کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 16 تیر 1399   Monday 6 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 تیر 1394

صفحه خبر: صفحه آخر

داوود حشمتی -هفته قبل دوستی سوال کرد، نظرت در مورد توافق چیست؟ تمام است؟ گفتم نه اتفاقا شرایط را بسیار سخت تر می بینم. یادآور شدم که سال گذشته همین موقع ظریف و تیم مذاکره کننده اش یک ماه تمام در محل مذاکرات ماندند اما در نهایت نه تنها به توافق جامع که قرار بود به آن دست پیدا کنیم دست نیافتند، بلکه تنها دستاوردشان تمدید شش ماهه همان توافق ژنو بود. بعد اخبار را برایش روی هم چیدم که چطور دو طرف در عین بی تفاوتی مشغول مذاکره هستند. این تحلیل با سفر ناگهانی ظریف به تهران تکمیل شد. روز دوشنبه (یک روز قبل از پایان مهلت) و درحالی که هنوز مذاکرات جدی و طولانی میان تیم های مذاکره کننده شروع نشده بود، ظریف به تهران بازگشت.
تهران گفت برنامه بازگشت ظریف طبیعی و پیش بینی شده بود. اما من قبول نداشتم. صبح امروز ظریف به وین بازگشت. همراه خود حسین فریدون و علی اکبر صالحی را نیز با خود برد. همینجا پرانتزی باز کنم و انتقادم را به دولت روحانی بیان کنم که لزوم حضور همسر دکتر ظریف را هم اگر بپذیریم اما همسر حسین فریدون چرا به وین سفر کرد؟ ما همین انتقاد را به دولت احمدی نژاد داشتیم و انصاف حکم می کند انتقادمان را
بی طرفانه تکرار کنیم. بعد از بازگشت ظریف به وین این چند خبر را مرور کنید:
1 – مذاکرات برای یک هفته دیگر تمدید شد
2 – اتحادیه اروپا تعلیق تحریم های ایران را یک هفته دیگر تمدید کرد
3 – اوباما درباره احتمال خروج آمریکا از مذاکرات اتمی هشدار داد
4 – روحانی هم گفت دولت ایران آمادگی کامل خواهد داشت که اگر روزی آنها توافق را زیرپا بگذارند ما نیز بتوانیم بلافاصله مسیر را شدیدتر از آنچه در مخیله آنهاست، برگردانیم.
ماراتن مذاکره تازه آغاز شده است. به اعتقاد من بی تفاوتی ایران که بازگشت ظریف از وین نشانه مهم آن بود و رفتارهای تیم مذاکره کننده تلاش کرده تا از بی تفاوتی و بی اهمیتی حصول توافق ابزاری بسازد. این یکی از فنون مذاکره است که مدرسان بزرگ آن در دنیا شدیدا توصیه می کنند در مذاکره خودتان را کاملا علاقمند و شیفته نشان ندهید. کنتور و روزشمار مذاکره را از امروز آغاز کنید.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام