کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
سه شنبه, 26 شهریور 1398   Tuesday 17 September 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 مرداد 1396

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

چو ایران نباشد تن من مباد
بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
«فردوسی»
در طول تاریخ حیات ایران،حاکمان و پادشاهان زیادی بر این کشور حکمرانی و سلطنت کردند. در دوره‌ای همچون هخامنشی ایران بر جهان حکومت می‌کرد، ایران در گذر زمان تحلیل رفته اصطلاحاً از شکل اسب به شکل گربه درآمده است. در هر حال ایران فعلی به دست ما رسیده و ما وظیفه داریم از آن حفاظت کرده و به آیندگان تحویل دهیم. هر ملتی دارای ویژگی‌هایی است، مردم ایران نیز دارای ویژگی‌هایی می‌باشند که در زندگی فردی و تاریخ کشور تبلور یافته است. از مشخصات مردم ایران یکتاپرستی، هوش، نبوغ، زکاوت، موقع شناسی، عشق به وطن، کمک به هم نوع، احترام به دیگران، دیالوگ و گفت‌وگو و به رسمیت شناختن افکار، فرهنگ‌ها، روش‌ها، عقاید و هویت ایرانی از جمله خصایص ایرانیان می‌باشد. هویت ایرانی عاملی اصلی، مهم، اساسی و استوانه‌ای سترگ بوده و دشمنان این مرز و بوم به دنبال استحاله هویت مردم ایران می‌باشند. آسیب اصلی ما همین وازدگی است که به قول «جلال آل احمد» از سن زدگی گندم بدتر است. تاریخ ایران مملو از شواهد در این زمینه‌ها می‌باشد. کوروش، داریوش، نادرشاه و ابوعلی سینا، ابوریحان بیرونی، فردوسی، سعدی،حافظ و... در دوران معاصر، امیرکبیر، قائم مقام، مصدق و... در زمان حاضر ظریف، شریعتی، سریع القلم، مریم میرزاخانی و....
مردمی با این گذشته پر افتخار و سرمایه‌های عظیم انسانی علاقه مند به کشور، پسندیده است مواظب افکار، اعمال و کردار خود باشند و دست به عملی نزنند که مورد سوء استفاده بیگانگان قرار گیرند. خصوصاً وقتی به تمامیت ارضی و حاکمیت ملی و منافع و امنیت ملی مربوط باشد. با روی کار آمدن ترامپ مجدداً رویای تغییر رژیم در ایران مطرح شده است. در این مقاله بر آنیم که رابطه تغییر رژیم با حاکمیت ملی و تمامیت ارضی در سه مقطع خلع رضاشاه، حکومت ملی دکتر محمد مصدق، انقلاب اسلامی 1357 را با شرایط فعلی کشور مورد بررسی قرار دهیم.
1- در بحبوحه جنگ جهانی دوم قدرت‌های جهانی که سیاست رضاشاه را مغایر منافع خود می‌دیدند، او را از سلطنت خلع و پسرش را به جای او نشاندند، در آن مقطع زمانی مردم دخالتی در تحولات سیاسی و... نداشته و کشورهای منطقه نیز در جایگاهی نبودند که در مسائل منطقه‌ای و جهانی دخالت نمایند. در هر حال رضا شاه رفت ولی ایران ماند.
2- در سال 1332 با کودتای نظامی، توسط انگلیس، آمریکا و عمال داخلی‌شان دولت ملی سرنگون شد و محمدرضا شاه مجدداً به حکومت رسید. در این مرحله نیز مردم به‌دلایلی از مصدق حمایت نکردند. در این بحران نیز به حاکمیت ملی ایران آسیبی نرسید.
3- در انقلاب اسلامی1357، مردم به تدریج آگاه شده و با حق و حقوق خود آشنایی نسبی داشتند. علیه حکومت شوریدند، آمریکا و غرب با توجه به جایگاه مهم ایران در معادلات جهانی سعی داشتند ایران را در بلوک غرب نگه دارند. وقتی آنها به این نتیجه رسیدند که حکومت پهلوی در حال سقوط است، ارتباطاتی را با بخشی از انقلابیون برقرار کرده و به دنبال این بودند که ایران همچنان در بلوک غرب باقی بماند. کشورهای منطقه نیز شامل دو گروه بودند؛ طرفداران بلوک شرق شادمان بودند و طرفداران بلوک غرب نیز سکوت کردند. در این دگرگونی عظیم نیز حکومت پهلوی سرنگون شد ولی ایران یکپارچه ماند.
4- وضعیت فعلی با سه مقطع قبلی کاملاً متفاوت می‌باشد الف) با بالا رفتن سطح سواد و انقلاب تکنولوژی در جهان، آگاهی مردم بالا رفته، نتیجه آن تنوع خواسته‌ها‌، ایده و عقاید، افکار و... می‌باشد. مردم به حق و حقوق خود آگاه تر شده و تحولات اجتماعی منجر به تحولات فرهنگی، سیاسی، عقیدتی و... شده است. از طرف دیگر کشور ایران دارای تنوع قومیتی بوده و مردم دارای اعتقادات متفاوت می‌باشند، هر چند که اکثریت مردم ایران مسلمان و شیعه می‌باشند. مسئله مهم تر اینکه این اقوام با اعتقادات مذهبی متفاوت در مناطق مرزی ساکن بوده، عدم‌توجه حکومت‌های ایران در طول تاریخ به این مناطق زمینه سوء استفاده بیگانگان از آنها را هنگام سستی و فتور در حکومت مرکزی ایران فراهم کرده است. ب) در سطح منطقه‌ای نیز رقبا و دشمنان تاریخی این مرز و بوم کمر به نابودی و تجزیه ایران بسته و شمشیر را از رو بسته‌اند. نمونه آن اظهارات ولیعهد جوان و بی‌تجربه عربستان که گفته بود بحران را باید به داخل ایران بکشانیم، به دنبال آن حمله تروریستی توسط جیره‌خواران و وطن فروشان وابسته به خارج انجام شد.
ج) قدرت‌های جهانی، آمریکا: در ساختار سیاسی آمریکا دو نظریه راجع به ایران وجود دارد؛ عده‌ای معتقدند ایران باید در جرگه دوستان غرب بماند و به آرامی و با گذشت زمان سیاست‌های ایران نسبت به آمریکا و غرب تعدیل شود. گروهی در آمریکا خواب سرنگونی حکومت و تجزیه ایران را در سر می‌پرورانند.
ترامپ رئیس‌جمهور فعلی و کنگره آمریکا از آن جمله‌اند. روس‌ها‌: در تاریخ روابط و همسایگی با ایران نشان داده‌اند که به هنگام فتور و سستی در حکومت مرکزی ایران در معامله با غرب درنگ نخواهند کرد. چین: چینی‌ها با توجه به سیاست‌های اعلامی دنگ شیائو پینگ ایدئولوژی را کنار گذاشته و به دنبال رشد اقتصادی در راستای توسعه کشور بوده و از هرگونه تنش دوری می‌کنند. (سیاست‌های جهانی و منطقه‌ای) آنها شاهد این مدعا می‌باشند. در خصوص ایران نیز آنها به دنبال منافع اقتصادی خود می‌باشند. اروپا: برخلاف مقاطع قبلی، در حال حاضر با توجه به قرارداد برجام، اروپا مخالف سیاست‌های ترامپ در خصوص ایران می‌باشد.
در این راستا: الف) تغییرات صورت گرفته در شهریور 1320، مرداد 1332، انقلاب اسلامی 1357 منجر به جابه جایی حکومت‌ها شد، ولی حاکمیت و تمامیت ارضی ایران حفظ شد. در وضعیت فعلی سرنوشت حکومت با ایران پیوند خورده، کیان ایران، حاکمیت و امنیت ملی ایران در مرحله حساس است. ب) وظیفه نخبگان، تحصیلکردگان و قلم به دستان است که در این خصوص روشنگری کرده، اگر باشند کسانی که از دخالت خارجی‌ها استقبال کنند، جیره خوار و مزدوران بیگانگان هستند. دنیا بداند مردم ایران تحت هیچ شرایطی هرج و مرج و خدشه به تمامیت ارضی کشور را تصور نخواهند کرد. ج) دستگاه‌های اطلاعاتی در راستای وظیفه ذاتی خود روابط احتمالی گروه‌های سیاسی و سیاست مداران با بیگانگان را شناسایی در صورتی که ناآگاهانه باشد، به آنها تذکر داده و در صورت آگاهانه بودن، ماهیت آنها را برای مردم روشن و با آنها برخورد شود. د) حکومتگران، سیاست مداران، نخبگان، گروه‌های سیاسی و دولتمردان اجازه ندهند بیگانگان از افکار و عملکرد آنها در راستای منافع خود بهره‌برداری نمایند. همچنین مسئولین باید تلاش نمایند که مشکلات مردم را حل نمایند تا بیگانگان نتوانند از این نقاط ضعف در راستای منافع خودبهره‌برداری نمایند. ز) ضروری است ایران از اختلافات اروپا و آمریکا بهره‌برداری کرده، اما لازمه آن توجه به دغدغه‌های اروپا و همکاری با آنها در خصوص رفع نگرانی آنان می‌باشد. برجام تجربه خوبی است که این مسائل با مذاکره قابل حل می‌باشد البته نباید فراموش کرد که آمریکا و اروپا شرکای استراتژیک هستند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام