت روابط و همکاری‌ها میان ایران و بلغارستان، گفت: سیاست‌های ثبات‌آفرین و موفقیت‌آمیز ایران در منطقه موجب شده تا امروز بتوانیم روابط فی‌مابین را در بخش‌های مختلف تعمیق و گسترش دهیم.
حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی همچنین در دیدار خانم "ترزا می" نخست وزیر انگلستان گفت: برجام توافقی است که با تلاش‌ها‌ی طولانی و سخت هفت کشور محقق شده است و همه این کشورها باید با عمل کامل به تعهداتشان ، در حفظ آن بکوشند.
رئیس جمهور با بیان اهمیت حمایت انگلستان از برجام، تصریح کرد: همه باید برای پایداری برجام و منافع همه طرفین از آن تلاش کنیم چرا که اکنون نگاه جهان این است که آیا دیپلماسی و توافق برای حل مشکلات می‌تواند موفق باشد یا نه؟
نخست وزیر انگلستان نیز در این دیدار خواهان گسترش روابط تهران – لندن و جستجوی راههای جدید برای تعمیق این روابط در دوران جدید شد.ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام