کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
جمعه, 15 فروردین 1399   Friday 3 April 2020
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 اردیبهشت 1396

صفحه خبر: زندگی

استاد دانشگاه علوم پرشکی ایران گفت: استرس به تنهایی عامل ایجاد بیماری کولیت اولسروز نیست اما می‌تواند علائم این بیماری را تشدید کند. بیماری التهاب روده به دو گروه عمده تقسیم می‌شود که شامل کولیت اولسروز و کرون است. بیماری‌‌ها‌ی التهابی روده یا IBD به گروهی از بیماری‌‌ها‌ گفته می‌شود که سبب التهاب جدار روده بزرگ و روده باریک می‌شوند و دو گروه عمده آن شامل کولیت اولسروز و کرون است. به گزارش ایرنا، دکتر شهرام آگاه افزود: اثبات نقش استرس در خیلی از بیماری‌ها‌ بسیار سخت و دشوار است و در خیلی از بیماران مشاهده می‌کنیم که با استرس علائم بیماری شدید تر می‌شود. وی اظهار کرد: کولیت اولسروز بیماری است که قسمتی یا تمام روده بزرگ و یا به صورت پیشرونده ممکن است قسمت انتهای روده بزرگ فرد بیمار را
درگیر کند.آگاه، علائم قالب کولیت اولسروز را اسهال، خونریزی و اسهال خونی اعلام کرد و گفت: تکرر دفع مدفوع و دل پیچه از آزاردهنده‌ترین علائم این بیماری است. وی با اشاره به اینکه در ایران بیماری کولیت اولسروز شیوع بیشتری دارد، اظهار کرد: در ایران از هر 5بیمار التهاب روده، چهار نفر به کولیت اولسروز و یک نفر به کرون مبتلا می‌شوند.آگاه افزود: کولیت اولسروز عوارض خارج روده‌ای دارد که شایع ترین علائم خارج روده‌ای در کشورهای غربی، التهاب مفاصل است و در ایران مطالعات نشان می‌دهد که بیماری‌ها‌ی کبدی، تنگی مجاری صفراوی، کبد چرب و التهاب کبد شایع‌ترین عارضه خارجی روده‌ای کولیت اولسروز است. وی ادامه داد: این بیماری در دهه‌ها‌ی دوم و سوم زندگی و دیگری در سنین بالا در دهه‌ها‌ی 6 و 7 است بیشتر خودش را نشان می‌دهد اما فرد در هر سنی می‌تواند به این بیماری مبتلا شود. آگاه گفت: تظاهر بالینی بیمار در کودکان و بزرگسالن تقریبا مشابه است و هرچه سن پایین باشد ممکن است شدت بیماری بیشتر باشد. وی گفت: کرون بیماری است که شیوع کمتری در ایران دارد و معمولا تشخیص آن سخت تر بوده و علائم آن به وضوح کولیت اولسروز نیست و بعضا عوارض روده‌ای آن بیشتر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام