کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 26 مهر 1398   Friday 18 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 12 شهریور 1396

صفحه خبر: فرهنگی

اکرم احمدی توانا که نمایشگاه «نخستین» را در گالری پروژه های آران گردآوری کرده است، گفت: در درجه اول باید بگویم این نمایشگاه ایده گالری آران بود. یعنی گالری این ایده را داشت که نمایشگاهی از آثاری را داشته باشد که چوب در آن نقش داشته باشد. او ادامه داد: من دلایل مدیران گالری را که شنیدم احساس کردم که این ایده‌ای خوب است و می‌توان به یک نمایشگاه با کیفیت دست یافت. دلیل هم این بود که چوب یکی از طبیعی‌ترین متریال‌هایی است که در آثار هنری وجود دارد.وقتی در نقاشی و مجسمه‌سازی از چوب استفاده می‌شود به نوعی می‌توان گفت از بدوی‌ترین متریال و ماده بهره گرفته شده است. کیوریتور نمایشگاه «نخستین» گفت: چوب به واقع متریالی دو سویه و اینتراکتیو است و خود هنرمند ممکن است با ماهیت چوب به چالش کشیده شود. از سویی دیگر، بسیاری از هنرمندان معاصر در سراسر جهان امروز از چوب به عنوان متریال اصلی آثار خود استفاده می‌کنند. ما خواستیم به واسطه این نمایشگاه چگونگی استفاده از پتانسیل‌های این متریال در هنر معاصر ایران را نیز مورد بررسی قرار بدهیم. او افزود: این سوال خود من بود تا به واسطه آن بخواهم این نمایشگاه را گردآوری کنم. من رسانه‌های وابسته به این متریال را محدود نکردم چرا که زمانی که نام چوب می‌آید ذهن‌ها به صورت ناخودآگاه به سمت مجسمه‌سازی می‌رود. ما به این فکر کردیم که نقاشی‌هایی وجود دارد که به وجود آمدن‌شان جز روی سطح چوبی امکان‌پذیر نبوده است. این هنرمند گفت: جدای از این مسئله، موضوع دیگری هم برای ما مهم بود که ما
دو نمونه از آن را هم در نمایشگاه عرضه کردیم؛ اول درک جایگاه چوب در هنرهای سنتی ما و دوم هنرمندان معاصر ما چه استفاده‌ای از آن هنرها می‌کنند؟ که البته آثار احرارنیا و قرایی خاتم و معرق کاری است که با این نوع نگاه به وجود آمده است. احمدی توانا گفت: من در مدت یک‌سال سعی کردم آثار همه افرادی که با چوب کار کردند را مشاهده کنم. بعد به یک اتفاقی رسیدیم که بسیاری از هنرمندان از چوب به جای متریال استفاده کرده بودند که می‌توانست جنس دیگری باشد. یعنی خود چوب به عنوان یک موضوع و مسئله در خلق اثر هنری دخیل نبود. یعنی می شد آن را با سفال، فلز، فایبرگلاس یا هر چیز دیگری ساخت و بر همین اساس ما این افراد را کنار گذاشتیم. او گفت: به گزارش هنرآنلاین، احمدی توانا گفت: ما برای این نمایشگاه تنها در تهران متمرکز نبودیم و بسیاری از شهرستان‌ها را هم رصد کردیم و با آن‌ها نیز ارتباط گرفتیم و آثارشان را دریافت کردیم. از سویی برخی از هنرمندان در داخل کشور نبودند و ما از آن‌ها نیز آثاری را دریافت کردیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام