کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 15 مرداد 1396

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

در حالی که چند روز بیشتر تا تعیین تکلیف دولت دوازدهم باقی نمانده است، همچنان بازار پرالتهاب شایعات و گمانه‌زنی‌ها داغ است. به‌نظر می‌رسد با نزدیک‌تر شدن به موعد معرفی کابینه، طیف‌ها و تشکل‌های سیاسی با هدف تاثیرگذاری بر انتخاب وزرا، گزینه‌ مورد علاقه و حمایت خود را جزء گزینه‌های مطرح برای وزارت در وزارتخانه‌های مختلف معرفی می‌کنند. اگرچه بیشتر لیست‌هایی که منتشر می‌شود با واقعیت فاصله دارد، اما این فشار‌ها ممکن است بر انتخاب وزرا اثر گذاشته و فضای کابینه بعدی را تحت‌الشعاع قرار دهد.
این روزها اخبار خوبی از ترکیب کابینه پیشنهادی دوازدهم منتشر نمی‌شود. اخباری که شاید درست یا نادرست بودن آنها تا چند روز آینده روشن شود. بی‌گمان مهم‌ترین پیام انتخابات ریاست‌جمهوری 29 اردیبهشت«نیاز به تغییر» بود. مردم با حضور خود در پای صندوق‌های رای نشان دادند که خواهان عقلانیت، تدبیر، امنیت پایدار، آزادی و تعامل سازنده با جهان هستند. بر این اساس روحانی نمی‌تواند در انتخاب و چینش کابینه نسبت به مطالبه رای‌دهندگان کم‌توجه باشد. کابینه دوازدهم باید کابینه‌ای متعامل، همفکر و بر پایه انتظارات و خواسته‌های اکثریت مردم چیده شود. انتظار جامعه از رئیس‌جمهور ۲۴میلیونی این است که مطالبات اساسی مردم را فراموش نکرده و به‌دنبال تحقق وعده‌های داده شده باشد.
اولین گام برای تحقق شعارهای انتخاباتی روحانی می‌تواند ترکیب کابینه دوازدهم باشد. ترکیب کابینه می‌تواند امید به تحقق وعده‌ها و برنامه‌هایی باشد که دولت دوازدهم خود را ملزم به پاسخگویی آن می‌داند، بنابراین تغییر در ترکیب کابینه دولت دوازدهم باید در راستای حرکت روبه جلو، رفع نواقص پیشین و تقویت نقاط مثبت باشد. امروز که مجلس دهم، مجلسی همسو با دولت است و دوران اجبار و اضطرار برای انتخاب‌های نامعقول و ناکارآمد گذشته است، چینش وزرای کابینه دوازدهم باید به‌گونه‌ای باشد که ناهماهنگی‌هایی که در دولت یازدهم وجود داشت، در دولت آینده وجود نداشته باشد.
به‌نظر می‌رسد با نزدیک‌تر شدن به موعد معرفی وزرا، فشارها بر روحانی در حال افزایش است و برخی از گروه‌ها و جناح‌های مختلف سیاسی درخواست‌هایی را مطرح کرده و می‌کنند و این فشار‌ها ممکن است ترکیب احتمالی کابینه را تحت‌الشعاع قرار دهد. روحانی نباید فراموش کند که قدرت واقعی او از بدنه اجتماعی‌ است که در شرایط حساس انتخابات علی‌رغم تمام تهمت‌ها و بداخلاقی‌های سیاسی رقیبان، او را تنها نگذاشتند و به تداوم اعتدال و عقلانیت پایبند ماندند. او می‌تواند با رویکرد اجتماعی به مردم تکیه کند، چراکه مردم می‌توانند دولت دوازدهم را از چالش‌های مهم نجات دهند.
یکی از ضرورت‌های دولت بعدی روحانی، تشکیل کابینه‌ای متشکل از انسان‌هایی توانمند، باتجربه، متعهد و کارآمد است که اگر این اتفاق بیفتد طبیعتاً بسیاری از دغدغه‌ها و خواسته‌های گروه‌ها و جناح‌های سیاسی مختلف در عمل محقق خواهد شد. بدون تردید با توجه به شرایط سیاسی کشور خیلی‌ها از ملاحظات روحانی برای تشکیل کابینه دوم آگاه هستند، اما او نباید فراموش کند که حامیان واقعی‌اش در انتخابات 96، در این شرایط حساس با دقت عملکرد و انتخاب‌های او را رصد می‌کنند و انتظار دارند که کابینه دوم بر اساس خواست و نظر اکثریت مردم و در راستای مصالح ملی کشور چیده شود.
انتخاب کابینه دوازدهم نخستین آزمون جدی روحانی است و نه تنها سیاسیون، بلکه تمام ٢۴میلیون حامی روحانی در انتظار تغییرات مثبت چشم به دولت و لیست پیشنهادی او دوخته‌اند. برای قضاوت درست باید منتظر ماند و دید؛ «آیا کابینه جدید دولت روحانی با هدف تحقق وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی‌اش بسته خواهد شد یا برای کسب رضایت طیف‌های مختلف سیاسی مصالح اکثریت مردم فدای منافع حزبی ‌و ‌جناحی شده و دولت دوازدهم را عملاً به شرکت سهامی تبدیل خواهد کرد؟» که اگر این اتفاق بیفتد جبهه اعتدال‌ بخش اعظمی از طرفداران و حامیانش را از دست خواهد داد و دیگر نمی‌توان امیدی به همراهی و حضور مردم در صحنه‌های سیاسی کشور داشت، آنگاه در غیاب طرفداران و حامیان جبهه اعتدال در انتخابات ١۴٠٠ کار برای اعتدالگرایان سخت خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام