کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 07 بهمن 1400   Thursday 27 January 2022
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 11 تیر 1396

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

در روزهای اخیر، تعدادی از موسسات مالی و اعتباری درگیر مشکلاتی شده‌اند به‌گونه‌ای که سپرده‌گذاران نگران، مقابل شعب آنها تجمع کرده و خواستار دریافت پول‌هایشان شده‌اند. این وضعیت نگرانی‌هایی را در میان سپرده‌گذاران سایر موسسات مالی و اعتباری ایجاد کرده است. در این باره نکاتی چند قابل ذکر است:
1- تعداد موسسات مالی اعتباری به‌طور قابل‌توجهی زیاد و متنوع شده است تا اینجا مشکلی نیست، اما مشکل از آنجا شروع می‌شود که به نظر می‌رسد هر طرف قدرتمندی می‌تواند به دور از نظر، نظارت و تصمیم‌گیری بانک مرکزی، موسسه مالی اعتباری (بخوانید شبه بانک) ایجاد کند. بانک مرکزی هم تنها می‌تواند تعدادی را بی‌مجوز، در شرف دریافت مجوز و تعدادی را بامجوز بداند. این اوج ناتوانی یا فقدان اختیارات عالی‌ترین نهاد مالی اعتباری کشور است.
مردم می‌پرسند چگونه یک دستفروش ساده با سین جیم شهرداری روبه‌رو می‌شود، اما شعبه‌های برخی موسسات مالی اعتباری بدون مجوز فعالیت می‌کنند، پول می‌گیرند، وام می‌دهند و سود می‌پردازند؟ به‌همین راحتی!
2- ایجاد و ادامه فعالیت موسسات مالی اعتباری خارج از دریافت مجوز و نظارت بانک مرکزی و چارچوب‌های قانونی، آینه‌ای از وضعیت سیاسی، اجتماعی و فرهنگی کشور است؛ وضعیتی که در آن همه قدرتمندان به دور از نظر قانون و دستگاه‌های قانونی فعالیت می‌کنند و حضور دارند. همانگونه که در صحنه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دولت توان مقابله با فعالیت‌های خارج از قانون را ندارد در صحنه اقتصادی نیز موسسات مالی اعتباری غیرقانونی نمود این وضعیت هستند.
3- ایران نیازمند فعالیت بانک‌های واقعا دولتی در کنار بانک‌های واقعا خصوصی است. هم‌اکنون در کنار این دو نوع بانک، بانک‌های سومی یعنی بانک‌های «حکومتی شبه‌خصوصی» هم فعالیت می‌کنند که از محدودیت‌ها و نظارت‌ها بر بانک‌های دولتی خارج هستند و از مزیت‌های بانک‌های خصوصی استفاده می‌کنند.
نبود بانکداری واقعی در ایران، باعث شده موسسات مالی اعتباری غیرمجاز و مجاز در راستای تامین و پاسخگویی به نیازهای واقعی و نادرست مردم در حوزه بانکی و پولی، وارد مسیری شوند که می‌تواند آنها را به فعالیت‌های خارج از قانون و ورشکستگی بکشاند.
4- از اعتبار بانک مرکزی در ماجرای موسسه کاسپین به شدت کاسته شد. بانک مرکزی نتوانست در صحنه روابط‌عمومی به‌خوبی سوالات افکارعمومی و سپرده‌گذاران را پاسخ بگوید. این موضوع باعث شده امروزه بحرانی به نام بحران شایعات به‌وجود بیاید.
قبل از این باید گفته شود که هر بانکی در هر جای جهان فارغ از بزرگی یا کوچکی و میزان سرمایه و اعتماد مشتریانش، در صورتی که همه مشتریانش در یک روز مراجعه و درخواست کنند پول خود را دریافت کنند قطعا آن بانک یا موسسه مالی یا سرمایه‌گذاری دچار مشکل خواهد شد، زیرا از اساس بانک‌ها بر این پایه قرار دادند که مشتریان هیچ‌گاه در یک روز و در آن واحد، پول خود را مطالبه نمی‌کنند.
حال اگر شایعه‌ای شکل بگیرد و مشتریان نگران، به شعبه‌های بانک یا موسسه مالی اعتباری مراجعه کنند و درخواست دریافت عودت پول‌شان را بکنند، حتی بهترین بانک‌ها و موسسات مالی که هیچ مشکلی هم ندارند، به بحران خواهند خورد، لذا بحران شایعه، در بسیاری مواقع از بحران‌های واقعی پولی و بانکی، خطرناک‌تر است. این اتفاقی است که برای موسسه ثامن روی داد.
لذا بانک مرکزی و نیز خود بانک‌ها و موسسات مالی، اعتباری باید در کنار تدابیر مالی و پولی که ذات کارشان است، بر علم روابط‌عمومی، اطلاع‌رسانی و مدیریت افکارعمومی هم واقف باشند والا ممکن است یک شایعه فراگیر، حتی بهترین بانک را هم بر زمین بزند.
5- اگر بخواهیم دوراندیشانه به موضوع بانک در ایران نگاه کنیم، باید نگران بحران احتمالی بعدی باشیم که معلوم نیست کی رخ خواهد داد. این احتمال دور از ذهن نیست که بانک‌هایی که نه دولتی‌اند و نه خصوصی و اصطلاحاً خصولتی‌اند و توسط سازمان‌ها، نهادها و وزارتخانه‌های غیرمرتبط با امور بانکی تاسیس شده‌اند یا سهام عمده‌شان خریداری شده است، به مشکل برخورد کنند، زیرا کار مالکان اصلی آنها، بانکداری نیست و اصولاً دغدغه‌های فراتری از بانک دارند.
به‌عنوان مثال، به وزارت آموزش و پرورش چه ربطی دارد که وارد بانکداری شده است؟ و آیا متصور نیست فاجعه‌ای که در صندوق ذخیره فرهنگیان رخ داد، در بانکی که آموزش و پرورش در آن سهام بزرگ دارد، تکرار شود؟ لذا بهتر است نهادهای حکومتی به کارها و وظایف اصلی خود بپردازند و بانکداری را به متخصصان بانکداری موکول کنند./منبع: عصرایران


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام