کاربران محترم: دسترسی به صفحات داخلی روزنامه از ساعت 12 میسر می باشد
AFTAB YAZD NEWSPAPER
دوشنبه, 29 مهر 1398   Monday 21 October 2019
RSS فیدخوان
روزنامه در یک نگاه

جستجو در آرشیو

 Instagram.com/aftabyazd
طراحی و اجرا: هنر رسانه

زمان انتشار: 25 بهمن 1395

صفحه خبر: بین الملل

آفتاب یزد ـ رضا بردستانی: آزمایش‌های این چنینی از سوی کره شمالی نه تازگی دارد و نه مسئله نوپدید آمده ای است اما نخستین آزمایش موشکی از نوع بالستیک ـ حتی اگر برخی منابع بر صحت آن تردید وارد آورند!ـ بعد از روی کار آمدن ترامپ و درست در هنگامه ای که شینزو آبه در نیویورک به سر می برد اندکی جنجال برانگیز شده است حال آن که اساسا کره شمالی طی تمامی سال‌های پشت سر نهاده شده، نه به تهدیدات آمریکا و متحدانش گوش سپرده است و نه تحریم‌ها و فشارهای بین المللی توانسته کره شمالی را از راهی که می رود باز دارد. این روزها شینزو آبه به عنوان دومین مقام عالیرتبه ای که در خاک آمریکا با ترامپ، چهل و پنجمین رئیس جمهور ایالات متحده در حال دیدار و گفتگو است، از اخبار منتشره در شرق دور چندان خرسند نیست؛ درست در جایی که ستاد کل نیروهای مسلح کره شمالی اعلام کرده موشک بالستیک آزمایش شده، مسافتی حدود ۵۰۰ کیلومتر را طی کرده است. یک منبع نظامی کره جنوبی نیز مسافت طی شده توسط این موشک را ۵۵۰ کیلومتر اعلام کرد. این ستاد اضافه کرد که موشک پرتاب شده، نسخه بهبود یافته‌ای از موشک میان‌برد «موسودان(Musudan)» بود. این نوع از موشک می‌تواند مسافت ۳۰۰۰ تا ۴۰۰۰ کیلومتر را بپیماید.
البته ارتش کره شمالی پیشتر موشک میان‌برد رودونگ (Rodong)را با برد دست‌کم ۳۵۰۰ کیلومتر آزمایش کرده است. آخرین آزمایش موشکی کره شمالی در اکتبر گذشته بود.
**آزمایشی برای رویارویی با چند واکنش
اگرچه ستاد کل نیروهای مسلح کره شمالی در بیانیه خود آورده که آزمایش موشکی اخیر در چارچوب قدرت‌نمایی این کشور در واکنش به سیاست‌های سخت دولت جدید آمریکا علیه کره شمالی است، اما چنین به نظر می رسد که این آزمایش موشکی در راستای رویارویی با چندین واکنش صورت پذیرفته است:
**واکنش نخست: پاسخی به تهدیدات جیمز ماتیس
جیمز ماتیس وزیر دفاع ایالات متحده آمریکا در اولین سفر کاری‌اش به کره جنوبی، کره شمالی را به شدت مورد حمله لفظی قرار داد. ماتیس که دو هفته قبل در سئول صحبت می‌کرد، گفته بود: «هر حمله‌ای به آمریکا و متحدانش با مقابله به مثل روبرو خواهد شد و هرگونه استفاده از سلاح اتمی واکنش در پی خواهد داشت.» این سخنان ماتیس قطعا کره شمالی را به واکنشی همطراز با تهدیدات وی می تواند وادار ساخته باشد.در آن دیدار که وزیر دفاع آمریکا به کشورهای کره جنوبی و ژاپن سفر کرده بود چنین تاکید شده بود که آمریکا بر دفاع از متحدانش مصّر است. وی درباره سیاست جدید دولت آمریکا نیز می گوید: مقابله با «تهدیدات اتمی» کره شمالی در اولویت اول دولت ترامپ قرار دارد.ماتیس همچنین در آن سفر ضمن حمله به سیاست‌های کره شمالی با لحنی عصبانی و تهدیدآمیز دولت کمونیستی کره شمالی را که دوباره شروع به ساخت موشک کرده، برنامه اتمی‌اش را گسترش داده و تهدیدات لفظی و عملی‌اش را همچنان ادامه می‌دهد، وادار به اتخاذ تصمیماتی متقابل می کند که یکی از آن‌ها می تواند همین آزمایش اخیر باشد.
**واکنش دوم: زیر سوال بردن سفر شینزو آبه!
رئیس جمهور ژاپن بعد از ترزا می دومین مقام عالیرتبه ای است که با ترامپ در خاک آمریکا دیدار و گفتگو می‌کند. تاکید هر دو طرف بر مشترکات امنیتی و اقتصادی بهترین بهانه برای کره شمالی است تا با آزمایشی پر سر و صدا این سفر و اهداف آن را تحت الشعاع قرار دهد. رئیس جمهور ژاپن که کشورش در هنگامه مبارزات انتخاباتی از سوی ترامپ به شغل دزدی محکوم شده بود شاید حالا با احتیاط و گرویی‌های بیشتری با ترامپ به توافقاتی دامنه دارتر فکر کند اما این آزمایش می تواند تمامی احتمالات در پیش رو قرار گرفته را دستخوش تغییرات و تعبیراتی ناگهانی نماید.
**واکنش سوم: لحن تند ترامپ!
ترامپ قطعا از این جا به بعد با ادبیات دیپلماتیک تری پیرامون کشوری به نام کره شمالی سخن خواهد گفت زیرا به خوبی دریافته که کره شمالی چندان کشوری با چارچوب‌های مورد پسند جامعه جهانی نیست و قطعا در ادبیات تهدید آمیزی که برای رویارویی با پیونگ یانگ در نظر داشته تجدید نظر خواهد کرد مضافا این که دو همپیمان اصلی آمریکا در خاور دور یعنی کره و ژاپن برابر قدرت نظامی کره شمالی آسیب پذیر و شکننده می نمایند.
موشک آزمایش شده از سوی کره شمالی چنین می نماید
که موضوع اصلی گفتگوهای میزهای نظامی کشورهای شرق و غرب قرار گیرد اما آن چه در اخبار بر آن تاکید شده، بهانه‌های سیاسی و نه بهانه‌های نظامی و قدرت‌نمایانه در این آزمایش مستتر بوده زیرا پنتاگون اعلام کرده که موشک پرتاب شده از سوی کره شمالی، یک موشک میان‌برد است و نه یک موشک بالستیک قاره‌پیما. پیونگ‌یانگ بارها تهدید کرده که آماده آزمایش موشک قاره‌پیما است که می‌تواند آمریکا را هدف قرار دهد.
همچنین خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که نامش فاش نشده، می نویسد از میان واکنش‌هایی که آمریکا می‌تواند در این زمینه نشان دهد، یکی تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه کره شمالی است و دیگری تشدید حضور نیروی هوایی و دریایی آمریکا در منطقه شرق آسیا است. گزینه بعدی آن که تحویل سیستم جدید ضدموشکی تاد (Thaad) به کره جنوبی تسریع شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:
آفتاب یزد از چاپ نظراتی که حاوی مطالب کذب، توهین یا بی‌احترامی به اشخاص، قومیت‌ها، عقاید دیگران، موارد مغایر با قوانین کشور و آموزه‌های دین مبین اسلام باشد معذور است.
نظرات پس از تأیید در بخش روی خط آفتاب روزنامه چاپ می‌گردد.

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام