کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 12 تیر 1399   Thursday 2 July 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 07 تیر 1394

صفحه خبر: سیاسی

حشمت الله فلاحت پیشه کارشناس بین‌الملل-اعتقاد من بر این است که داعش به یک تهدید منطقه‌ای تبدیل شده و عملا اکنون مرزهای کشورهای مختلف را زیرپا می‌گذارد. حمله تروریستی که داعش در کویت انجام داد یک اقدام بی‌سابقه
بود و نشان دهنده این بود که داعش در عملیات‌های تروریستی یک نگاه بدون مرز دارد. چنین عملیات‌هایی باعث می‌شود که نسبت به این گروهک تروریستی و عوامل پشت پرده آن یک نگاه عمیق‌تری شکل بگیرد. من اعتقادم بر این است که با توجه به اینکه در کویت موضوع شیعه و سنی کمتر فعال شده بود همین موضوع باعث می‌شود که یک نگاه عمیق‌تر به فعالیت‌های تروریستی داعش صورت بگیرد. داعش فراتر از خط و مرزهای شیعه و سنی شکل گرفته و تهدیدی برای امنیت کل کشورهای منطقه است. به نظر من در چنین شرایطی، جمهوری اسلامی ایران باید به دنبال طرح یک راهبرد امنیتی مشترک با کشورهای حوزه خلیج فارس باشد. هرچند ممکن است این طرح با مخالفت برخی کشورها مثل عربستان مواجه شود ولی کشورهای دیگر مثل کویت، عمان و قطر امکان استقبال از این طرح را دارند چون آنها در شرایط کنونی به عربستان و سیاست‌هایش به تردید می‌نگرند و یا باید به دنبال یک راهبرد فارغ از تعصبات گذشته برای امنیت در منطقه باشند یا اینکه در آینده شاهد باشند که ناامنی در کشورهایشان شکل گرفته و گسترش یابد. لذا به نظر من فضا مساعد است که جمهوری اسلامی ایران وارد یک راهبرد امنیتی مشترک با کشورهای منطقه شود و از کشورهای منطقه برای ایجاد این راهبرد مشترک دعوت کند. جمهوری اسلامی ایران شبیه این کار را در دهه 70 شمسی با برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس انجام داد و موجب شد تا برخی این کشورها با ایران موافقت‌نامه امنیتی امضا کنند. ایران با برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس موافقت‌نامه امنیتی دارد و می‌تواند در آن قالب، نوع تازه‌ای از همکاری با آنها را شروع کند ضمن اینکه همین موافقت‌نامه‌های امنیتی دوجانبه را به یک راهبرد امنیتی منطقه‌ای تبدیل کند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام