کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 28 تیر 1396

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

هرآنکس که ناچیز بُدچیز گشت
وز اندازه کهتری برگذشت
بزرگش مخوانید که آن برتری
سبک باز گردد سوی کهتری
«حکیم ابوالقاسم فردوسی»
امنیت از زمانی که بشر پای به جهان هستی گذاشت، از مسائل حیاتی برای او بوده است. راه‌های تامین امنیت در مراحل مختلف تاریخی متفاوت بوده، در دنیای جدید مفهوم امنیت ملی، مورد توجه کشورها قرار گرفته و به آن اهمیت زیادی داده شده است. خدشه و به خطر انداختن امنیت ملی، نیز بزرگ‌ترین و نابخشوده ترین جرم‌ها در روزگار ما می‌باشد البته، نگاه کشورهای جهان با توجه به سطح توسعه یافتگی شان به منافع ملی و امنیت ملی متفاوت می‌باشد.
1- امنیت ملی یعنی؛ دستیابی به شرایطی که به یک کشور امکان می‌دهد، از تهدیدهای بالفعل خارجی و نفوذ سیاسی و اقتصادی بیگانه در امان باشد و در راه پیشبرد امر توسعه اقتصادی، اجتماعی، انسانی، تامین وحدت، موجودیت کشور و رفاه عامه فارغ از مداخله بیگانه گام بردارد.
2- تاریخ زندگی بشر، در کوچک ترین سطح که خانواده بوده تا کشور، نیاز به رهبری داشته است. در دنیای جدید نیز انتظار می‌رود حداقل در موارد حساس و استثنایی به توصیه، ارشاد و دستورات رهبران کشورها که در راستای منافع ملی و امنیت ملی می‌باشد توجه شود. در اصل 110 و دیگر اصول قانون اساسی نیز، اختیارات رهبری آورده شده است. در طول تاریخ حیات بشر، جوامع انسانی دارای هنجارها، ارزش‌ها‌، اصول و قواعد و قوانینی بوده که ثمره تمدن بشر می‌باشد. امنیت ملی از مهم‌ترین آنها است.
در حدود یک دهه گذشته، گروهی که به جریان انحرافی معروف هستند و هشت سال دولت را نیز در دست داشتند، با سوء مدیریت و... خسارات جبران ناپذیری به این کشور وارد نموده. در این فرصت برآنیم که خسارات و صدمات این جریان را به منافع ملی و امنیت ملی در سه سطح ملی، منطقه‌ای و بین‌المللی مورد بررسی قرار دهیم.
3- ملی: علی رغم تاکید قانون اساسی در اصول مختلف خصوصا اصول(52) و (53) در رابطه با مسائل مالی در دوران حاکمیت این جریان بر کشور، سوء مدیریت، عدم تبعیت از قانون، بی‌انضباطی مالی، اجرای طرح پرداخت یارانه‌های نقدی با مخالفت اقتصاددانان، رانده شدن و فاصله گرفتن نخبگان از دولت و به کار گماردن افراد فاقد صلاحیت، خسارات جبران ناپذیری بر کشور
وارد شد.
این جریان با ادعاهایی، چون‌ها‌له نور با اعتقادات دینی مردم بازی کرده و بهانه به دست مخالفین دین مبین اسلام و مذهب تشیع دادند.
سازمان و تشکیلات کشور به سخره گرفته شد و سازمان برنامه و بودجه کشور را که مغز برنامه‌ریزی برای کشور بود منحل کرده، تقسیم پول به شیوه قجری انجام می‌شد و زمینه اختلاس‌های نجومی و فساد قرن فراهم شد. ارزش پول ملی را به شدت پایین آوردند. مردم برای پرداخت هزینه‌های بهداشت و درمان خود مشکل داشتند. همچنین اخراج اساتید و نخبگان، دانشگاه‌ها را از نظر علمی فقیر کرد. علی رغم تاکید بر حقوق زنان در اصل (20)و(21) قانون اساسی، تبعیض بین مردان و زنان افزایش یافت. این جریان که دولت را در دست داشت بر خلاف اصل 122 قانون اساسی به هیچ کس پاسخگو نبودند، به قانون تمکین نکرده، برای دیگران هیچ حق و حقوقی قائل نبودند. عملکرد آنها مخالف فرهنگ و اخلاق و منش مردمی است که در طول تاریخ در جهان سرآمد بودند.
4- منطقه ای: ارتباط با دیگران، خصوصا همسایگان، برای افراد و کشورها حائز اهمیت می‌باشد. ایران با کشورهای منطقه، دارای اشتراکات جغرافیایی، تاریخی، فرهنگی، مذهبی و... می‌باشد و نوعی هم تکمیلی ژئوپلتیکی، با این کشورها دارد. اصولا در ارتباطات باید برای حق حاکمیت،فرهنگ، دیگران حرمت قائل شد و شایسته است احترام متقابل وجود داشته باشد، در چنین فضایی روابط منطقی به نفع طرفین شکل می‌گیرد، لازمه آن مسئولان منطقی و واقع گرا می‌باشد، نه مسئولان با افکار پوپولیستی در دوران حاکمیت این جریان بر کشور، رابطه با همسایگان به بدترین وضعیت رسید.
5- بین‌المللی: روابط بین‌الملل دارای عرف، اصول، قواعد، قوانین و مقررات خاص خود می‌باشد. کشورهای جهان و دولتمردان، لازم است به این مسئله توجه نموده و مواظب افکار، گفتار، کردار و رفتار خود باشند. در روابط بین‌الملل حرکات و لبخندها و اشارات دارای معنی و مفهومی خاص می‌باشد، رئیس‌جمهور یک کشور که بالاترین جایگاه را در یک کشور دارد و نماینده یک کشور می‌باشد باید رفتاری مطابق و در چارچوب اصول و آداب دیپلماسی و بین‌المللی داشته باشد. اصل(115 ) قانون اساسی نیز بر این مسئله تاکید می‌کند. در این خصوص نیز افکار، اظهارنظرها، رفتار و حرکات، خارج از عرف و پوپولیستی جریان انحرافی و رئیس دولت آنها در خور شان و شایسته کشوری کهن و مردمی متمدن با تاریخی طولانی و مرز و بومی که مظهر ادب، احترام، علم و حکمت، سرآمد و زبانزد مردم جهان در حکمرانی، بی‌همتا در جهان است، نبوده است. نحوه حضور و عملکرد رئیس دولت در مجامع جهانی یا عزل وزیر خارجه کشور هنگامی که در یک ماموریت رسمی در خارج از کشور به سر می‌برد و.... عملکرد این جریان باعث نگاه‌های خاص به کشور شد. همچنین آنها قطعنامه‌های سازمان ملل را کاغذ پاره می‌نامیدند، با سوء مدیریت و عملکرد غیر عقلایی خود زمینه را برای اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه ملت ایران فراهم نمود.
و اگر نبود عقلانیت و درایت مقام معظم رهبری و بخشی از حاکمیت عقل گرایی کشور، معلوم نبود وضعیت چگونه بود؟
6- عملکرد جریان انحرافی در سه سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی باعث صدمات جبران ناپذیری به مردم ایران در همه ابعاد شده است. در سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی مشکلاتی برای کشور ایجاد شده که تا سال‌های سال مردم با آن دست به گریبان خواهند بود. برآیند عملکرد آنها در سطوح مختلف باعث به خطر انداختن منافع ملی و امنیت ملی کشور شده است.
برای رفع این فتنه همه مردم ایران، نخبگان، مسئولان حکومت و قوای سه گانه مسئول بوده و ضروری است تلاش نمایند تا با کمترین هزینه، این فتنه از سر مردم ایران و کشور جمهوری اسلامی رفع شود.
در این راستا: 1- جامعه پر شمار نخبه ایران و جوانان تحصیلکرده، باید ماهیت، هویت و عملکرد آنها را برای مردم روشن نمایند تا بالاترین دادگاه یعنی افکار عمومی، بزرگترین قاضی که مردم می‌باشند، در مورد آنها آگاهانه قضاوت کنند. پوپولیسم و عوام‌فریبی برای همیشه از این مملکت رخت بربندد.
2- دستگاههای امنیتی کشور، در راستای وظیفه ذاتی خود که شناسایی تهدیدات می‌باشد، هویت، ماهیت و زوایا و ارتباطات این جریان را شناسایی و برخورد مناسبی با آنها صورت گیرد.
3-مسئولان نظام، باید به این مسئله توجه داشته باشند که شناسایی و برخورد با این جریان که خواست اکثریت مردم متدین و انقلابی ایران می‌باشد، باعث تقویت نظام می‌شود.
لازم است به رهنمود‌ها و توصیه‌های رهبر عزیزمان که در راستای منافع ملی و امنیت ملی نیز می‌باشد خصوصا در شرایط حساس و سرنوشت ساز، توجه نموده و آن را مد نظر قرار دهیم.
5- با توجه به شرایط جدید و تحولاتی که در جهان صورت گرفته و در نظر داشتن اختلافات قدرت‌های جهانی و برخی کشورهای منطقه با کشورمان، حتی آنها که ادعای دوستی می‌کنند، تاریخ عملکرد گذشته آنها بر خلاف ادعای آنهاست، مسئولان نظام باید به این مسئله توجه خاص نموده و در نظر داشته باشند، عملکرد این افراد و جریان در گذشته حکایت از آن دارد که به اخلاق، عرف، قانون و... پایبند نبوده و به نصایح و دستورات نیز توجه نمی‌کنند، به دنبال مطرح نمودن خود و منافع باندی و گروهی خود هستند.
با توجه به شناخت کافی از این جریان، با استناد به مستندات موجود و شواهد کافی، شایسته است، با این جریان در چارچوب قانون برخورد مقتضی صورت گیرد و برای دیگران نیز درس عبرتی باشد. به امید آن روز....
منابع در روزنامه موجود است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام