کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
پنج شنبه, 02 اسفند 1397   Thursday 21 February 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 26 بهمن 1395

صفحه خبر: صفحه آخر

با این‌که چند هفته از حادثه پلاسکو می‌گذرد اما همچنان در محافل سیاسی و اجتماعی درباره دلایل رخ دادن این حادثه و عملکرد قالیباف و مجموعه مدیریتی‌اش صحبت می‌شود. سرانجام شهردار تهران برای ارائه گزارش و بررسی ابعاد مختلف حادثه ساختمان پلاسکو در جلسه شورای شهر تهران حضور یافت. گزارش محمد باقر قالیباف کاندیدای چندین دوره‌ انتخابات ریاست‌جمهوری در شورای شهر تهران مانند گزارش او در مجلس بود، گزارشی که به نظر شبیه میتینگ‌های تبلیغاتی برای انتخابات ریاست‌جمهوری بود.
به نظر می‌رسد سیاست برای قالیباف به مقوله بسیار جذابی تبدیل شده است و اگر او سیاست را رها کند، سیاست رهایش نمی‌کند.
نگاهی به عملکرد قالیباف این واقعیت را آشکار می‌کند که ساختار مدیریتی شهرداری تهران با مشکلات اساسی رو به روست و برای برون رفت از این وضعیت نیازمند تغییرات و اصلاحات جدی در ساختار سیاسی- مدیریتی شهر تهران می‌باشد. ضعف مدیریتی، نبود برنامه‌ریزی درست، کمبود امکانات و افراد متخصص در بخش‌های مختلف آن؛ از جدی‌ترین مشکلات شهرداری تهران است.
اگرچه رویدادهای طبیعی قابل پیش‌بینی هستند و با برنامه‌ریزی، آگاهی‌دهی و اقدام به‌موقع می‌توان از افزایش تلفات و خسارات جلوگیری کرد، اما متاسفانه در طول سال‌های گذشته اکثر فعالیت‌های شهرداری تهران در خصوص حوادث طبیعی به فعالیت‌های بعد از وقوع رویدادهای طبیعی خلاصه شده است و در این بخش نیز سرعت عمل وجود نداشته و اقدامات به صورت دیرهنگام صورت گرفته است.
بی‌شک برخی از حوادث و اتفاقات سال‌های اخیر رویدادهای گریز ناپذیر بوده‌اند اما برای مبارزه با آنها باید از قبل برنامه و آمادگی وجود داشته باشد. شوربختانه عملکرد قالیباف و نهادهای تحت امرش در مواجهه با حوادث در سال‌های گذشته و سال جاری، نشان داده است که آنها چنین برنامه و آمادگی‌ای را نداشته‌اند. بی‌تردید تخصصی شدن بخش‌های مختلف شهرداری و آتش‌نشانی ضرورتی اجتناب ناپذیر است. ضعف عملکرد این نهادها در برابر حوادث ناشی از عدم تخصص در این بخش‌هاست. بسیاری از مسئولین و کارمندان این نهادها تحصیلات تخصصی در این زمینه ندارند و به همین دلیل هم نمی‌توانند برنامه‌های دقیق برای مبارزه با حوادث طبیعی را به کار گیرند.
اگرچه قالیباف بار دیگر انتقادها درباره عملکرد ضعیف شهرداری درباره پیشگیری از این حادثه و خاموش کردن به موقع آتش‌سوزی در آن را رد کرد و به جای مسئولیت پذیری و عذرخواهی‌ بابت قصور احتمالی، « ناکارآمدی در آئین‌نامه‌ها و مقررات » را از دلیل اصلی حادثه پلاسکو اعلام کرد، اما نباید فراموش کرد که قضاوت و داوری در خصوص حادثه ساختمان پلاسکو در صلاحیت دستگاه قضایی است و رسیدگی به جرم و قصور احتمالی بحثی است که علی‌القاعده دستگاه‌های نظارتی و قوه قضائیه باید آن را بررسی و تصمیم های لازم را اتخاذ کنند.
حادثه ساختمان پلاسکو ابعاد مختلفی دارد که نیاز به بررسی کارشناسی دارد و بی‌تردید عدم پاسخ‌گویی مسئولین کشور به افکار عمومی نتایج غیرقابل جبرانی برای کشور خواهد داشت. علی‌رغم اینکه در حوزه مدیریت بحران با مسائل و نواقص جدی روبرو هستیم، نتیجه بررسی‌ها هرچه باشد، بی‌شک نتیجه نهایی باید منجر به بهره‌گیری از نقاط قوت و رفع نقاط ضعف باشد و اگر این ناکارآمدی حل نشود بعید نیست دوباره حادثه‌ای همچون پلاسکو تکرار شود.
و کلام آخر اینکه
آقای شهردار؛ عملکرد ضعیف مدیران در روزهای بحران سر باز می‌کند. به نظر می‌رسد بیشتر مشکلات موجود در بحران‌های فعلی به خاطر
« بحران مدیریت » است تا « مدیریت بحران ». مدیریت بحران به معنای « اداره کردن بحران » نیست، بلکه به معنی یک برنامه عملیاتی جامع با قابلیت اجرایی در حوزه مدیریت بحران است. مدیریت بحران به « شعار‌ و قرار گرفتن در مقابل عکاسان و خبرنگاران رادیو ‌و ‌تلویزیون» نیست و نیازمند برنامه‌ریزی صحیح و مدیریت علمی است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام