کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 خرداد 1399   Monday 25 May 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 31 خرداد 1396

صفحه خبر: باشگاه نویسندگان

دریغ است ایران ویران شود
کنام پلنگان و شیران شود
چو ایران نباشد تن من مباد
بدین بوم و بر زنده یک تن مباد
این پند حکیم ابوالقاسم فردوسی، اصلی اساسی برای تمام مردم ایران و چراغ راهی برای گروهای سیاسی، سیاستمداران و دولتمردان است.هدف همه، باید حفظ، اعتلا و پیشرفت ایران باشد. شایسته است کلیه سیاست‌ها‌ و برنامه‌ها‌ی خرد و کلان کشور در این راستا باشد. اصولا برای سنجش افکار، کردار واعمال انسان‌ها‌ درزمینه‌ها‌ی مختلف فردی، گروهی و همچنین در سطح ملی، معیار وشاخصه‌ها‌یی وجود دارد. افکار، اعمال و کردار انسان‌ها‌ در ترازوی اخلاق، استراتژی، سیاست‌ها‌ و برنامه‌ها‌ی مختلف کشور در ترازوی منافع ملی و امنیت ملی قابل سنجش است. در این نوشتار برآنیم حمله موشکی به پایگاه‌ها‌ی تروریستها را در سه سطح ملی، منطقه‌ای و جهانی مورد بررسی قرار دهیم.
1-ملی، وقتی گروه ارکستری هماهنگ عمل نماید، آهنگ دلنواز و دلنشینی تولید می‌شود که انسان‌ها‌ با گوش دادن به آنها لذت برده و به آرامش می‌رسد، ولی اگر کوچکترین ناهماهنگی در گروه باشد خروجی آن صدای ناموزونی است که باعث آزار جسمی و روحی شنونده می‌شود. در یک کشور نیز وقتی قوای سه گانه و دیگر بخش‌ها‌ وظایف خود را در چارچوب قانون اساسی و به موقع انجام دهند، در راستای منافع ملی و امنیت ملی می‌باشد. شلیک موشک به قلب پایگاه‌ها‌ی تروریست‌ها‌ نمونه‌ای از انجام وظیفه به موقع بود. این حرکت در راستای احساس آرامش و امنیت مردم ایران بود.
2-در سطح منطقه ای، ایران در منطقه خاورمیانه واقع شده است. شایسته است کشورهای منطقه ارتباطات اقتصادی، سیاسی و... با هم داشته باشند. این ارتباطات به امنیت منطقه کمک نموده ولی متاسفانه رابطه اقتصادی کشورهای منطقه با هم در سطح پایینی قرار دارد. از نظر سیاسی نیز اختلافات شدیدی در منطقه وجود دارد. از نظر امنیتی نیز کشورهای منطقه برای تامین امنیت خود نگاه به بیرون دارند. اخیرا به اختلافات مذهبی نیز دامن زده می‌شود. برآیند این مسائل باعث شده که منطقه خاورمیانه که مستعد بحران نیز بوده، متشنج شود. ایران نیز یکی از بازیگران مهم این منطقه می‌باشد. رقبای تاریخی ایران درصدد ضربه به کشور ایران می‌باشند. ایران باید همچنان همچنان سعی نماید روابط اقتصادی خود را با کشورهای منطقه افزایش داده همچنین اختلافات سیاسی را با گفتگو حل نماید و به کشورهای منطقه گوشزد نماید، تامین امنیت منطقه باید درون زا بوده، در عین حال آمادگی نظامی کشور باید حفظ شده و به روز باشد.
حمله موشکی به گروه‌ها‌ی تروریستی ضرب شصتی به این گروه‌ها‌ و همچنین پیام به آنهایی است که به ترویج و پشتیبانی تروریست‌ها‌ اقدام می‌نماید. سابقه تاریخی حکایت از آن دارد که این کشورها محل اعرابی در تاریخ بشریت نداشته و همچنین در حال حاضر حرفی برای گفتن ندارند. زیرا فاقد مولفه‌ها‌ی واقعی قدرت می‌باشند. این کشورها با دموکراسی بیگانه بوده و سیستم حکومتی آنها قبیله‌ای می‌باشد این حملات هشداری به آنها بود که با شیر بازی نکنند.
3-در سطح بین المللی، ایران موقعیت ژئوپلیتیکی بی نظیری در جهان دارد. در قلب بیضی انرژی واقع شده است. از نظر فرهنگی نیز کشور منحصر بفردی می‌باشد. نمونه آن شعر «بنی آدم اعضای یکدیگرند..........که در آفرینش ز یک پیکرند» که بر سردر سازمان ملل حکاکی شده است. ایران دارای مردمی اهل تساهل و تسامح بوده، نمونه آن پیشنهاد گفتگوی تمدن‌ها‌ از طرف رئیس جمهور وقت ایران به سازمان ملل بود که سال 2001 سال گفتگوی تمدن‌ها‌ نامیده شد. البته اکثریت کشورهای جهان به این امر واقف بوده، ولی بخشی از سیاستمداران تازه کار و بی تجربه، از تاریخ ایران و جایگاه ایران در جهان بی اطلاع بوده و به دنبال ضربه زدن به منافع ملی و امنیت ملی ایران می‌باشند. حملات موشکی، هشداری به آنها بود که ایران، سوریه، لیبی و... نیست.(هر چند آنها در باتلاق این کشورها نیز گیر کرده اند.)
الف- شایسته است قوای سه گانه، ارگان‌ها‌، نهاد‌ها‌ و... در چارچوب قانون اساسی و وظایف قانونی خود عمل نموده و در راستای توسعه کشور با یکدیگر همکاری نمایند. در این صورت عملکرد آنها در راستای منافع ملی و امنیت ملی می‌باشد.
ب- گروه‌ها‌ی سیاسی،سیاستمداران، نخبگان و دولتمردان کشور باید شرایط و موقعیت حساس و ویژه کشور، شرایط منطقه و بین المللی را درک نموده و در نظر داشته باشند، همه ما مسافران یک کشتی هستیم، منافع ملی و امنیت ملی را بر منافع باندی و گروهی ترجیح دهند.
ج-حکام جوان و بی تجربه منطقه تاریخ کشور خود و منطقه را مطالعه کرده تا از سابقه تاریخی مطلع شده، همچنین جایگاه فعلی و واقعی کشور خود را مد نظر قرار دهند. آنها باید توجه نمایند رقص شمشیر با میدان جنگ واقعی تفاوت فاحشی دارد.
د- لازم است آن بخش کوچکی از سیاستمداران و دولتمردان بی تجربه جهان که بی اطلاع از تاریخ جهان می‌باشد، نیز تاریخ را مطالعه نموده و جایگاه ایران و دیگر کشور‌ها‌ را در پازل بازی شطرنج جهانی مورد توجه قرار دهند. آنها فراموش نکنند که 75درصد مردم ایران اخیرا در انتخابات شرکت نمودند. ولی بعضی از حاکمان منطقه به شیوه قبیله‌ای حکمرانی می‌کنند.
ذ- دولت ایران با پشتیبانی رای 75درصد مردم، پتانسیل بسیار خوبی که از دیپلمات‌ها‌ی متخصص و با تجربه و میهن دوست دارد. با کشورهای منطقه و جهان مذاکره نموده و سوءتفاهم‌ها‌ را رفع و مشکلات احتمالی را نیز حل نماید. برجام تجربه خوبی در این زمینه می‌باشد همچنین به طرف‌ها‌ی درگیر در منطقه هشدار دهند که خاورمیانه ویتنامی برای قدرت‌ها‌ی درگیر می‌باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام