کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 20 تیر 1399   Friday 10 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 20 خرداد 1396

صفحه خبر: گردشگری

آفتاب یزد- گروه گردشگری: لافت از سال‌های دور با بادگیرهایش شناخته می‌شود. از پشت پیچ جاده‌ای که به این روستا می‌رسد، می‌توان بادگیرهای روستا را دید. بادگیرهای بزرگ و کوچک به استقبال مسافران می‌آیند تا سندی باشند بر نام بندر بادگیرها. بادگیرها و جاذبه‌های فرهنگی و معماری این شهر قدم‌های نخست را برای جهانی‌شدن برمی‌دارد.
بافت تاریخی بندر لافت یکی از بافت‌های ارزشمند جنوب کشور با چندین نمونه منحصربفرد بادگیر است و مصالح مورد استفاده در بناها و خانه‌های تاریخی بومی آن از خشت و گچ نیم‌کوب هستند، این درحالی است که بندر لافت معروف به بندر بادگیرها و جهت قرارگیری بادگیرها نیز به سمت بادهای موسمی و روبه دریاست. لافت پر از بادگیرهای دیدنی است. هر بادگیر با دیگری در جزئیات معماری فرق دارد. انگار صاحب هر خانه با تغییر در جزئیات این بادگیرها سعی کرده اصالت خانه خود را اثبات کند. گردشگران برای بازدید
بادگیرها و قدم‌زدن در بافت به‌هم فشرده لافت به این شهر می‌روند. بادگیرها در هر کوچه و بالای هر خانه‌ای خودنمایی می‌کنند. منظره‌ای که غروب آفتاب با بادگیر‌های رو به ساحل بندر لافت می‌سازد، منظره‌ای دیدنی است.
**ویژگی‌های معماری
خانه‌های این روستا همگی حیاط مرکزی و بادگیر دارند. این بادگیرها در اندازه‌های مختلف ساخته شده و روستای لافت را به بندر بادگیرها تبدیل کرده است. هر چند سال یک بار خانه‌های روستا به‌روش‌های سنتی مرمت می‌شود و به همین دلیل این روستا شکل اولیه‌ خود را حفظ کرده است. به دلیل آب و هوای بسیار گرم و رطوبت بالای این منطقه، معماری خانه‌ها به‌‌گونه‌ای است که علاوه بر حفظ زیبایی و ارزش معماری، متناسب با شرایط سخت اقلیمی است. معماری روستای لافت، با ترکیب اتاق‌ها و راهرو‌ها و اتصال آنها به حیاط، شبیه معماری نواحی مرکزی و کویری ایران است. قسمت قدیمی روستا شامل هسته اولیه در بخش مرکزی ساخت و سازهای فعلی بوده و در حد فاصل دریا و تپه‌های اطراف چاه‌های آب شکل گرفته است و این بافت به‌طول تقریبی یک کیلومتر و عرض متوسط 170 متر در چند راستای اصلی به موازات امتداد ساحل واقع است. مساجد این بافت (4 مسجد از
7 مسجد لافت) در عمل محله‌هایی را در طول
بافت تعریف کرده‌اند. این محله‌ها در مراکز مساجد شکل گرفته‌اند. در عین حال، بافت قدیمی روستا یکپارچه و پیوسته است. ساخت و سازهای تازه‌ای نیز در لافت جریان داشته است. این ساخت و سازها به‌صورت پراکنده و با تراکم ساختمانی و جمعیتی اندک، در دامنه تپه‌ها و زمین‌های مسطح اطراف، با فاصله از دریا شکل گرفته که موجب جهت‌دهی توسعه روستا شده و شکل‌گیری آن به‌تدریج و به‌طور پیوسته انجام گرفته است. در داخل تپه مرکزی و حد فاصل این ساخت و سازها و بافت قدیم روستا، خدمات آموزشی، بهداشتی، درمانی و تاسیسات و تجهیزات لافت به‌وجود آمده است. این تغییرات باعث به‌وجود آمدن بخش‌های مختلف لافت با نماهای متفاوت معماری شده است. سیمای عمومی روستا در بافت قدیم و جدید متفاوت است. در بافت قدیم، سیمای عمومی لافت، منظره‌ای اخرایی رنگ با بافتی فشرده و کوچه‌های کم‌عرض دارد که عناصر شاخص عمودی بادگیرها در آن جلب توجه می‌کنند. در این بافت مساجد سفیدرنگ که بیشتر آن مناره دارند، خودنمایی می‌کنند. اما در این بافت جدید، همان سیمای رایج شهری دیده می‌شود. در این بافت، تراکم ساختمانی کمتر، معابر گشوده‌تر و اطراف مساجد خالی‌تر شده است، لذا مرکز محله مفهوم خود را تاحدی از دست داده است.
**لافت ورودی جزیره
بندر باستانی لافت یکی از ورودی‌های قدیمی به جزیره قشم است. بندری که با ساحل روبه‌رو کمترین فاصله را دارد و از دیرباز این فاصله باعث اهمیت لافت شده است. لافت هنوز هم محل ورود به جزیره قشم است و خودروها و بارهای سنگین از این بندر به جزیره وارد می‌شود. این عبور و مرور همواره اهمیت تاریخی برای جزیره داشته و به همین دلیل لافت در این نقطه استراتژیک شکل گرفته است.
**پیچ و خم یک پرونده
پرونده ثبت جهانی بادگیرهای ایران مدتی است که در پیچ و خم ارائه و تنظیم باقی مانده و مشخص نیست تکلیف این پرونده چه زمانی مشخص شود. از سوی دیگر ادعاهایی بر مالکیت بادگیرها در کشورهای همسایه نیز شنیده می‌شود. در کشورهای دیگر برخی با همانندسازی بادگیرهای ایرانی به‌دنبال ثبت آن به نام خود هستند، با این حال بندر لافت سندی بر اصالت بادگیرهای ایرانی به‌ویژه در منطقه حاشیه خلیج‌فارس است. سندی که می‌تواند خود به تنهایی ثبت جهانی شود و بخشی از فرهنگ و بافت زندگی مردم این بخش از کشور را نیز جهانی کند.
**گام اول برای ثبت‌جهانی
اشکان مختاری، معاون اداره میراث فرهنگی هرمزگان می‌گوید: «با انجام پلان مدیریتی و ضوابط حریم بافت تاریخی «لافت» نخستین گام برای آماده‌سازی و تهیه پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی بندر لافت از سوی کارشناسان برداشته شد.»
او به اعتبار ۵۰۰ میلیون تومانی اختصاص یافته برای این پلان مدیریتی اشاره می‌کند و می‌گوید: «همزمان با اجرای پروژه پلان مدیریتی، حریم این بافت تاریخی تهیه و ضوابط اختصاصی و عمومی آن نیز تعیین می‌شود، این در حالی است که علاوه بر این پروژه‌ها، الگوهای معماری بافت تاریخی لافت نیز مستندسازی می‌شود.»
او این اقدامات را در راستای تهیه پرونده ثبت جهانی بندر لافت می‌داند و می‌گوید: «با توجه به اینکه بافت تاریخی لافت از پتانسیل ثبت جهانی برخوردار است، این اقدامات می‌تواند گام اولیه در تهیه پرونده ثبت جهانی بافت تاریخی بندر لافت باشد.»
بافت تاریخی لافت می‌تواند تبدیل به جاذبه گردشگری جهانی شود، همچنین بخشی از تاریخ بادگیرهای ایران را نیز به نمایش بگذارد و سندی بر ایرانی بودن بادگیرها باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام