کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 06 خرداد 1399   Tuesday 26 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 مرداد 1396

صفحه خبر: زندگی

آفتاب یزد – نجمه حمزه نیا : حتما کودکانی را دیده‌اید که وقتی به آنها سلام می‌کنید خود را پشت والدین‌شان پنهان می‌کنند، کم حرفند و درخواست‌هایشان را نمی‌گویند. معمولا به این کودکان صفت خجالتی داده می‌شود. خوب است بدانید رفتار والدین تاثیر بسزایی روی شکل‌دهی رفتار کودکان دارد.با توجه به اهمیت موضوع آفتاب یزد در مورد چگونگی رفتار والدین با اینگونه کودکان با عاطفه کیانی نژاد ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی به گفتگو نشسته که در ادامه می خوانید :
وی در ابتدا گفت : کودکان خجالتی همواره از معاشرت یا وضعیت هایی که امکان خجالت زده شدن در آن ا وجود دارد ( مثلاً صحبت کردن در کلاس و جلوی بچه ها )
می ترسند . آنها بیش از حد مراقب خودشان هستند و از خودشان خیلی ایراد می‌گیرند . افکار این کودکان پیوسته بر محور
قضاوت های منفی دور می زند که گمان می کنند سایرین درباره آنها دارند این کودکان دوست
دارند .
کیانی نژاد افزود : کودکان خجالتی دوست دارند که با سایرین ارتباط برقرار کنند اما به شدت می ترسند که خجالت زده شوند .این کودکان به این علت که در مهارت های اجتماعی ضعیف هستند در روابط به خوبی عمل نمی کنند و در نهایت خجالت زده شدن سرشان می آید .بهترین راه برای کمک به این کودکان آموزش مهارت های اجتماعی و روبرو شدن تدریجی با وضعیت های اجتماعی
است .
این کارشناس ارشد روانشناسی بالینی درپایان توصیه کرد : توصیه های زیر اغلب برای کودکان خجالتی و کمرو مفید واقع می شوند که عبارتند از :
1-‌فرزندتان را تشویق کنید که دوستان جدیدش را به منزل دعوت کند یا اجازه دهید فرزندتان به خانه آن ها برود . به این ترتیب امکان بیشتری دارد که هم بازی های زنگ تفریح ، به دوستان صمیمی تبدیل شوند .
2-‌خودتان می توانید سرمشق خوبی از یک فرد معاشرتی باشید . اگر معاشرت نکنید و برای دوستی ارزش قائل نباشید احتمال آنکه فرزندتان خلاف آن را یاد بگیرد کم است .
3-‌پس از آن که فرزندتان توانست بدون ناراحتی زیاد با چند کودک ارتباط برقرار کند ، او را تشویق کنید که دست کم در یک فعالیت نمایشی ، گروهی و یا ورزشی شرکت کند .


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام