کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 20 تیر 1399   Friday 10 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 09 شهریور 1396

صفحه خبر: سیاسی

مصطفی کواکبیان اگر چه این روزها بیشتر در اذهان عمومی با تصویر مجادلات و مطایباتش با ریاست مجلس اظهارات بعضا عجیب مانند
آن چه در مورد کیارستمی گفت یا حتی سخنان توام با چاشنی داد و فریادش متصور می شود، اما نمی توان این خصیصه مهم او را که سعی می کند رسالت نمایندگی را حفظ کند، نادیده گرفت. او شاید از معدود نمایندگان یکی دو دوره اخیر پارلمان کشور باشد که آن چه برای دیگران حرف مگو به حساب می آید و در لفاف محافظه کاری به فراموشی سپرده می شود را
با همان فریادهای مختص خودش به زبان
می آورد. مانند آن چه در جریان بررسی صلاحیت وزرای کابینه دوازدهم رخ داد و موارد بسیار دیگری که قابل ذکر است. حالا این روزها از نو کواکبیان پشت تریبون خانه ملت قرار گرفته و از ادامه لابی ها برای به جریان نیفتادن دوباره طرح تحقیق و تفحص از شهرداری و سرنوشت عجیبش سخن بر زبان می آورد.
مصطفی کواکبیان در جریان نشست علنی روز گذشته مجلس شورای اسلامی در تذکری اظهار داشت: «بعد از گذشت دو ماه و نیم از تقاضای ما برای انجام تحقیق و تفحص از املاک نجومی شهرداری تهران هنوز این موضوع برای انجام روند کاری این تفحص در گردش کار مجلس قرار نگرفته است.» او با تاکید بر این‌که انتظار می رود هیات رییسه هرچه سریع‌تر در باره این طرح تفحص، تصمیم گیری کند، یادآور شد: «همانطور که کمیسیون عمران برای حادثه پلاسکو دو بار گزارش تهیه کرد. ما نیز در این تفحص می‌خواهیم درباره املاک شهرداری تهران پیگیری‌های لازم را انجام دهیم.» علی مطهری که برای ساعاتی ریاست جلسه علنی مجلس را برعهده داشت، در پاسخ به این تذکر وعده داد: «این موضوع را پیگیری می کنیم.»

تقاضا چه بود؟
پس از ملغی شدن نامطلوب طرح تحقیق و تفحص مجلس از شهرداری تهران که تنها خروجی اش قوت گرفتن شائبه ها در خصوص دوران مدیریت قالیباف بود، در روز چهارشنبه 17 خرداد ماه سال جاری مصطفی کواکبیان و هفت نماینده دیگر تلاش کردند بار دیگر پیگیری ها را از سر گیرند. آن روزها نماینده تهران در جمع خبرنگاران پارلمانی گفته بود:
« به دلیل نامشخص بودن نحوه واریز پول بوستان مادر و نحوه واگذاری املاک شهرداری تهران و تغییر کاربری‌ها و همچنین نحوه ساخت و ساز نمایشگاه شهر آفتاب و ضعف مدیریتی شهردار تهران در پیشگیری از تخلفات و بی انضباطی های مالی، جمعی از نمایندگان مجلس تقاضای تحقیق و تفحص از عملکرد شهرداری تهران را برای بار دوم مطرح کردند.» در بخشی از متن درخواستی که تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد، آمده بود: «متاسفانه ناشران کتاب به دلیل ضعف مدیریت شهرداری تهران در ساخت و ساز نمایشگاه شهر آفتاب، خسارت‌های زیادی را متحمل شدند. همچنین تغییر کاربری‌ها و نحوه واگذاری املاک شهرداری تهران همچنان جای سوال و ابهام فراوانی دارد؛ به ویژه عدم واریز صدها میلیارد تومان مبلغ واگذاری بوستان مادر و ده‌ها پروژه با تخلف بی‌انضباطی مالی.» نامه ای که
جز کواکبیان، محمدرضا بادامچی، احمد مازنی، علیرضا محجوب، علیرضا هاشم‌زایی و غلامرضا حیدری نمایندگان تهران و محمد وحدتی نماینده بستان ‌آباد و محمد فیضی نماینده اردبیل نیز آن را امضا کرده بودند.
طرحی که لغو شد
در آخرین روزهای اسفند سال گذشته، با وجود اصرار برخی نمایندگان، رایزنی های پشت پرده جواب داد و بار دیگر حصاری پوشالی بر
فعالیت های شهرداری تهران کشیده شد. رویدادی که
بی گمان به عنوان یکی از منفی ترین کار مجلس دهم از آن یاد خواهد شد. آن هم در شرایطی که بسیاری از نمایندگان مجلس و شورای شهر چهارم صراحتا در خصوص شکل گیری لابی هایی برای به جریان نیفتادن آن صحبت کردند و شد آن چه نباید می شد!
برای نمونه در همان روزها ولی الله شجاع پوریان عضو شورای شهر قبلی در گفتگویی رسانه ای صراحتا اظهار کرد: « در بحث واگذاری‌ها هیچ تردیدی نیست که تخلف‌هایی بوده و عبور از قوانین شهرداری و تضییع بیت‌المال اتفاق افتاده. یک مقام مسئول نیز اشاره داشتند که در چند مورد شهرداری به افرادی ملک واگذار کرده که هیچ ارتباطی با شهرداری ندارند و تخفیف‌هایی فراتر از اختیار ارائه شده است. از مجموعه اصولگرایان با رحمت‌الله حافظی و از اصلاح‌طلبان با من دیدار کرد، این نشان می‌دهد خودشان به مواردی رسیده‌اند که به شکل جدی برای بررسی گزارش‌ها با اعضای شورا دیدار می‌کنند.»
همچنین علیرضا رحیمی نماینده فعال فراکسیون امید در مجلس نیز در گفتگویی رسانه ای به لابی ها اشاره کرده و ادعا کرد: «لابی‌گری‌های وسیعی در حال انجام است، از یکسو فشار سنگینی برای مخالفت با این تفحص به جریان افتاده و این شائبه را ایجاد می‌کند که اگر واقعا روحیه پاسخ‌گویی نزد شهرداری تهران وجود دارد، چرا از این تفحص نگران هستند.» وی همچنین تصریح کرده بود: « عجله غیرمعمول کمیسیون عمران برای پایان‌دادن به تفحص شهرداری، آغاز لابی‌گری‌های غیرمعمول شهرداری تهران برای جلوگیری از تصویب تفحص در صحن، تلاش شهرداری تهران برای تحت‌ تاثیر قرار‌دادن نمایندگان مجلس و لابی‌گری‌های متعدد، این شائبه را ایجاد کرده که شهرداری تهران نگران تفحص مجلس است.»
نکته جالب توجه ماجرا اما در رویکرد شتاب زده محمد باقر قالیباف پس از لغو طرح تحقیق و تفحص بود که شهردار تهران آن را تصمیم هوشمندانه مجلس خواند و با ابراز رضایت از این اتفاق طرح لغو شده را ناشی از سیاست زدگی و سیاست بازی خواند و البته مثل معروف «آن را که حساب پاک است از محاسبه چه باک است» را به اذهان متبادر ساخت. سوالی که هنوز باقی است این است که چرا شهردار باید از این اتفاق خوشحالی کند و فرصت پایان دادن به شایعات پیرامونش را با روشن شدن پاکی دوران مدیریتش از
دست بدهد.

چرا کواکبیان دوباره معترض شد؟
معاون مالی شهردار سابق به عنوان کارمند نمونه شهرداری مورد تقدیر قرار می گیرد. اتفاقی که نائب رئیس شورای شهر جدید تهران در گفتگویی رسانه ای پیرامون این رویداد و حضور محسن هاشمی در مراسم تنها به این پاسخ اکتفا می کند: « کسی که ایشان را انتخاب کرده، باید جوابگو باشد.» ابراهیم امینی همچنین در این گفتگو در پاسخ به این سوال که آیا شورای پنجم قصد دارد در صورت لزوم، طرح تحقیق و تفحص از شهرداری تهران را در دستور کار قرار دهد یا خیر؟ گفت: در حال حاضر باید مدارک، مستندات و گزارشات را مشاهده کنیم و با توجه به اسناد و مدارک اگر به واقع تخلفات مشهود و مستندی را شاهد باشیم، بی‌شک این مسئله را دنبال خواهیم کرد.» وی افزود: «هنوز اسناد و مدارک در اختیار ما گذاشته نشده است و بدون دسترسی به اسناد نمی‌توان گزارشی دقیق ارائه داد. در همین راستا شهردار باید رسما کار خود را آغاز کند تا مدارک در اختیار ما قرار گیرد.» او با تاکید بر اینکه آمارهای متفاوتی از میزان تخلفات و بدهی‌های شهرداری به گوش می‌رسد، افزود: «با استقرار شهردار آینده، اسناد و مدارک در اختیار ما قرار خواهد گرفت و می‌توانیم این موارد را بررسی کنیم.» خبری که در رسانه ها منعکس شد تا دو روز بعد کواکبیان در بهارستان صدای اعتراضش را بلند کند و مسئله‌ای که ظاهرا برخی برای مخالفت با آن و روشن شدن تکلیف حقیقت دلایلی داشتند بار دیگر در فضای رسانه ای منعکس شود. علی مطهری نایب رئیس مجلس شورای اسلامی وعده پیگیری داده و باید دید که سرنوشت این پرونده مهم و جنجال آفرینی که بسیاری معتقدند تخلفاتی جدی در آن
صورت گرفته است به کجا خواهد رسید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام