کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
یکشنبه, 27 مرداد 1398   Sunday 18 August 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 14 اسفند 1395

صفحه خبر: اجتماعی

مستمـری‌ بگـیران چشـم‌ انتظار عیـدی
آفتاب یزد- گروه اجتماعی: سالهاست که به ایام عید که نزدیک می‌شویم کسانی که عمرشان را پای کار و تلاش گذارده‌اند، منتظرند که عیدی و حقوق خود را دریافت کنند. موضوعی که به دغدغه بازنشستگان تبدیل شده و این روزها پیگیر آن‌اند که چه زمانی عیدی‌شان پرداخت می‌شود. بازنشستگانی که به واسطه داشتن فرزندان و خانواده گسترده خرجشان بالاتر رفته و بیشتر از هر زمان دیگری به این عیدی و حقوق ناچیز نیاز دارند، اما گویا قرار نیست که مشکلات این قشر از جامعه به پایان برسد و نفسی راحت بکشند، چراکه اسفندماه به نیمه خود نزدیک می‌شود ولی هنوز خبری از پرداخت عیدی بسیاری از آنها نشده است. در یک تقسیم‌بندی کلی بازنشستگان کشور به سه گروه بازنشستگان کشوری، لشکری و تامین اجتماعی تقسیم می‌شوند که در این بین بازنشستگان کشوری عیدی و حقوق خود را دریافت، ولی هنوز عیدی بازنشستگان لشکری و تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

پرداخت عیدی بازنشستگان کشوری
بهمن ماه بود که محمود اسلامیان، مدیرعامل صندوق بازنشستگی کشوری با بیان اینکه هدفمان این است که حقوق اسفند و عیدی را حتی اگر شده، یک روز هم زودتر پرداخت کنیم، گفته بود: «امیدواریم امسال کسری اعتبار به‌موقع تامین شود و ما شرمنده بازنشستگان نشویم. زمان واریز دقیق عیدی را نمی‌توانم اعلام کنم، اگر خزانه‌دار بودم، می‌گفتم. صندوق بازنشستگی هم کسری اعتبار دارد. میانگین پرداخت به بازنشستگان با وجود اصلاحات خوبی که طی ۳سال گذشته صورت گرفته هنوز در حد رفع نیاز نیست، امیدواریم امسال کسری اعتبار به‌موقع تامین شود و ما شرمنده بازنشستگان نشویم.» بعد از آن محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت ۲۷بهمن اعلام کرده بود: «عیدی تمامی شاغلان و بازنشستگان کشوری و لشکری با حقوق بهمن‌ماه پرداخت می‌شود.» این در حالی است که بنا بر گزارش رسانه‌ها و اظهارات بازنشستگان لشکری هنوز خبری از پرداخت عیدی و حقوق آنها نیست و این مسئله اعتراض بسیاری از آنها را در پی داشته است. علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی ضمن بیان اینکه در مورد پرداخت حقوق بازنشستگان لشکری به‌زودی اطلاع‌رسانی خواهیم کرد در خصوص عدم پرداخت حقوق بازنشستگان لشکری گفته است: «این موضوع را باید از خزانه‌داری کل کشور بپرسید، اما تا جایی که اطلاع دارم، حقوق و عیدی بخش‌هایی از بازنشستگان که مربوط به خزانه‌داری می‌شود، پرداخت شده است.»
البته با وجود پرداخت نشدن عیدی بازنشستگان لشکری، اما به گفته مدیرکل امور مالی صندوق بازنشستگی کشوری «عیدی» بازنشستگان کشوری به همراه حقوق بهمن پرداخت شده است. حسین بخشی‌زاده گفته بود: «عیدی بازنشستگان کشوری همانطور که قبلا وعده داده شده بود همراه با حقوق بهمن‌ماه آنها پنجشنبه ۲۸بهمن واریز شد.»

پرداخت عیدی مستمری‌بگیران از ١٧ اسفند
از سوی دیگر، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی نیز در خصوص زمان پرداخت عیدی مستمری‌بگیران تامین اجتماعی گفته است: «عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش این سازمان از ١٧ اسفند در طول یک هفته به حساب آنان واریز می‌شود.» دکتر سید تقی نوربخش با بیان اینکه عیدی بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی بر اساس قانون مبلغ ٧٧٠ هزار و۵٠٠ تومان خواهد بود، گفت: «برای پرداخت عیدی به حدود ٣ میلیون نفر بازنشسته و مستمری‌بگیر تحت پوشش اعتباری بالغ بر یک هزار و ٧۵٠ میلیارد تومان اختصاص یافته است.» وی افزود: «با توجه به اجرای برنامه پرداخت متمرکز حقوق بازنشستگان از سال گذشته، عیدی مستمری‌بگیران به نحوی پرداخت می‌شود تا آن دسته از مستمری‌بگیران که حقوق خود را در اواخر ماه دریافت می‌کنند؛ زودتر به حسابشان واریز شود.» دکتر نوربخش گفت: «جزئیات دقیق و تاریخ پرداخت عیدی به مستمری‌بگیران امروز (شنبه) از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی تامین اجتماعی منتشر می‌شود.» دکتر نوربخش اظهار داشت: «در سال آینده ۵٢ هزار و ٣٩۶ میلیارد تومان به مستمری‌بگیران تحت‌پوشش سازمان تامین اجتماعی پرداخت می‌شود و بر اساس دستور ریاست محترم جمهوری مطابق با روال سال جاری، هزینه بخش درمان سازمان نیز در حساب جداگانه‌ای نگه‌داری خواهد شد.» این سخنان مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی در حالی بیان شد که ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشتر از تامین اعتبار لازم برای پرداخت عیدی بازنشستگان تامین اجتماعی خبر داده و گفته بود: «مشکلی برای پرداخت عیدی مستمری‌بگیران تامین‌اجتماعی نداریم.»
با توجه به اینکه اسفندماه زمان خرید برای عید است و در هر گوشه از شهرها نمایشگاه‌های بهاره برپا شده است چشم و امید بازنشستگان به همان عیدی است که هنوز بسیاری از آنها، آن را دریافت نکرده‌اند. طبیعی است هرقدر که عیدی‌شان دیرتر پرداخت شود از ذوق و شوق آنها و خانواده‌هایشان برای خرید سال نو کاسته می‌شود. به هر حال توقع بی‌جایی نیست که فردی پس از سال ها کار و تلاش، در زمانی که به سن بازنشستگی می رسد با پرداخت به‌موقع عیدی وحقوق‌اش بخواهد آرامش و آسایش داشته باشد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام