کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 16 اردیبهشت 1396

صفحه خبر: نقد

هرچه به پایان اردیبهشت‌ماه نزدیک و نزدیک‌تر می‌شویم، تب انتخابات ریاست‌جمهوری داغ‌تر شده و صف آرایی‌های احزاب و گروه‌های سیاسی آشکارتر می‌شود. انتخابات ریاست‌جمهوری را می‌توان تجلی دخالت مستقیم آرا و نظرات مردم در اداره عمومی کشور نامید و به همین جهت این انتخاب از اهمیت خاصی برخوردار است. بدون تردید نظرات، ایده‌ها و پیشنهادات کاندیداهای ریاست‌جمهوری، محترم و در برخی موارد قابل اعتنا و به روز است. اما متاسفانه بنظر می‌رسد قالیباف برای رسیدن به هدف خود، از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کند. او با خلق راهبردهای جدید و آرمان محور، بدون برنامه‌های کارشناسانه و اصولی با تکیه بر پوپولیسم اولویت اول خود را « فقط فتح پاستور » قرار داده‌ و در تلاش است با سفسطه‌گری و تخریب اقدامات سازنده و منطقی دولت یازدهم، رای مردم را به سمت خود سرازیر کند.
با نگاهی واقع‌گرایانه به برنامه‌های قالیباف و بررسی شعار‌های انتخاباتی‌اش در می‌یابیم که تاکتیک اصلی او حمله بی محابا به دولت در کنار وعده‌های آنچنانی است، وعده‌هایی که به گفته صاحب‌نظران، در عمل غیر ممکن هستند! ریشه‌کن کردن بیکاری، اشتغال زایی، رشد اقتصادی، عدالت و برابری و وعده‌های ساخت و احداث پروژه‌های مختلف و. . . . بخشی از وعده‌های قالیباف است. اما نکته جالب اینجاست که عملکرد‌های گذشته قالیباف نشان می‌دهد که دغدغه‌های اصلی مردم در میان اولویت‌های وی کمترین جایگاهی نداشته و
نخواهد داشت. بی‌شک باید در چنین فضایی هشیار بود که عدم حضور و مشارکت ما نردبان ترقی « نو پوپولیست‌هایی » که فاقد ویژگی‌ها و شاخص‌های حداقلی برای حضور در پاستور هستند، قرار نگیرد. نمونه‌های بسیاری از این افراد را می‌توان برشمرد و معرفی کرد که در سال‌های گذشته با این شیوه‌ها توانستند جایگاهی را برای خود دست و پا کنند. باید تمام تلاش خود را برای افشای چنین جریانات و فعالیت‌های سودا گرایانه به‌کار بست تا چنان که اشاره شد، دانسته یا ندانسته مسیر حضور نو پوپولیست‌ها در بالاترین جایگاه مدیریتی کشور را هموار نکنیم. واقعیت انکارناپذیری که اکثر صاحب‌نظران و تحلیل‌گران سیاسی بر آن اتفاق نظر دارند این است که دولت روحانی با توجه به شرایط دشوار سیاسی کشور و با یادآوری ملاحظات و محدودیت‌های پیش رو، در بسیاری از موضوعات عملکرد قابل قبولی از خود ارائه کرده است. روحانی دولت یازدهم را در شرایطی تحویل گرفت که رشد اقتصادی کشور منفی بود و صادرات نفت به موجب تحریم‌های بین‌المللی بسیار کاهش یافته بود. تورم شتاب فزاینده‌ای به خود گرفته بود و روابط با کشورهای اروپایی و خصوصاٌ کشورهای عربی خاورمیانه به خاطر سیاست‌های ناصحیح دولت دهم متشنج شده بود. بررسی کارنامه اقتصادی دولت روحانی نشان می‌دهد، دولت یازدهم در شاخص‌هایی چون کنترل نقدینگی، بهبود وضعیت تولید و ترمیم زیر ساخت‌های اقتصادی موفق عمل کرده و سیاست‌های دولت برای خروج از رکود و کنترل تورم 45 درصدی موفقیت آمیز بوده است. بی‌شک در دولت تدبیر‌و‌امید هم علیرغم تمام تلاش‌های دولت‌مردان کاستی‌ها و نواقصی بوده است. اما به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و صاحب‌نظران، اوضاع اقتصادی کشور به واسطه سیاست‌ها و اقدامات اعتدالی دولت روحانی رو به بهبود است. دولت یازدهم توانست با توافق هسته‌ای، تحریم‌ها را برداشته و با اتخاذ سیاست‌های اصولی زمینه بهبود روابط بین‌المللی و ورود سرمایه‌خارجی را باز کند. با نگاهی به عملکرد دولت یازدهم، به‌سادگی می‌توان فهمید که دولت اعتدال با همه فراز‌ و فرودش روی هم‌رفته در مسیر درستی در حال حرکت است، چرا که رویکرد کلی دولت اعتدال، رویکرد منطقی، کارشناسانه و عمل‌گرایانه بوده است و هنوز بسیاری از مشکلات کشور را می‌توان با کلید تدبیر روحانی باز نمود. پس در این شرایط برای به نتیجه رسیدن برنامه‌های دولت یازدهم، تداوم عقلانیت و اعتدال‌گرایی و ساختن فردایی بهتر، انتخاب مجدد روحانی ضرورتی اجتناب ناپذیر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام