کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 05 فروردین 1398   Monday 25 March 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 27 فروردین 1396

صفحه خبر: صفحه یک

روز گذشته ثبت نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری به پایان رسید.
1636 نفر نام شان در وزارت کشور ثبت شده است و بایستی صلاحیت این افراد مورد بررسی قرار گیرد.از همان دقایق آغازین شروع ثبت نام و باز شدن درب‌های ستاد وزارت کشور همواره حضور شخصیت‌های خاص با شعارهای خاص تر مورد توجه رسانه‌های مختلف قرار گرفت. به نوعی می‌توان گفت اگرچه دنیای سیاست خشن و زمخت است اما حضور چنین افرادی در میدان فاطمی باعث شد برای لحظاتی رسانه ها باب شوخی و طنز را در میان اخبار خود باز کنند .البته دیدگاه های جدی ای هم در این خصوص مطرح شده است.
فی المثل برخی ناظران با انتقاد از این شیوه ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری نهیب زده اند که چرا مسئولان به فکر تغییر قانون انتخابات نیستند تا اینگونه نظام انتخاباتی کشور به استهزا و مضحکه گرفته نشود.در مقابل هم عده ای با دفاع از اصل دموکراسی و اینکه در کشورهای توسعه یافته نیز تقریبا ثبت نام در انتخابات مختلف برای عموم مردم آزاد است حضور چنین چهره‌هایی را توجیه نمودند.در این توجیهات آمده است که این رفتار بخشی از مردم و ثبت نام آنان آینه ای از رفتار مسئولان است. در واقع گفته می‌شود وقتی عوام الناس می‌بینند در طول سال‌های گذشته عده‌ای از مدیران فقط شعار داده اند و خروجی قابل توجه‌ای نداشته اند لذا خود آنان وارد میدان شده‌اند تا عنوان نمایند: «وقتی شما نمی‌توانید مشکلات را حل کنید خودمان می‌خواهیم به میدان بیاییم».ضمن آنکه در دوره‌ای ملت مشاهده کردند شخصی بدون پشتوانه و عقبه خاص مدیریتی و با ظاهری عادی و صرفا با طرح چند شعار پوپولیستی توانست به جایگاه ریاست جمهوری برسد.
در این میان نیز برخی هم نگاه صفر و صدی به این غائله ندارند و عنوان می‌کنند که با تحکیم و تثبیت نظام حزبی در کشور، بسیاری از مشکلات این چنینی مرتفع می‌گردد.بیراه هم نمی‌گویند. اینکه می‌بینید ما همچنان در عالم سیاست از کمترین ثبات ممکن برخورداریم و هیجانات سیاسی بر انتخابات حاکم است نشان می‌دهد دارای مشکل اساسی هستیم .البته وقتی به مردم تنها یک هفته فرصت می‌دهیم تا دست به انتخاب بزرگی بزنند آنان نیز ناچارند بر موج‌های فانتزی و غیر واقعی سوار شوند و تابع همین روند تصمیم بگیرند. ثبت نام‌های فله‌ای مردم نیز در همین راستا قابل ارزیابی است.تا زمانی که به جامعه مدنی مدون، مدرن و شفاف‌تن ندهیم نخواهیم توانست این مشکلات را مرتفع کنیم. برفرض با تنظیم یک قانون سفت و سخت توانستیم مقابل مردم بایستیم و نگذاریم نزدیک وزارت کشوربرای ثبت نام شوند اما امور دیگر را چه خواهیم کرد؟
به هرحال در مجموع به نظر نگارنده گسیل افراد بی نام و نشان به ستاد انتخابات وزارت کشور بیش از آنکه اعتراضی باشد به مسئولان و یا هر نکته و نظر دیگری، برای «دیده» شدن است.آری؛ ماجرا بیش از آنکه بخواهد سیاسی باشد روانی است. این میل به «دیده» شدن بلایی است که گریبان خیلی‌ها را گرفته است. معروف و گمنام هم نمی‌شناسد. هرکس در هرسطحی تقلا می‌کند به طرق مختلف دیده شود. جالب‌تر آنکه هرچند این روزها انتقادات بسیاری از مردم عادی شده لیکن چنین مشکلی و یا بهتر بگویم معضلی در میان خواص و سیاسیون هم کم دیده نمی‌شود. فی‌المثل در جمع کسانی که به عنوان چهره‌های تاپ سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری امسال ثبت‌نام کرده‌اند هستند افرادی که خودشان به نیکی می‌دانند در جامعه پایگاهی ندارند و تنها امید شان این است که از فیلتر شورای نگهبان عبور کرده و سپس در مناظره‌های تلویزیونی از ِقبل نقد دولت و حسن روحانی برای خود اسم و رسمی‌برهم بزنند. محمد غرضی تا قبل از حضور در مناظره‌های سال 92 چهره شناخته شده ای بین نسل جدید و حتی نسل قدیم نبود اما همین حضور تلویزیونی موجب گردید «دیده» و شناخته شود. برخی از کاندیداهای فعلی هم دقیقا به همین دلیل به صحنه آمده اند تا فقط «دیده» شوند و در انتخابات دیگری برداشت اصلی را کنند.
جدا از این مسئله چنین مانور رسانه ای موجب می‌گردد دست کاندیدای موردنظر برای امتیازگیری از کاندیدهای دیگر باز شود.یعنی ماجرای یک تیر و دو نشان در اینجا حاکم است. هم کاندیدای موردنظر «دیده» می‌شود و هم شرایط برای «امتیاز» گرفتن مهیا می‌گردد.
فلذا به نظر می‌رسد انتقادات اخیر از این مردم چندان وجاهتی ندارد. مشکل را جای دیگری باید جستجو کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام