کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 26 مهر 1398   Friday 18 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 21 تیر 1394

صفحه خبر: اجتماعی

آفتاب یزد- سارا علایی:یکی از مطالبات مهم این روزهای بازنشستگان تامین اجتماعی که به اعتبار آمار موجود بیش از 2 میلیون ‌نفر هستند، بحث همسان‌سازی حقوق است؛ مطالبه‌ای که به اذعان بسیاری از کارشناسان مطالبه‌ای بحق از سوی بازنشستگان است؛ بازنشستگانی که به گفته مسئولان تامین اجتماعی، 60 درصدشان حداقل حقوق را دریافت می‌کنند، آن هم در شرایطی که خط فقر برای یک خانواده چهار نفره دو میلیون تومان محاسبه شده است و تعداد زیادی از بازنشستگان حداقل حقوق پایه یعنی حدود 712 هزار تومان را دریافت می‌کنند.طرح همسان‌سازی‌ برای بازنشستگان تامین اجتماعی سال 1388 در مجلس شورای اسلامی تصویب شد و برای اجرا به دولت و تامین اجتماعی نیز ابلاغ شد اما تا‌کنون اجرا نشده و نصیب بازنشستگان از این طرح تنها وعده‌های سرخرمن مسئولان است.
طرح همسان‌سازی حقوق بازنشستگان
تامین اجتماعی چه می‌گوید؟
بر اساس این طرح افراد بازنشسته بر اساس سابقه پرداخت بیمه بیشتر حقوق بیشتری دریافت می‌کنند. به عبارت دیگر، اگر قانون همسان‌سازی‌ حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به درستی و براساس نظریه‌های کارشناسی اجرا شود، باید میزان حقوق این افراد با بازنشستگان کشوری همسان شود به این معنا که حداقل حقوقی که یک بازنشسته‌ تامین اجتماعی دریافت می‌کند برابر با حداقل حقوق بازنشسته‌ کشوری باشد، بر همین اساس می‌توان پیش‌بینی کرد که میزان حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی با اجرای این قانون افزایش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت. این در حالی است که مشکل نبود منابع مالی گلوی این طرح را به شدت می‌فشارد و مانع نفس کشیدن این طرح شده است چنانچه سید محمد تقی نوربخش، مدیر عامل سازمان تامین اجتماعی اجرایی نشدن طرح همسان سازی حقوق بازنشستگان را ناشی از تامین نبودن منابع مالی موردنیاز آن برشمرده و می‌گوید: بدون تامین منابع لازم، اجرای این طرح امکانپذیر نیست.وی در پاسخ به سوال آفتاب یزد مبنی بر اینکه تکلیف این طرح و بازنشستگانی که خواهان به اجرا درآمدن این طرح هستند، چیست؟ پاسخ داد:«هنوز هم مشکل تامین منابع مالی برای این طرح وجود دارد. در سال 88 برای همسان سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی، 2300 میلیارد تومان منابع در نظر گرفته شد در حالی که از کل این مبلغ فقط 900 میلیارد تومان پرداخت کردند.» وی افزود:«همان سال در یک نوبت این طرح اجرا شد اما همان یک بار تاکنون هفت هزار میلیارد تومان برای ما بار مالی داشته که از این مبلغ 900 میلیارد تومان پرداخت شده است هرچند این اعتبار نیز از لحاظ حقوقی قابل بحث است. با این اوصاف تا منابع مالی این طرح فراهم نشود امکان اجرای آن وجود ندارد.» مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی افزود: «در سال 93 براساس ماده 96 قانون تامین اجتماعی اقدام به افزایش 25 درصدی حقوق مستمری‌بگیران کردیم در حالی که تورم 14.5 درصد بود. منافع این افزایش برای بیمه شدگان بسیار بیشتر از همسان‌سازی بود. در هر صورت هر تکلیف جدیدی برای تامین اجتماعی در صورتی قابل اجراست که بار مالی آن دیده شود.»
14برابر شدن بدهی دولت به تامین اجتماعی طی دولت نهم و دهم
مدیر سازمان تامین اجتماعی همچنین درباره بدهی‌های دولت به این سازمان گفت: بدهی تجمیعی دولت به تامین اجتماعی در سال 84، چهار هزار و
200 میلیارد تومان بوده اما از سال 84 تا 92 (طی دولت‌های نهم و دهم) به 60 هزار میلیارد تومان رسیده و این بدهی ناشی از افزایش تعهدات از سه مورد به 21 مورد بوده که در بیشتر موارد منابع مالی آن درنظر گرفته نشده است. در سال 94 نیز بدهی دولت به تامین اجتماعی حدود 15 هزار و 900 میلیارد تومان شده است که این مبلغ 25 درصد بودجه ماست و اگر پرداخت شود تاثیر قابل توجهی در روند ارائه خدمات خواهد داشت.
شهرداری؛ بدهکارترین سازمان به تامین اجتماعی
نوربخش همچنین در پاسخ به سوال دیگر آفتاب یزد مبنی بر اینکه «پیشتر اعلام شد شهرداری 500میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است اما شهردار اعلام کرد سقف بدهی اینقدر نیست و ما نیز از تامین اجتماعی طلب‌هایی داریم» بیان کرد: در حال حاضر شهرداری تهران 500 میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکار است و شکی در این رقم نیست. از سوی دیگر کل طلبی که ما از شهرداری داریم، 10 درصد بدهی‌اش هم نمی‌شود. بر فرض هم اگر ما 40، 50 میلیارد تومان به شهرداری بدهی داشته باشیم، در حال پرداخت آن هستیم و در مقابل مطالبه‌ای که داریم رقم بزرگی نیست.وی گفت: در حال حاضر اشخاص حقیقی و حقوقی مانند سازمان‌های دولتی، پیمانکاری و ... شش هزار میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکارند که از این مبلغ 1500 میلیارد تومان آن مخصوص مراکز دولتی است و همچنین کارفرمایان نیز 3500 میلیارد تومان به تامین اجتماعی بدهکارند.
بعد از تحریر: با یک حساب سرانگشتی بدهی‌های دولت و شهرداری و سایر اشخاص حقیقی و حقوقی به سازمان تامین اجتماعی و با توجه به رقم مورد نیاز برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان به خوبی می توان فهمید دود بدهی‌های شهرداری از یک سو و
بی تدبیری‌های دولت نهم و دهم از سوی دیگر تنها به چشم کارگران و مستمری بگیران بازنشسته تامین اجتماعی رفته است؛ بازنشستگانی که با توجه به اظهارات مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی باید قید همسان‌سازی حقوقشان را بزنند آن هم در شرایطی که کمر بسیاری از آنها زیر مخارج سرسام‌آور زندگی خرد شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام